×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ превзеха ирански кораб край Ормузкия проток
  • Цените на петрола продължават да скачат
  • Рекордна активност в Германия и напрежение пред секциите в Испания
  • Висок риск от градушки в понеделник
  • При близо 100% обработени протоколи: "Прогресивна България" с убедителна победа в Бургас
  • Грешки в протоколите забавят обработката на вота в Кърджали
  • РИК-Бургас обработи рекордно бързо протоколите от всички 747 секции
  • България отбелязва 150 години от Априлското въстание
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Започна военноморското учение „Бриз 2020“: Вижте къде ще се състои ии кои страни участват


10 Юли 2020, Петък, 14:00 ч.
Автор: Флагман.БГ, Снимка: Архив, илюстративна

Българските ВМС ще участват с 16 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 вертолета и с 1000 души личен състав

От 10 до 19 юли 2020 година, Военноморските сили на Република България провеждат националното военноморско учение „Бриз 2020” отворено за участие на ВМС от страни членки на НАТО (от Плана на Българската армия за 2020 година). Учението се провежда в териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на Република България и в полигони, които са обявени своевременно.

Българските ВМС ще участват с 16 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 вертолета и с 1000 души личен състав. В учението ще се включат и един самолет от българските Военновъздушни сили, представители от Сухопътни войски. 

В учението „Бриз 2020” ще вземат участие: 

  • ВМС на Кралство Белгия с група за обследване на плитководни райони Very Shallow Waters (VSW);
  • Бреговата охрана на Грузия с ракетен катер „DIOSKURIA”;
  • ВМС на Италия с мобилен център за контрол на морския трафик; 
  • ВМС на Румъния с ракетен катер „ZBORUL”;
  • ВМС на САЩ с един ескадрен миноносец „PORTER”.

В учението участват и двете постоянни групи кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса – Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG2) с три кораба:

  • испанската фрегата „ALVARO DE BAZAN ” ;
  • румънската фрегата „REGINA MARIA”;
  • турската фрегата „YILDIRIM“

и Втората постоянна група противоминни кораби на НАТО (SNMCMG2) с пет кораба:

  • гръцкият спомагателен кораб „HS ALIAKMON”; 
  • испанският минен ловец „TAMBRE”;
  • турският минен ловец „AMASRA”;
  • италианският минен ловец “GAETA”;
  • румънският базов миночистач „LUPU DINESCU”.

Двадесет и четвъртия “Бриз” през 2020 г. продължава традицията  от предишните си издания, да се отработи междуведомственото сътрудничество в многонационална среда, с активното участие на 4 министерства, 23 дирекции, организации, доброволчески сдружения и ведомства.

В сериалите на „Бриз 2020” се  включват:

1.    Областна администрация – Бургас.
2.    Община Бургас.
3.    Министерство на вътрешните работи:
3.1.     Регионална дирекция “Пожарна безопастност и защита на населението” – Бургас;
3.2.     Регионална дирекция “Гранична полиция” – Бургас.
3.3.    Дирекция „Национална система 112”/„Районен център 112” – Бургас;
3.4.    Областна дирекция на министерство на вътрешните работи – Бургас;
4.    Министерство на транспорта, информационните технолигии и съобщенията:
4.1.     Изпълнителна агенция „Морска администрация”;
4.2.     Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност”– Варна;
4.3.     Дирекция „Морска администрация” – Бургас;
4.4.     Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”/Териториално поделение „Пристанищна инфраструктура” – Бургас.
4.5.     Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение”;
4.6.     Съвместен координационен център за авиационно и морско търсене и спасяване.
5.     „Пристанище – Бургас” ЕАД.
6.    Министерство на околната среда и водите:
6.1.     Басейнова дирекция „Черноморски район” – Бургас;
6.2.     Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас.
7.    Министерство на здравеопазването:
7.1.    Многопрофилна болница за активно лечение – Варна към Военномедицинска академия;
7.2.     Регионална здравна инспекция – Бургас;
7.3.     Център за спешна медицинска помощ – Бургас;
7.4.     Многопрофилна болница за активно лечение – Бургас;
8.    Поддържане чистотата на морските води АД – филиал Бургас.
9.    Космос Шипинг АД.
10.     Европейска агенция по Морска безопасност (EMSA)
11.     Медицински университет „Проф.д-р Параскев Стоянов“ – Варна;
12.     Български червен кръст – Бургас;

Общо в учението ще участват 9 държави с 27 бойни и спомагателни кораби и катери, 2 самолета, 7 вертолета и 2413 военнослужещи от военноморските сили на България, Белгия, Грузия, Гърция, Италия, Испания, Румъния, САЩ, Турция, Втората постоянна военноморска група кораби на НАТО и Втората постоянна противоминна група кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса, както и 117 души от 24 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации.    

Основната идея на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между ВМС на участващите в учението страни чрез отработване участието им в операция за морска сигурност в отговор на криза.

Усилията по време на учението са насочени към усъвършенстване на нивото на подготовка на личния състав от ВМС по планиране и провеждане на морска операция в коалиционен формат, по противодействието на конвенционални и неконвенционални заплахи чрез водене на широк спектър от бойни действия на море (борба с въздушен, надводен и подводен противник, противоминни действия, контрол на корабоплаването; действия срещу асиметрични заплахи)  и издигане нивото на координация с правителствени и неправителствени организации и институции при реакция на кризи и защита на населението, действия при ликвидиране на пожар на борда на търговски кораб в пристанище, преодоляване на последствията от инцидент с търговски кораб на море.  

След преминаване на пълния процес на планиране по стандартите на НАТО, се сформира Щаб и многонационално корабно оперативно съединение. 

Планирането на учението се извърши под ръководството на командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, който е и общ ръководител на „Бриз 2020”. Офицер, провеждащ учението и директор на учението е флотилен адмирал Георги Пенев – заместник-командир на ВМС. Началник на Щаба на ръководството на учението е капитан І ранг Камен Кукуров – началник на Щаба на ВМС. Командир на многонационално корабното оперативно съединение е флотилен адмирал Велко Велков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби. 

В учението се използва фиктивен сценарий, който пресъздава обстановка в различни точки от света. По този начин българските военни моряци ще имат възможност да се подготвят да посрещнат предизвикателствата на днешния ден съвместно със съюзните ВМС и партньорите от правителствени и неправителствени организации и институции.

По време на  учението „Бриз 2020” се провежда операция за Морска сигурност в отговор на криза. Фактическите действия се провеждат при следните етапи – предварителна подготовка (разкриване щаб за контрол на учението /EXCON/, пристигане на чуждестранните кораби в Бургас), предпоходна подготовка в базови условия, учения и епизоди на море и заключителен етап (дискусия, разбор и разформироване на съединението).

В програмата на учението са включени протоколни мероприятия:

На 13 юли /понеделник/ 2020 г.

-   от 11.00 до 12.10 часа командирите на чуждестранните кораби ще се срещнат с областния управител на област Бургас и кмета на град Бургас. 

На 17 юли /петък/ 2020 г.

- от 08.15 до 13.30 часа, от борда на фрегата „Горди”, гостите на учението и представителите на медиите ще имат възможност да наблюдават различни епизоди от учението на море и на брега:
- „Борба с пожар на търговски кораб в пристанище”; 
- „Преодоляване на последствията от инцидент с търговски кораб на море;
- „Операция по овладяване на похитен търговски кораб”; 
- „Евакуация на ранен военнослужещ”;
- „Бординг на кораб представляващ особен интерес”;
- „Стрелба с преносим зенитно-ракетен комплекс от два бойни поста по една въздушна цел”;
- „Атака на подводница от единичен кораб с използване на противоподводни бомби ”;
- „Артилерийска стрелба от вертолет по морска цел”;
- „Отдаване на чест при среща на военни кораби на море”;
- „Отразяване на асиметрични атаки от малка бързоходна лодка”(FIAC).

На 18 юли /събота/ 2020 г.

- от 11.45 до 12.15 часа е пресконференцията за края на учението в Конгресния център на пристанище Бургас.
 


В категории: Бургас


Коментари
Михаил ДИМИТРОВ Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас 20/04/2026, Понеделник 23:29 0
Михаил ДИМИТРОВ Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски 20/04/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Витиня уплаши ПСЖ Витиня уплаши ПСЖ 20/04/2026, Понеделник 21:49 1
Тервел ИЛИЕВ Как да почистите петна от вино Как да почистите петна от вино 20/04/2026, Понеделник 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Мексикански такос с пиле и авокадо Мексикански такос с пиле и авокадо 20/04/2026, Понеделник 20:40 0
Флагман.БГ Участници в "Момата" намериха голямата любов Участници в "Момата" намериха голямата любов 20/04/2026, Понеделник 20:23 0
Тервел ИЛИЕВ Късметът намигна на Григор Димитров Късметът намигна на Григор Димитров 20/04/2026, Понеделник 19:34 0
Тервел ИЛИЕВ Неустоими шоколадови бисквитки с къпини и лешници Неустоими шоколадови бисквитки с къпини и лешници 20/04/2026, Понеделник 18:51 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Смях и глъч изпълниха Детската болница на Бургас Децата се запознаха с новите медицински технологии и получиха незабравими спомени Падналият тир в дерето на Хаинбоаз е турски, шофьорът е загинал Падналият тир в дерето на Хаинбоаз е турски, шофьорът е загинал Пътят е затворен Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Тъжна вест: Отиде си Красимир Райдовски Българската журналистика и публична администрация загубиха един от своите най-важни професионалисти Фалстарт за Стефка Костадинова на изборите, изпада от парламента и Йордан Цонев Фалстарт за Стефка Костадинова на изборите, изпада от парламента и Йордан Цонев Доайенът в политиката не успя да спечели нов мандат, за място в Народното събрание не може да се пребори и световната рекордьорка по скок на височина Тежка катастрофа на Хаинбоаз, тир се обърна Тежка катастрофа на Хаинбоаз, тир се обърна Не се съобщава за жертви, но щетите са големи Защо Gen Z избра ген. Радев вместо ПП-ДБ Защо Gen Z избра ген. Радев вместо ПП-ДБ Поколението, което бе в основата на протестите, иска промени, които може да се случат с подкрепата на ПП-ДБ и дори на „Възраждане“ Иван Демерджиев: Режем достъпа на олигархията до парите на народа, ще има справедливи наказания Иван Демерджиев: Режем достъпа на олигархията до парите на народа, ще има справедливи наказания Хората разбраха, че „Прогресивна България“ е единствената алтернатива на модела „Пеески-Борисов“, затова гласуваха за нас и няма да бъдат излъгани, уверява той   Ето го наглия татко, който метна 200 евро върху патрулката на полицаи от Второ РУ-Бургас Ето го наглия татко, който метна 200 евро върху патрулката на полицаи от Второ РУ-Бургас Той искал да "защити" сина си, който буквално подлудявал живущите в кв. Долно Езерово със силна музика след позволеното време Защо шофьорите масово крият ключовете от колата си в микровълновата Защо шофьорите масово крият ключовете от колата си в микровълновата Поради рисковете и ненадеждността обаче този метод не се счита за безопасен Плащаме по € 110 за първо море през май Плащаме по € 110 за първо море през май Хотелите с оферти за дълъг уикенд покрай празниците
Москва е окуражена от победата на Радев, а Урсула фон дер Лайен реагира сдържано след много въпроси Москва е окуражена от победата на Радев, а Урсула фон дер Лайен реагира сдържано след много въпроси Очаквам съвместната ни работа за просперитета и сигурността на България и Европа, каза тя след дълго мълчание Тръмп подкрепя ускорените изследвания на психеделични вещества за лечение Тръмп подкрепя ускорените изследвания на психеделични вещества за лечение Докато лекари изразяват опасения относно безопасността им Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение  С магнитуд над 8 или по-висок, след мощния трус който удари по-рано  Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Цунами с вълни до 3 м се очаква да засегне префектурите Хокайдо и Ивате Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Трусът с магнитуд 7,6 по Рихтер удари на 236 км източно от Хачинохе Цените на петрола продължават да скачат Цените на петрола продължават да скачат Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпват на фона на напрежението между САЩ и Иран Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Властите подозират опит за изнудване, изтеглят партиди и в Чехия, и в Словакия Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Само който е бил депутат, знае колко боли, когато вече не си депутат.
Виц на деня Виц на деня Депутат:
- Политика правим само предизборно, после правим само икономика.
Виц на деня Виц на деня - Интересувате ли се от политика?
- Разбира се!
- Активен или пасивен?
- В смисъл?
- В смисъл - депутат ли сте или просто гледате телевизия?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Интересно, но и озадачаващо е, че все повече психиатри коментират българската политика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори