Странджанска горска пътека - да се скриеш в красотата на планината
Обхождането на целия маршрут ще ви отнеме около 2,5 часа, а теренът е лесно проходим и няма да представлява трудност за разходка с деца
Дойде сезонът на летните отпуски. И една от най-подходящите дестинации, към които да поемете, за да се скриете от шума на големия град, e Странджа. С мистичната планина, която предлага безброй пътеки до интересни места, може да съчетаете почивката си на море. Една от тях е Странджанската горска пътека край Малко Търново. Тя води началото си на около 200 м от водопад Докузак и едноименната река край село Стоилово.
Обхождането на целия маршрут ще ви отнеме около 2,5 часа, а теренът е лесно проходим и няма да представлява трудност за разходка с деца. В началото пътеката се движи по тесен горски път сред красива борова и дъбова гора.
Около 20-ина минути след началото на разходката ви по нея ще стигнете до уникално съоръжение, наречено „горски снайпер”. От табелите, разположени по нея, можете да научите повече за характерните за национален парк „Странжда“ дървесни видове и храсти, както и да се опитате да имитирате звука, който издава кълвачът – горският доктор.
След тази кратка и разтоварваща почивка започва изкачване по не много стръмен терен, по които ще стигнете до билото на Босненското плато, откъдето се разкрива спираща дъха гледка. От поставената информационна табела на мястото можете да намерите подробна информация за особенностите на различните видове гъби, които растат в този район.
Само на около 100 м оттам пък може да видите и най-старото дърво в района – над 550-годишният дъб благун.
Маршрутът на "Странджанска горска пътека" е лек, лесно проходим и е подходящ за хора от всякакви възрасти. Докато се разхождате по екопътеката ще видите информационни табла, които запознават любителите на природата с обитателите на тази толкова красива и мистична планина. Освен това по пътеката има обособени места за почивка, където можете да си направите приятен пикник със семейството или с приятели.
Източник: Peika.bg
Рачков го направи! Предложи брак на любимата си Вики
БФС организира нов турнир
ЦСКА се раздели с Адриан Лапеня след 49 мача за „червените“
Иван Христанов повярва в президентския балотаж след 0,58% на парламентарния вот
КРС предупреждава: Измамници вече могат да ви звънят от номера на банка или ваш близък
63 години от подвига на д-р Стефан Черкезов
ДСБ-Бургас: Бургас заслужава! Бургазлии заслужават! Да се обединим за Евровизия 2027
Мароко осуети нов масов щурм към Сеута, стотици мигранти останаха край границата
Украйна удари с Фламинго ключов център на Роскосмос, свързан с руския аналог на Starlink
Защо таверните в Гърция са празни в 19 часа, а след 21 часа няма свободна маса
Силен трус разлюля Южна Испания
Българските праскови пред изчезване: "Черната златка" и евтиният внос притискат овощарите
