Затвореният Лувър загубил над 40 милиона евро за 4 месеца
Най-посещаваният в света музей отваря врати в понеделник, но с коронавирусни ограничения
Лувърът в Париж, най-посещаваният в света музей и дом на Мона Лиза, отваря врати в понеделник, но с коронавирусни ограничения и части от комплекса остават затворени за посетители. Лувърът е затворен от 13 март и това вече доведе до „загуби от над 40 милиона евро“, заяви неговият директор Жан-Люк Мартинес. Сред повече от 10 милиона посетители през 2018 г. почти три четвърти бяха туристи.
"Загубихме 80 процента от посетителите си. Седемдесет и пет процента от тях са чужденци", каза Мартинес. „В най-добрия случай ще видим 20 до 30 процента от броя им, регистриран миналото лято - най-много между 4 000 и 10 000 посетители на ден“, каза той.
Посетителите ще трябва да носят маски, няма да има закуски или гардероби и обществеността ще трябва да следва упътване през музея. Маркирани са позиции пред Мона Лиза - където туристите рутинно позират за селфи - за да се осигури социална дистанция. Франция внася 100 милиона евро в годишния бюджет на Лувъра от 250 милиона евро и музеят трябва да компенсира останалото, според експерти.
Седемдесет процента от публичните площи на музея - или 45 000 квадратни метра - ще бъдат отворени за публика. Лувърът повиши виртуалното си присъствие по време на блокирането и заяви, че сега е най-разглеждания музей в света в Instagram с над четири милиона последователи. Мартинес планира обновяване на музея преди 2024 г., когато Париж е домакин на Олимпийските игри.
86% от левовете вече иззети, още 4,4 млрд. лева остават обаче в гражданите
ГДБОП разби работилница за фалшиви дипломи и официални документи
Нашенка от Каблешково завъртя главата на австриец в мрежата, опразни му джобовете
Чиновниците да са спокойни, заплатите им ще нараснат с 5 %
Пешеходец загина при катастрофа в пловдивското село
Дмитриев призова Стармър да подаде оставка заради педофилски скандал
Запалиха луксозен "Мерцедес" заради неправилно паркиране
Закопчаха бившия македонски вицепремиер Артан Груби, присвоил 8 млн. евро
Кошмарен полет за 23-ма българи от София до Шарм ел Шейх, куфарите им изчезнаха
Apple пусна уникалния iPhone Air, продава се на цената на Golf 7
Швейцария и Люксембург, имат средно богатство от над 500 000 евро на възрастен
Александър Дринков спечели титлата държавен шампион по Шинкиокушин карате
