×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Вдигат плащанията в брой до 10 000 евро
  • €25 000 премия от ММС за Никола Цолов
  • Кола се вряза в камион на пътя Пловдив - Хасково
  • ЦИК определи възнагражденията за членовете на секциите в чужбина
  • САЩ изпратиха на Иран план с 15 точки за прекратяване на войната
  • Трагедия на пътя: 21-годишен издъхна в жестока катастрофа
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Предизвикателството да бъдеш учител в 21 век


03 Юли 2020, Петък, 11:43 ч.

Образователната система трябва да е отражение на живота, затова и технологиите все по-често намират място в клас

В началото на март учителите от цялата страна се изправиха пред трудната задача да се запознаят с предимствата на интернет в рамките на по-малко от седмица. Този процес ги превърна в начинаещи в сфера, в която собствените им ученици могат да им станат преподаватели. Експертите са категорични, че част от промените, които предизвика Covid-19 в образователната система, са станали необратими, а това ще увеличи изискванията към кандидат-учителите. 

Вече се забелязват първите доказателства. Дигиталните умения станаха задължителни, защото самото кандидатстване за позицията вече е изцяло онлайн, а през последните три месеца и самото практикуване на професията. „Все по-често технологиите намират място в образователната система и това е нормално, защото тя трябва да бъде отражение на живота ни. Вижда се, че в 21 век машините ще бъдат неразделна част от ежедневието ни, затова те трябва да имат място в учебните заведения, а децата да се учат как да ги използват“, коментира пред Economic.bg Петър Пройков, специалист привличане на участници в „Заедно в час“.

Компютърна грамотност

Днес познанията в сферата на информационните технологии се нареждат до педагогическите умения и са определящи при кандидатстването за работа. В частните училища дигиталните решения са станали нормална част от учебния процес и прогнозите са, че технологиите скоро ще намерят още по-удобно и видно място и в държавните образователни заведения. Мнозина си задават и въпроса дали на един по далечен етап е възможно видео уроците да сложат край на присъствените занятия и класните стаи да изчезнат като социален феномен, защото достъпът до учебен материал в интернет е неограничен и се осъществява по всяко време.

Този сценарий предизвиква силно несъгласие, защото ролята на учителя е ключова за израстването на децата. Преподавателят в 21 век не спира да трупа нови знания и умения. Той мисли за бъдещето на своите възпитаници и се стреми да ги подготви за кариерните възможностите, които ще възникнат, когато стъпят на пазара на труда. Неговата задача е донякъде невъзможна, защото без да има кристална топка и да знае какво следва, трябва да научи подрастващите как да се справят с казуси, които ще бъдат актуални след 10-12 години.

Палитра от личностни и професионални качества

„За да бъдеш учител трябва, когато видиш един проблем, да можеш да откриеш решение за него и да се справиш с казуса, защото идентифицирането е само първата стъпка“, вярва Петър Пройков. Заради това „Заедно в час"  има голям набор от критерии за учителите, с които работи. Защо искат да станат преподаватели е сред най-важните въпроси в апликационната форма. Повечето от кандидатите ги привлича каузата. Те искат да помогнат на учениците да се превърнат в достойни и умни възрастни, които да допринесат за бъдещето на България и света.

Добрите комуникационни умения заемат ключово място сред изискванията и са напълно задължителни, също както и способността на кандидатите да се справят с неочаквани ситуации. Днешните учители са и ментори за подрастващите и от тях се очаква да ангажират околните, да поемат лична отговорност, безрезервно да вярват в учениците си и да бъдат готови да дадат всичко от себе си, за да им помогнат.

Ако го няма, създай го

Проблемите в образователната система не са един или два, но креативните преподаватели не се отказват. По-малко от половината общообразователни училища в България имат оборудвани компютърни зали. Въпреки това възпитаниците им трябва да изградят алгоритмично мислене и основни IT умения. Точно тук изпъкват творческите личности, които са готови да решат всеки проблем и да дадат най-доброто на възпитаниците си.

„Когато говорим за иновативни методи на преподаване много хора мислят за интерактивни дъски, компютри и таблети, но реално това не е така“, споделя Пройков. Преподавателите имат пълната свобода да създават свои собствени стратегии, с които да въвлекат децата в учебния процес и да им помогната да разберат по-добре уроците си. Иновативният подход не е единственият начин, по които ги подкрепят. По време на извънредното положение педагозите организираха кампании за набиране на средства и помогнаха на ученици, които нямат финансова възможност да се сдобият с необходимите технологии и да продължат да учат.

Според представители от сектора да бъдеш преподавател е по-скоро мисия отколкото професия. Добрият педагог е приел да се учи цял живот, да следи новостите и да предава знанията си на подрастващото поколение. Той е негов ментор, съветник и пример за подражание, затова преподавателите са спокойни, че няма да бъдат заменени от високите технологии и дори вярват, че машините са техни партньори в битката за по-добро образование.

Източник: economic.bg


В категории: Просвета


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Всички в Холивуд бягат от Хари и Меган Всички в Холивуд бягат от Хари и Меган 25/03/2026, Сряда 11:21 0
Михаил ДИМИТРОВ Връхлита ни геомагнитна буря Връхлита ни геомагнитна буря 25/03/2026, Сряда 11:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Георги изби рибата: Жена ми си има любовник, набеди ме, че съм я изнасилил, за да ме арестуват Георги изби рибата: Жена ми си има любовник, набеди ме, че съм я изнасилил, за да ме арестуват 32-годишният мъж се опитал да избяга от патрулния автомобил, счупил стъклото и полицаят се наранил Влак помете жена край Стара Загора, самоличността ѝ още не е установена Влак помете жена край Стара Загора, самоличността ѝ още не е установена Инцидентът е станал между гарите Змейово и Стара Загора, двамата машинисти са с отрицателни проби за алкохол Сигнал до Флагман: Коли блокираха ГКПП-Малко Търново, трафикът към Турция е кошмарен Сигнал до Флагман: Коли блокираха ГКПП-Малко Търново, трафикът към Турция е кошмарен Движението е изключително натоварено, водачите да бъдат търпеливи Само във Флагман.БГ: Арестувани са най-влиятелните фигури в бургаския кв. Горно Езерово – за купуване на гласове Само във Флагман.БГ: Арестувани са най-влиятелните фигури в бургаския кв. Горно Езерово – за купуване на гласове Многолюдният квартал е известен с корпоративния си вот, цената на глас е фиксирана на 50 евро Почина водачът на това БМВ, което се вряза под тир Почина водачът на това БМВ, което се вряза под тир Младият мъж е пътувал в колата и е починал на място, като смъртта му е установена от пристигналия медицински екип В Спешната помощ заплатата е 1100 евро, а 50 % от местата са незаети В Спешната помощ заплатата е 1100 евро, а 50 % от местата са незаети “Уморих се 15 години да говоря за проблемите в Спешна помощ”, казва д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ Откриха тяло под Коматевския надлез в Пловдив Откриха тяло под Коматевския надлез в Пловдив Районът е отцепен, а към този етап няма официални данни за причината за смъртта и самоличността на починалия. Иран отхвърли твърдението на Тръмп за прекратяване на войната Иран отхвърли твърдението на Тръмп за прекратяване на войната На този фон Техеран е уведомил Съвета за сигурност на ООН и Международната морска организация, че "невраждебни" кораби ще бъдат допускани през Ормузкия проток, ако се координират с иранските власти и не участват в действия срещу страната Ралица Асенова поиска нови отговори по случая "Петрохан" и "Околчица" Ралица Асенова поиска нови отговори по случая "Петрохан" и "Околчица" Майката на Николай Златков постави под съмнение част от съдебномедицинските експертизи и настоя разследващите да дадат публични обяснения по ключови въпроси по делото Царево получи отличие за "Дестинация за ваканционен имот 2026" Царево получи отличие за "Дестинация за ваканционен имот 2026" Общината бе наградена на национална туристическа церемония в София  
Млад, зелен и гей - това е новият кмет на консервативният Мюнхен Млад, зелен и гей - това е новият кмет на консервативният Мюнхен „Искаме Мюнхен отворен и пъстър“, коментира новият кмет Влиза в сила мярката за подпомагане на най-уязвимите заради цените на горивата Влиза в сила мярката за подпомагане на най-уязвимите заради цените на горивата Припомняме, че първата компенсация за увеличените цени на горивата се предоставя за съответния месец, през който средната цена на дребно на бензин А95 или дизелово гориво достигне и надвиши 1,60 евро на литър за период от три последователни дни Всички в Холивуд бягат от Хари и Меган Всички в Холивуд бягат от Хари и Меган „Никой не иска да бъде виждан с тях“, казват източници от Холивуд Връхлита ни геомагнитна буря Връхлита ни геомагнитна буря Данните на американската администрация NOAA сочат възможни леки технически смущения и влияние върху по-чувствителните хора Ким Чен-ун увери Путин в "непоклатима" подкрепа  Ким Чен-ун увери Путин в "непоклатима" подкрепа  Писмо на севернокорейския лидер потвърди задълбочаването на връзките между Москва и Пхенян на фона на войната в Украйна и данните за севернокорейско участие на руска страна Спечелихме войната, обяви Тръмп, но Техеран не спира ударите по Израел Спечелихме войната, обяви Тръмп, но Техеран не спира ударите по Израел Преговорите с американците са приключили завинаги, заяви пък външният министър на Иран Абас Арагчи Техеран с нов удар по бизнеса: Иска по $2 милиона на танкер Техеран с нов удар по бизнеса: Иска по $2 милиона на танкер Спират и доставките на втечнен природен газ Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден Това заяви сина му, преди новото съдебно изслушване в САЩ  Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Властите удариха международна група за фалшифициране на пари, а при акцията са иззети над 1,2 млн. фалшиви евро Дете на 14-години е било принудено да износи близнаците на майка си и приятеля ѝ Дете на 14-години е било принудено да износи близнаците на майка си и приятеля ѝ И двамата са обвинени в сексуално насилие над дете
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Не всеки крокодил се казва Гена, но всички крокодили са в Ергенът Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Виц на деня Виц на деня - Госпожо, на колко години сте?
- На 41.
- Как така? Преди две години пак бяхте на 41.
- Е, аз не съм от хората, които днес казват едно, а утре друго! Държа си на думата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Каква е разликата между компаньонката и пицата?
- Пицата може да я поръчаш без гъби!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори