×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Жегите обострят болките от подути крака и разширени вени, не чакайте проблемите да се влошат


Жегите обострят болките от подути крака и разширени вени, не чакайте проблемите да се влошат
Вече и бургазлии получават специализирана помощ от висококвалифициран ангиолог в МЦ "Д-р Стайков"
03 Юли 2020, Петък, 15:42 ч.
Автор: Анна ДОБРЕВА

В зависимост от състоянието на пациента, можем да постигнем пълно възстановяване с медикаментозно лечение при всички периферни съдови заболявания на крайниците, сънните артерии, аорта и други

Единственият ангиолог в Бургас - д-р Насратуллах Мобаракшах, има богат опит в областта на вътрешни болести, кардиология и заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. Д-р  Мобаракшах, завършва медицина в Кабул през 2003 г. След това специализира последователно Вътрешни болести и Кардиология, докато работи като интернист няколко години в Индия. От 2011 година д-р Мобарахшах практикува в България в отделения по съдова хирургия и кардиология и успоредно специализира Ендоваскуларна ангиология. През последните седем години специалистът по вътрешни болести практикува като ангиолог в страната, като преди три години д-р Насратуллах Мобаракшах започва да приема пациенти в Бургас.

От началото на юни д-р Шах, както го наричат пациентите, извършва консултации и прегледи в новоразкрития кабинет по вътрешни болести и ангиология, намиращ се на партерното ниво на Медицински център „Д-р Стайков“ на бул. "Транспортна 33".

В Бургас ангиологът е непознат като специалист, в София вече имам доста колеги, но тук за момента съм единственият с такава квалификация. В Пловдив и Варна също разбират необходимостта от такъв тип специалисти и съвсем скоро кабинети по ангиология ще бъдат разкрити и там‘‘, коментира д-р Мобаракшах.

- Д-р Мобаракшах, кога да търсим консултация при ангиолог?

- Ангиологът е лекар, който се занимава със съдови заболявания. Съдовите хирурзи също имат компетенцията да помагат при болести и проблеми от такъв характер, но техният профил е насочен към оперативно отстраняване на запушвания на артерии, байпаси и др., докато ангиологът е специалистът, който диагностицира проблема и преценява дали е необходима операция, или на пациента може да бъде помогнато с медикаментозно или ендовъзколарно (безоперативно) лечение.

- Какви безоперативни методи за лечение прилагате в Медицински център „Д-р Стайков“?

- Тук имам необходимата апаратура и консумативи, за да извършвам инвазивни манипулации под рентгенова сфера и поставяне на стенд. Извършвам склерозиране на вена или така наречената аблация на вена с лазер – склеротерапия. Доплерът, с който разполагаме в центъра, е последно поколение и също улеснява диагностиката на различни съдови заболявания.

- При кои съдови заболявания постигате добри резултати с медикаментозно лечение?

- В зависимост от състоянието на пациента, можем да постигнем пълно възстановяване с медикаментозно лечение при всички периферни съдови заболявания на крайниците, сънните артерии, аорта, мезентериалните артерии, изобщо всички артерии, освен тази на сърцето.

- Коментирахте апаратурата, на какво ниво е тя в Медицински Център „Д-р Стайков“?

- Преди да обясня за апаратите, искам да отбележа, че центърът се намира на ключово място в Бургас. Това много улеснява и пациентите, търсещи помощ при нас от цялата област. Много е достъпно за всички, които идват от населени места извън града. Самата сграда е изключително приветлива и успокояваща.

Апаратурата, с която работя тук, е последно поколение, това ми помага много лесно да диагностицирам. Вече споменах за Еходоплера, с който работя тук, разполагам и с отлично оборудвана зала за манипулации с лазер и други интервенции.

- Запознахте ли се вече с останалите специалисти в центъра и помагат ли Ви да се адаптирате към новата за Вас среда?

- Колективът тук е на много високо ниво. Разполагаме с отлични специалисти, и когато пациентите ми са с комплексни оплаквания, получават веднага консултация и от кардиолог, и от невролог, и от ревматолог, рентгенолог и др. Колегите винаги се отзовават и като екип помагаме на пациента много по-добре, а това е най-важното за нас.

- Хора с какви здравословни проблеми могат да търсят помощ и лечение при Вас, д-р Мобаракшах?

- Хора, които са диабетици, с атеросклероза, при натрупване на плаки в периферните съдове, хора с хронично високо кръвно. Препоръчвам и на активните пушачи профилактично да се преглеждат. Профилактиката е най-добрият начин да се уловят проблемите навреме и така да се избегнат инсулти и други усложнения.

След 30-ата година е добре да започнат да се правят веднъж годишно прегледи за артериално заболяване. А над 60-годишна възраст препоръчвам два пъти в годината проверка за атеросклероза, сънни артерии, аорта и периферни съдове.

- Започна сезонът на високите температури, какво препоръчвате да следим?

- При по-младите пациенти се наблюдават доста венозни заболявания, те отиват при ревматолог, или травматолог заради болки в краката, без да предполагат, че основният им проблем идва от вените. Дори да нямат разширени вени, е възможно вените им да не работят, както трябва. Възможно е клапите на вените им да не работят. Затова трябва, когато се получават крампи, особено през лятото, разширени вени или капиляри по-добре да дойдат на консултация, преди да се стигне до усложнения като тромбоза на повърхностни или дълбоки вени, например.

- В кои дни приемате пациенти в МЦ „Д-р Стайков“?

- Приемините ми дни тук са всеки вторник, четвъртък и петък. И през трите дни съм от 09:00 ч. до 16:00 ч. на разположение на пациентите. Работим със здравната каса, а час може да бъде записан на регистратурата или на телефоните обявени в сайта и във фейсбук.


В категории: Здраве


Анна ДОБРЕВА Автор
Анна ДОБРЕВА
Мария АРНАУДОВА Мъск е на път да стане първият трилионер в света Мъск е на път да стане първият трилионер в света 02/04/2026, Четвъртък 11:30 0
България Всички новини
На изчезване ли са автомобилите с ръчна скоростна система  На изчезване ли са автомобилите с ръчна скоростна система  Делът на моделите с механична трансмисия се свива под натиска на електромобилите, хибридите и масовото преминаване към автоматик Президентът: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация с конкурентни цени Президентът: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация с конкурентни цени Йотова и министър Георгиева обсъдиха спешни мерки за летния сезон, подкрепа за бизнеса, вътрешния туризъм и пакет от решения за сектора до две седмици Петьо Истината е в болница след снощната катастрофа с Ауди на бул. "Тодор Александров" Петьо Истината е в болница след снощната катастрофа с Ауди на бул. "Тодор Александров" 23-годишният бургазлия е с фрактура на подбедрицата През април сняг затрупа Родопите, а тир блокира участък край Стойките През април сняг затрупа Родопите, а тир блокира участък край Стойките Мокър сняг вали в Смолянско, проходите Превала и Пампорово се обработват, а за областта е в сила оранжев код за значителни валежи Лизо разкри кога е загубила девствеността си и защо е чакала до първата си награда Грами Лизо разкри кога е загубила девствеността си и защо е чакала до първата си награда Грами Певицата сподели в подкаст, че е свързала интимния си живот с лична цел от ранните си години, а днес е във връзка с Майк Райт Полицията в Бургас пресече схема за купуване на гласове в Поморие, иззети са над 21 000 евро (СНИМКИ) Полицията в Бургас пресече схема за купуване на гласове в Поморие, иззети са над 21 000 евро (СНИМКИ) Операцията е проведена рано тази сутрин, има задържан Бургаските каратеки на „Ронин“ със 7 медала в конкуренция с над 500 състезатели в София Бургаските каратеки на „Ронин“ със 7 медала в конкуренция с над 500 състезатели в София 21 състезатели от бургаския клуб се включиха в Националното първенство кохай в София, а 14 от децата стъпиха за първи път на татамито в официална надпревара Колко струва един глас за изборите? Зависи от региона, но поне 50 евро Колко струва един глас за изборите? Зависи от региона, но поне 50 евро В по-богатите райони на страната за един глас може да се плати и 100 евро, но не повече Близки на изчезналите рибари край Маслен нос искат пълно разследване  Близки на изчезналите рибари край Маслен нос искат пълно разследване  Повече от 40 дни след инцидента роднините на екипажа поставят въпроси за забавения сигнал, реакцията на институциите и хода на проверката Съдия от Апелативния съд в Бургас обясни на ученици какви са тежките последици от нарушенията на пътя Съдия от Апелативния съд в Бургас обясни на ученици какви са тежките последици от нарушенията на пътя Седмокласници от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ научиха каква отговорност носят шофьори, велосипедисти, водачи на тротинетки и пешеходци
В Египет се радват - минималната заплата стана 130 евро В Египет се радват - минималната заплата стана 130 евро Кабинетът е одобрил увеличението с 1000 паунда като част от социалните мерки, включени в държавния бюджет за следващата данъчна година Мъск е на път да стане първият трилионер в света Мъск е на път да стане първият трилионер в света Милиардерът се готви да изведе SpaceX на борсата, а компанията да стане една от най-ценните публично търгувани бизнеса в света Историческата мисия до Луната потегли успешно, след 53 години! И върна живата емоция на космодрума във Флорида Историческата мисия до Луната потегли успешно, след 53 години! И върна живата емоция на космодрума във Флорида И то пред очите на хиляди, дошли да видят историческия старт НАСА съобщи за проблем с връзката на "Орион" НАСА съобщи за проблем с връзката на "Орион" По време на пресконференцията след изстрелването ръководителят на НАСА Джаред Айзекман потвърди, че на кораба е възникнал "краткотраен проблем със връзката, при който екипът на Земята не е могъл да чува екипажа“ Предлагат повишаването на данък сгради Предлагат повишаването на данък сгради Съветът за икономически анализи иска стимули за инвеститори на фондовата борса Защо в праймтайма на обществените медии се говори за сатанисти и съюз с Китай и Русия Защо в праймтайма на обществените медии се говори за сатанисти и съюз с Китай и Русия Изборните правила отвориха ефира за всякакви маргинални партийци ЕК предава на Украйна 1,4 милиарда евро приходи от замразените руски активи ЕК предава на Украйна 1,4 милиарда евро приходи от замразените руски активи Председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен уточни, че те ще бъдат насочени в подкрепа на основните обществени услуги и за въоръжените сили на страната Кьовеши поиска имунитета на 11 гръцки депутати Кьовеши поиска имунитета на 11 гръцки депутати Те и бивш министър са в разследване на предполагаема организирана схема за измама с пари от селскостопански еврофондове Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Депутати заплашиха, че аеропортът може да се превърне в мишена, но президентът отказа да свика съвета за национална сигурност НАП наложи глоби за близо милион евро на търговци, вдигнали спекулативно цените НАП наложи глоби за близо милион евро на търговци, вдигнали спекулативно цените Проверени са 13 507 търговски обекта
Костадин КОСТАДИНОВ, лидер на Възраждане Костадин КОСТАДИНОВ, лидер на Възраждане От днес радио "Отровна Европа" вече не работи Виц на деня Виц на деня Има два типа мъже.
1. Homo sapiens - разумен и мислещ човек.
2. Членестоноги - накъдето тръгне членът, натам и ногите.
Виц на деня Виц на деня Малки женски тайни:
Когато отслабват, са влюбени.
Когато пълнеят, са щастливи.
Когато пускат чистачките, ще завиват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Вчера отидох на работа с нарисувани мустаци. Колежките с нарисуваните вежди казаха, че съм ненормален!?
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори