×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Меломани и романтици посрещнаха Джулая на моста в Бургас


Меломани и романтици посрещнаха Джулая на моста в Бургас
Стотици младежи посрещнаха Джулая в Бургас. Те наблюдаваха от моста как Слънцето се ражда от солената вода
01 Юли 2020, Сряда, 06:13 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Стотици младежи, подвластни на магията на юлското слънцето, пяха до изгрева

Меломани и романтици посрещнаха първото юлско слънце в Бургас /ВИЖ ТУК/. Мнозина наблюдаваха от моста как то се ражда от солената вода. Стотици младежи, подвластни на магията на Джулая, останаха верни на традицията и пяха до изгрева. Накарая някои хипита се потопиха в соленото вълшебство, а други се радваха на вятъра и се помолиха за промяна, за да не се налага никога повече да ги принуждават да носят маски. 

11 рок банди пяха на Джулай морнинг в Бургас.

Димитър Маджаров от Община Бургас, който е главният организатор на събитието, благодари както на всички ангажирани с охраната и реда, така и на бургазлии и гостите на града за спазването на дистанция и останалите противоепидемични мерки.

Джулай Морнинг или накратко Джулая (по името на известната песен на "Юрая Хийп" от 1971 година "July Morning") е най-традиционният хипи празник в България, възникнал в средата на 80-те години на миналия век. Джулай на английски език означава "юли" и от там "юлско утро".

Въпреки че традицията е свързана с хипи движението в Америка, тя съществува в България и до днес.

На всеки 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по цялото Черноморие и на други места в страната, за да посрещнат заедно слънцето, което изгрява над морето.




В категории: Бургас


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
21
Коментара
Владислав БОНЕВ ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед 19/08/2026, Сряда 19:00 0
Владислав БОНЕВ Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Румъния остава №1 по инфлация в ЕС 19/08/2026, Сряда 18:30 1
Владислав БОНЕВ ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави 19/08/2026, Сряда 18:00 1
21
Коментара по темата
21.
Лятото на любовта, няма нищо общо с Джулая
01.07.2020 12:57:12
0
1
Това лято е еднократно събитие случило се 1967 и приключило тържествено на 6 октомври същата година. Джулая първо е само 1 ден и второ, продължава да се чества вече 40 години. Това, че част от празнуващите го се смятат за „стари хипари“ не ги прави хипита или поне не такива каквито си срещнал да просят.
Все още не е писал 16 как се празнувало по света Джуля! Само той знае истинската история на този празник…
20.
Лятото на любовта 1967
01.07.2020 12:10:19
2
5
Аман от авантаджии хипита клошари обикалящи с огромни раници и одеала които спят по улиците и се напиват с бири. Само вчера 2 различни компании хора ми искаха пари с думите " Понеже сме от София може ли да ни дадете 1 лв за хляб ? "
Кво изобщо означава тва хахаха
19.
16 сподели, как се е празнувало по света
01.07.2020 11:46:59
2
3
Една справка в wikipedia за July Morning вади този текст:
„История на празника:
Джулаят е самобитен за България поради естеството на неговото възникване, като не се наблюдава в други страни в Европа и по света.“
Ти явно знаеш по-истинската история на празника. Осветли ни. Аз го празнувах за първи път 1989 във Варна, като студент, а ти по твоите думи си го започнал 3 години след като са изпели песента за първи път. До колкото помня песните по това време (1974 г.) не се пускаха по радиото, а пристигаха с касети или плочи носени от моряци или таксиджии. Явно си имал такъв роднина, щом още 1974 г си я запял. Вероятно и си присъствал на някой Джулай в чужбина… Щото май никой друг не е…
18.
Цанко
01.07.2020 11:06:05
0
4
№11 - сбъркал си фамилията. Не Ковърдейл, а Байрън
17.
Цанко
01.07.2020 11:04:23
1
4
№11 с коментара си №16 е много обективен. Повечето от събиращите се отиват заради фиркането и тревата. Да не споменавам какви тъпанари отиват там...
16.
До 14 и 15
01.07.2020 10:12:53
3
8
Пичове, аз съм № 11! Когато 1974 година съм свирил и пял Юлско утро с групата си, тогава със солист Дейвид Ковърдейл, вие или не сте били родени или сте ходили прави под масата!
Все още я свиря и пея и я харесвам, но не харесвам това, че когато хората по света го празнуваха, никой в България не смееше да го празнува!
Моите уважения към Джон Лоутън, но тук си живее много по-евтино!
90% от хората, които се събират на плажа в Бургас или на Камен бряг, даже не знаят истинската история на Джулая!
Бъдете здрави!
15.
Джулай морнинг е БЪЛГАРСКИ ПРАЗНИК, без аналог в ч
01.07.2020 10:04:51
6
7
Кръстен е на едноименната месен на Юрая Хиип и се празнува от началото на 90-те. Между другото Юрая бяха една от първите рок групи посетили комунистическа България (ако не и първата). А вокалиста им Джон Лоутън, се пресели в България (Бургас) след като разбра за това, че песните им все още звучат и се празнуват по нашите плажове. А на пишещите под номера 9 и 11, които знаят какво е морска ценност и от кога са спрели по света да празнуват Джулай, ще им кажа, че живеете скучен живот. Единствено злобата ви крепи.
14.
до 9 и 11
01.07.2020 09:37:32
5
8
Джулая е изцяло български празник. За какво чуждопоклонничество става дума. Не се празнува никъде другаде.
13.
Цанко
01.07.2020 09:13:34
0
5
Един истински меломан и рокаджия не се занимава с глупости.
12.
F.
01.07.2020 08:56:38
0
6
Флагман, защо не прочетохме новината за джипа в пясъка в Крайморие
11.
Този т.нар. празник
01.07.2020 08:26:56
8
13
вече никъде по света не се зачита! Нещо отдавна отминало, имало своето значение преди 50 години!
Сега - за какъв чеп в България го "празнуват"?
10.
Apollo
01.07.2020 08:13:36
4
10
Bravo na 9!!! Qsno i to4no.
9.
Онзи там “хейтър”
01.07.2020 07:58:12
13
19
Какъв Джулай морнинг и бургазлии? Може би имаш предвид слугинаж на чужди и далечни на българските ценности? Как пък един път не казахте нещо различно от “хейтър”, когато някой си позволи да заяви чуждо от вашето мнение? Голяма работа сте, сериозно интернационализирани. Празнуваме чужди празници и използваме чуждици и паразитни думи, докато си мислим, че сме повече от решилите да си останат по домовете и не поркат цяла вечер, мърсейки цялата плажна ивица. Хубав ден на всички бургазлии, помнещи и знаещи какво означава морска ценност!
8.
!
01.07.2020 07:48:15
2
17
МОСТ е съоръжение което свързва два бряга!!! Това на снимката е всичко друго, не не и МОСТ
7.
Ало – морския, ако беше помирисвал море нямаше да
01.07.2020 07:29:11
11
16
Изненадвам се, че има хора, които се пишат за „морски“ и не знаят какво е Длулай морнинг и защо се прави. Няма да се опитвам да ти го обясня. Ти така или иначе няма да ме разбереш.
6.
Морски
01.07.2020 07:23:14
20
20
Не мога да разбера с какво е различен изгрева ,тази сутрин от утрешния или след седмица,та чак се пеят песни ,огньове,радостни снимки на слънцето,страхотна атмосфера.Само ще усерат храстите околу плажа,наркомани
5.
m
01.07.2020 07:22:56
8
14
пърхутести наркоманчета също,на фризьор кога бе?
4.
?
01.07.2020 07:20:47
1
27
"Накарая някои хипита се потопиха в солетно вълшебство"
Какви солети "Хрус Хрус" или "Chio"?
И как ги разбрахте, че са хипита? По солетите ли?
3.
Ха-Ха – ти си тревоманка!
01.07.2020 07:15:38
9
30
Не сме стояли цяла вечер, а станахме по-рано и посрещнахме слънцето семейно – аз жената и детето. Имаше много хора, които като нас, дойдоха да го посрещната и повярвай, повечето не са и помирисвали „трева“. Аман от хейтъри!
2.
Ех!
01.07.2020 07:11:33
10
14
Хубаво са се помолили, ама ... резултатът е скок в заразените, хоспитализираните и починалите. Дано са се пазили, но не ми се вярва.
1.
Xaxa
01.07.2020 06:43:51
14
27
По-точно тревомани бих казала аз
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
20-годишен рокер помете две коли в Приморско и избяга, откриха го в болницата със счупен крак 20-годишен рокер помете две коли в Приморско и избяга, откриха го в болницата със счупен крак Инцидентът е станал заради рисково изпреварване на централна улица в морския град Край на евтината почивка в държавна база: Правителството актуализира цените Край на евтината почивка в държавна база: Правителството актуализира цените Хотели, бунгала, къмпинги, СПА центрове и заведения влизат в мащабния преглед, а новите тарифи ще следват разходите, инфлацията и пазара Помните ли Бургас през 2003 г.? Ето как изглежда морския град в началото на 21 век (ВИДЕО) Помните ли Бургас през 2003 г.? Ето как изглежда морския град в началото на 21 век (ВИДЕО) Спомени преди дигиталната епоха Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност Ганчо от Каблешково, който подгони ВиК инкасаторите с пушка: Стрелях всеки ден за забавление (ВИДЕО) Ганчо от Каблешково, който подгони ВиК инкасаторите с пушка: Стрелях всеки ден за забавление (ВИДЕО) Пенсионерът седял със заредената пушка до вратата, пиел вино и стрелял по пилци НАП влезе в обект и оборотът скочи от 0 на над 1500 евро НАП влезе в обект и оборотът скочи от 0 на над 1500 евро При 2833 проверки по Черноморието са установени 878 нарушения, а около три четвърти от тях са в Бургаска област Извънредно! Взрив в автомобил блокира пътя Бургас - Ветрен, има пострадал (обновена) Извънредно! Взрив в автомобил блокира пътя Бургас - Ветрен, има пострадал (обновена) Гръмнала е газова бутилка, мъж е в Шокова зала на УМБАЛ Бургас  Преди "Евровизия": Предлагат градския транспорт на Бургас да влезе в Google Maps Преди "Евровизия": Предлагат градския транспорт на Бургас да влезе в Google Maps Идеята е маршрутите и разписанията да се виждат директно в най-популярната навигационна платформа, без гостите на града да търсят отделни приложения Бедстващ щъркел падна на Северния плаж край бар „Кариби“ Бедстващ щъркел падна на Северния плаж край бар „Кариби“ Птицата е обезводнена и изтощена, добри хора са й сложили чаши с вода на пясъка, чака се реакцията на институциите Първият Дом Роналд Макдоналд в България е планиран до Детската болница в Бургас Първият Дом Роналд Макдоналд в България е планиран до Детската болница в Бургас Проектът предвижда 15 семейни стаи за безплатно настаняване, а фондацията ще поеме изцяло строителството, оборудването и издръжката
До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри Община Полигирос премахна 100 постоянно закрепени чадъра и шезлонга в Геракини, а санкциите за блокиране на свободния достъп до морето започват от 2000 евро Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед Германия води класацията с 608 млн. литра, а Франция държи първото място при износа извън Европейския съюз Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Евростат отчита 4,4% годишно поскъпване у нас през юли, при 3% средно за Европейския съюз ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави OpenAI разширява рекламната си система в Европа от следващата седмица, като рекламодателите няма да получават достъп до разговорите на потребителите Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Продължителните горещини, високото атмосферно налягане и слабият вятър задържат топлината във водата и ограничават естественото ѝ размесване Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Пълнолетни с тежки и нелечими заболявания ще получат достъп до смъртоносно вещество при строго определени условия Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Били Гибънс се сбогува с дългогодишния си приятел и обяви, че групата ще продължи напред, както Биърд би искал Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Само шест товарни кораба са преминали през Ормуз вчера, а напрежението изстреля Brent над 91 долара за барел Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Писателката впечатли международното жури със стихотворението „Живец“ от книгата си „Морето ми каза“
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Клиент към сервитьора:
- До сега не бях ял нещо по-твърдо, от това пиле!
- Тогава Ви съветвам да опитате нашите пръжоли...
Виц на деня Виц на деня Една тинейджърка се приготвя за дискотека и майка и казва:
- Никъде няма да ходиш, обличай се и си лягай...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук ърся си работа като 'наблюдател на багери'. Имам 15 години опит в гледане на строежи през оградата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори