×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Необичаен мир в тристранката, удължават помощта за бизнеса с 3 месеца – приоритет са туризмът и ресторантите


Необичаен мир в тристранката, удължават помощта за бизнеса с 3 месеца – приоритет са туризмът и ресторантите
"Слагаме специален акцент върху работниците и служителите, които са в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" и по-специално върху сезонните работници", каза Деница Сачева
29 Юни 2020, Понеделник, 13:19 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка: Авторът)

Синдикатите и работодателите подкрепиха съответното правителствено проектопостановление

Необичаен мир се възцари в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Днес в Гранитна зала на Министерския съвет се проведе първо присъствено заседание на тристранката след края на извънредното положение, свързано с коронавируса Covid-19.

На него бе обсъден проект на постановление за определяне на условията и реда за изплащане на средства за запазване на заетостта на работници и служители и след извънредата епидемична обстановка.

Утре изтича срокът на действие на досегашните мерки за подпомогане на бизнеса и работниците, свързани най-вече с известната мярка 60/40. Сега идеята е тя да продължи да действа от 1 юли до 30 септември, както одобри и НСТС днес.

Ще действат и други мерки, като приоритет ще бъдат туризмът и ресторантьорството.

Противоречия между синдикати, работодатели и правителство по темата на практика няма.

Вицепремиерът Марияна Николова обяви на брифинг след заседанието на НСТС: "В сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" за наети след 1 юни 2020 г. критерият е осигурителен доход за длъжността. Право да получат средства имат работодатели от всички икономически дейности с изключение на някои сектори. НСТС постигна единодушна подкрепа за проекта на постановление."

Министърът на труда Деница Сачева каза от своя страна: "Мярката 60/40 от 1 юли ще действа заедно с две операции по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Работодателите ще могат да кандидатстват както по мярката 60/40, така и за компенсации от 290 лв. в секторите "Пътнически превоз" и съответно "Туризъм". Това е решение на Министерски съвет от миналата седмица. Общият размер на компенсациите за работодателите, които ползват двете мерки, ще бъде до 80%, като от 1 юли работодателите също ще могат да кандидатстват и по мярката "Заетост за теб", с която биха могли да наемат безработни лица, за които за период от три месеца ще получават 610 лв. плюс осигуровките. Ако работодател кандидатства по мярката "Заетост за теб" заедно с 60/40, не може да кандидатства за едно и също лице. Т.е. или лицето е безработно и е наето по мярката "Заетост за теб", или лицето съответно е служител или работник във фирмата и вече може да получи компенсация по 60/40."

Според Сачева, Агенцията по заетостта и Националният осигурителен институт ще бъдат необичайно натоварени в следващите месеци заради мерките, което било предизвикателство. 

"Изплатените средства до момента по настоящия дизайн на мярката 60/40 са в размер на 114,7 млн. лева, като с тях е запазена заетостта на около 150 хиляди души. Очакваме, разбира се, плащанията да продължат. Ние имаме заявления за почти 290 хиляди души от почти 18 хиляди работодатели. Това, което сме предложили в момента с новия дизайн на мярката, от една страна, действително се разширява малко обхватът на секторите, които биха могли да кандидатстват, но слагаме специален акцент върху работниците и служителите, които са в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" и по-специално върху сезонните работници", заяви още министърът на труда. 

Възможност да кандидатстват ще имат и търговци от медицинския сектор, които нямат договор с Националната здравно-осигурителна каса. 

Сачева благодари и за усилията на колегите си в Министерски съвет - вицепремиерите Марияна Николова и Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов. 

"Изключително силен беше диалогът съответно и с колегите Росен Желязков като министър на транспорта и Николина Ангелкова в сектора "Туризъм", за който, както виждате, правим и най-големи изключения и се опитваме да бъдем максимално полезни, така че да облекчим и без друго трудната ситуация в тези икономически сектори", заключи Деница Сачева. 

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България обяви, че всички работодателски организации подкрепят новите мерки за подпомогане на бизнеса. 

От друга страна, Пламен Димитров от КНСБ каза, че и синдикатите подкрепят новото проектопостановление. Той благодари на министър Сачева, с която имали "доста тежки спорове". Димитров също подчерта, че в случая се дава предимство на сезонната дейност. 

 


В категории: Бизнес , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
9
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Сол в канала: защо е полезно Сол в канала: защо е полезно 03/05/2026, Неделя 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Отиде си Красимир Лаков Отиде си Красимир Лаков 03/05/2026, Неделя 20:58 0
Тервел ИЛИЕВ Двойна драма с пътната обстановка Двойна драма с пътната обстановка 03/05/2026, Неделя 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им 03/05/2026, Неделя 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена 03/05/2026, Неделя 19:40 2
Тервел ИЛИЕВ Сериозен успех за отбора на "Бургас" Сериозен успех за отбора на "Бургас" 03/05/2026, Неделя 19:00 0
9
Коментара по темата
9.
TWICER
29.06.2020 22:55:41
0
3
Управляващите 'пазаруват подкрепа' ,проблема е кой ще плати тази 'подкрепа'
8.
Гербаджийски мошеници
29.06.2020 18:17:01
1
3
Масово се дават само 60% от заплатите, които ги плаща държавата. Който се оплачи, че чорбаджията не му изплаща от своя джоб останалите 40%, директно изхвърча от работа. Демек държавата плаща заплати, както по комунистическо време, но печалбите не са за държавата, а за управляващото статукво!!!
7.
Али
29.06.2020 16:59:52
0
4
Оставка....Супер погрешна мярка,наливате кинти в обръчите...
6.
Велев ми е най-антипатичен
29.06.2020 15:46:01
1
4
Тоя в ляво със синичкият костюм е най-вредният за мен. Другите са ми безлични. Тоя от КНСБ най-става от тях, макар че и той им прилягва от време на време
5.
Математика
29.06.2020 15:06:47
1
5
Задача от учебника по математика за 4-ти клас:

Една банкнота от чекмеджето на Тиквоча е достатъчна за месечна помощ от 290 лв на 4-ма заети в туризма. Въпросът в задачата е: за колко безработни и за колко месеца ще стигнат всичките пачки в чекмеджето на Тиквоний?
4.
Снайпер
29.06.2020 14:52:31
1
7
Това с плащането на калпак на всеки ресторантьор или хотелиер е супер комунистическа простащина, типична за мирогледа на гербаджии! Ами сервитьорите в момента са се превърнали в едни недосегаеми бабаити. За какво му е да се разхожда по масите, да е любезен с гостите, да се старае да поднесе бързо и качествена храна. Много по-лесно е да си стои на бара, да си опъва макарите и държавата да му плаща заплатата без да работи! Гарантиран доход.
3.
Da
29.06.2020 14:26:43
2
6
Тия пак ни разиграват.Малкият и среден бизнес не е подпомогнат по никакъв начин даже напротив.И сега пак ние ще изядем негативите малките и средните.Хотели които нямаше да отварят сега се готвят да отварят за да усвоят парите.Още миналата седмица се чудехме каква е схемата и защо хотели ще отварят в които няма да има нито един човек.
2.
Реалист
29.06.2020 13:49:02
3
19
Категорично не се съгласявам! Правителството ме загуби изцяло с това, че с моите данъци ще плати на ресторантьори и тур агенции и хотели 60% от заплатите. Дайте ми една причина защо трябва да бъдат подпомагани с моите данъци?
Ако е толкова наложително раздайте на бг клиентите ваучери, така поне бг клиента ще отсее кой да остане на пазара.
1.
Smith
29.06.2020 13:38:23
5
20
Шизофренна работа. Вчера менте журналистите ни разтягаха лакърдии, че плажовете били претъпкани, предприемчивите таутирани селяндури не смогват да прибират парите на безбройните туристи, любители на бетона, кафявата вода, ултра мега гига лукса и ексклузивността... Днес пък същите псевдо журналисти ни информират, че мутрите от властта ще финансират с нашите данъци същите тези ресторантьори и хотелиери... За какво да ги финансират повече, нали сезона е спасен и черноморието претъпкано? Пак кражба на пари се очертава.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ад край Пампорово заради пропадналия път! И по обходните трасета започнаха да закъсват автомобили Ад край Пампорово заради пропадналия път! И по обходните трасета започнаха да закъсват автомобили По обходните маршрути е натрупал много сняг В петък ще има правителство на "Прогресивна България" В петък ще има правителство на "Прогресивна България" След това следва същинската работа - законодателната, която ще бъде в Народното събрание. Първата стъпка ще бъде бюджетът за 2026 година Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност "Радев има нужните качества", каза бившият председател на НС   Родители от жк „Лазур“ с призив към Община Бургас: Спасете парка пред „Краставицата“ Родители от жк „Лазур“ с призив към Община Бургас: Спасете парка пред „Краставицата“ Счупени пейки и амортизирани площадки посрещат десетки деца всяко лято Коли превзеха улица в „Меден рудник“: Къде е полицията, питат живущи в района (СНИМКА) Коли превзеха улица в „Меден рудник“: Къде е полицията, питат живущи в района (СНИМКА) Кола блокира пътното платно до бл. 48, друга е в зона на забранителен знак В28 Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно По обходния маршрут има и свличане в село Стойките Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Консултациите при президента Илияна Йотова започват на 5 май, а първият мандат може да бъде връчен още същата седмица Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Жертвата е работела в кабелната телевизия в железничарския град Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Очакванията към новата власт звучат почти метафизично: да върне цените назад, да стабилизира нестабилното, да внесе ред в глобалния хаос. Реалността обаче е далеч по-прозаична Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков
Мигрант закла 16-годишна в Испания Мигрант закла 16-годишна в Испания Според свидетели, преди това крещял обичайното: „Аллаху акбар“ Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Как се побеждава страна, в която след като аятолахът каже „Алах Акбар, идва американският Сатана“ и скачат 90 милиона срещу него, попита той Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Нискобюджетният превозвач спира дейност след провален спасителен план, а Европа се готви за по-скъпо лято и отменени полети Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Той спечели втори пореден успех във Формула 2 след зрелищна битка до финала Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Решението поставя нов натиск върху Европа да увеличи разходите за отбрана и да поеме по-голяма отговорност в НАТО Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Анди Доналдсън преплува река Орд в Австралия за 11 часа и 51 минути, въпреки жегата, насрещния вятър и крокодилите във водата Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Той беше заседнал в Балтийско море, а доброволци го изведоха и му поставиха проследяващо устройство Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Италианецът, който завладя сърцата на феновете със своите подвизи и дух на победител, си отиде внезапно
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо жените отделят толкова много време и средства за външния си вид, вместо за развитието на интелекта си?
- Защото слепите мъже са много по-малко, от глупавите...
Виц на деня Виц на деня - Ти ме търсиш само за с*кс.
- Добре, ела утре... утре ще бъркаме бетон!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Караш ме да гася лампата по време на с*кс, а после ми се сърдиш, че не съм те познал на улицата!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори