Депутати искат 24 май да е празник на българската, а не на славянската писменост
Това е важно за нашата идентичност, категорични са народните представители
Депутати от „Обединени патриоти“ поискаха смяна името на празника на 24 май. За целта те предлагат поправка в Кодекса на труда. Там е регламентирано, че 24 май е Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
На брифинг в парламента обаче представители единствено на партия ВМРО обясниха, че това не е правилно. Те предлагат 24 май да е Ден на българската писменост, просвета и култура.
Т.е. настояват за премахване на думата „славянската“.
Според депутатите, кирилицата е българска, а не славянска азбука.
Искрен Веселинов, съпредседател на парламентарната група на "Обединени патриоти", обясни, че промяната е важна за нашата идентичност. Проектопоправката била готвена отдавна. Причина за нея не била руската провокативна изложба у нас по повод 24 май.
"Ако глаголицата има своите характеристики на общославянска азбука, то кирилицата - азбуката, на която пишем всички ние, еднозначно е създадена на българските земи за нуждите на българската държава. Разпространена е от българската държава. И всъщност на този формален спор трябва поне във вътрешно-политически план в страната ни да се сложи една точка", каза Веселинов.
Колегата му Красимир Богданов обясни, че терминът "славянска писменост", когато се отнася за празника на 24 май, е некоректен.
"Това по никакъв начин не омаловажава делото на светите братя Кирил и Методий. Те са сътворили едно епохално постижение, написвайки графични знаци, които отговарят на славянския звуков състав. Но тази азбука, която е сътворена от тях, тази графична система във вековете е загубила своето значение и не се използва, тъй като кирилицата е значително по-приложима и по-възможна и разбираема както за просветените кръгове, така и за широките обществени слоеве", каза Богданов.
Представителите на ВМРО се надяват да бъдат подкрепени и от други политически сили.
22-годишен криминално проявен спипан с пико и канабис в Поморие
Клиент измами бургаски таксиджия с 387 евро
94-годишна жена оцеля в калния ад в Непал, спасители я извадиха с багер
По-малко бюрокрация за туризма: Бургаският депутат Димитър Найденов с важна законова промяна
Нова порция горещини ще ни сервира последният ден на август, прогнозира проф. Рачев
719 000 къса цигари, скрити сред възглавници, спряха на Дунав мост при Видин
Почина кралят на Норвегия
Любовникът убил съпруга, вдовицата му помогнала да прикрие следите
31 души загинаха по пътищата само през август, ранените са 759
Румънец се представи за унгарец и измами 89-годишен бургазлия с 800 евро
Фалшива полицейска призовка плъзна по имейлите: Измамници заплашват с арест до 48 часа

Сакън някой да не ни оспори авторството.
Няма общо - МОЕ, САМО МОЕ, БУЛГАР-БУЛГАР!
Подарили сме нещо на света, което ползват хиляди хора!
Културата и просвещението на толкова много СЛАВЯНСКИ народи са изградени благодарение на кирилицата.
И тя е СЛАВЯНСКА писменост, защото е създадена за ВСИЧКИ славяни. Тя е подарък! Тя е жест на върховно благородство! А не предмет, който ЕГОИСТИЧНО да кътаме за себе си, все едно някой може да ни я отнеме.
Примитивна гордост...