Бургас се поклони пред подвига на Христо Ботев и неговата чета
Точно в 12 часа по традиция сирената зави, а бургазлии замръзнаха на място в знак на признателност и като доказателство, че паметта за безсмъртното дело на героите от връх Вола е жива
Със свежи венци и цветя, патриотични маршове и вой на сирени Бургас се преклони пред героичната саможертва на поета-революционер Христо Ботев и загиналите за свободата на България. Политици, общественици и граждани сведоха глави точно в 11 часа и отрупаха с венци и цветя паметника на поета-революционер в Морската градина. Сред официалните лица бяха председателят на Общинския съвет Севдалина Турманова, зам.-кметът на Община Бургас Диана Саватева, директорът на ОДМВР-Бургас старши комисар Радослав Сотиров, общински съветници.
Точно в 12 часа по традиция сирената зави, а бургазлии замръзнаха на място в знак на признателност и като доказателство, че паметта за безсмъртното дело на героите от връх Вола е жива. Тази година шофьорите на едно от ключовите кръстовища в Бургас – при Подземната улица, не отразиха случващото се и всеки продължи необезпокояван по пътя си.
Честванията започнаха патриотична и възрожденска музика, а празнични маршове в изпълнение на Бургаския духов оркестър ознаменуваха началото на тържествения ритуал пред бюст-паметника на Ботев в Приморски парк.
Тази година се навършват 144 години от героичните събития на 2 юни 1876 година, когато в подножието на връх Вола войводата Христо Ботев пада, покосен от куршум. 144 години след това, обаче, словото му остава безсмъртно, за да ни напомня що е дълг, саможертва и любов към Родината.
На тази паметна дата признателните поколения отдават почит към живота и делото на Христо Ботев и на хилядите знайни и незнайни герои, участвали в българската национална революция и отдали живота си за свободата на България.







Нефтохимик привлече офанзивен халф
Бургаска област вече има близо 338 хил. жилища, сградите се увеличиха с 453 за година
Мароко се чувства окуражено: Влиянието на Тръмп е в светлината на прожекторите след катастрофата в Сеута
Съветник иска да направи секс парти в сградата на Общината, плаши със съд, ако му откажат
Трима маскирани нападнаха и изнасилиха млад мъж в Англия
Георги Рачев: Горещини до второ пришествие, идват до 39 градуса
Баба от Зидарово даде 5000 евро на ало измамник за спешна операция на близък
Бизнес форум „Кошер“ 2026: Новият формат за практическо развитие, иновации и нетуъркинг
Важно за 15 август! Затварят Стария Несебър за автомобили
Слънчев бряг се пръска по шевовете: Хотелите са пълни на 100%
Gelato House Царево превърна домашния сладолед в изкуство - вкусове без аналог по Черноморието
След „Одисея“ всички искат да посетят този малък остров край Сицилия

2-ма представители а на сирените никой не му пука --няма оправия не сме народ. Всеки стана патриот като в стиховете по долу.
Защо никой не споменава Турско робство???
Патриот е - душа дава
за наука, за свобода;
но не свойта душа, братя,
а душата на народа!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
продава си и душата.
И е добър християнин:
не пропуща литургия;
но и в черква за туй ходи,
че черквата й търговия!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
залага си и жената.
И е човек с добро сърце:
не оставя сиромаси;
но не той вас, братя, храни,
а вий него със трудът си!
И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
изяда си и месата.
Христо Ботев