×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Президентът Тръмп нанесе силен удар върху либералната цензура


01 Юни 2020, Понеделник, 17:11 ч.
Автор: д-р Борислав Цеков, Институт за модерна политика

Технологичните гиганти ограничават свободата на словото чрез алгоритми и дискриминационно индексиране

През изминалата седмица американският президент Доналд Тръмп нанесе нови три тежки крошета на отиващия си световен ред на неолибералния глобализъм. Обяви, че Г-7 - този институционален символ на колективния Запад и самодоволното господство на неолибералните елити - е вече остарял формат, който не представлява реалностите в света. И поради това възнамерява да го трансформира в Г-10 или Г-11 с участието на Русия, Австралия, Индия и евентуално Южна Корея. Освен това Тръмп спря окончателно финансирането на една от емблемите на глобализма - Световната здравна организация. Но с най-широк отзвук, естествено, са решителните мерки срещу все по-бруталната либерална политическа цензура, налагана от социалните мрежи, които вече открито заемат идеологическа позиция и потискат плурализма на мнения и свободата на изразяване.

След радикалния идеологически обрат, настъпил в американската политика с избора на Тръмп, основните технологични гиганти, които имат всеобемащо значение за комуникациите и всекидневието на милиарди - търсачката Google и социалните платформи Facebook и Twitter, заеха все по-неприкрити политически позиции в полза на прогресивистката и ляво-либерална опозиция в САЩ. Започнаха систематично да потискат легитимни теми и говорители. Чрез алгоритми, дискриминационно индексиране или заличаване на публикации и потребители, те започнаха да управляват политическия дневен ред. Да подменят присъщия на свободното общество ценностен и политически плурализъм. Под прикритието на тълкувани, както им е удобно понятия като „език на омразата“ и „глорификация на насилието“, тези корпорации ефективно ограничиха демократичната дискусия. И ако много от темите, по които се налага подобна цензура, имат подчертано вътрешнополитическо значение за САЩ, то има и такива с универсално значение.

Най-видим у нас, например, е подходът им по теми, свързани с джендър-идеологията. Ако изразите мнение в защита на безспорната научна истина, че човешкият пол е генетично детерминиран, а не въпрос на личен избор, то най-вероятно в социалните мрежи ще бъдете санкциониран, а в Google публикацията ви ще бъде изтикана на заден план от алгоритмите на търсачката. Същото се отнася и до много други теми. Нещо повече, технологичните гиганти се включиха в политическата борба срещу президента Тръмп. Още след изборите през 2016 г. от корпоративната цитадела на Google изтече едночасов видеозапис на една от редовните седмични среща на Сергей Брин, Лари Пейдж и висшия персонал на корпорацията, известни на техния корпоративен жаргон като „Слава Богу, че е петък“ (Thank God It’s Friday). Видеото, в звук и картина, разкрива стряскаща реалност, която не може да бъде омаловажавана просто като „обмен на лични мнения“, както се опитаха да се измъкнат от Google. Става дума за корпоративно съвещание за оценка на политическата ситуация и за набелязване на мерки за противодействие на резултатите от току-що проведените демократични избори в САЩ. Освен обидните думи за новоизбрания президент и неговите избиратели, корпоративната глутница планира и как да се противопостави на нарастващата съпротива в света срещу неолибералния глобализъм. Това е ярко свидетелство за нелегитимна намеса на безконтролни и непрозрачни корпорации с гигантска комуникативна власт в политиката. За задкулисна подмяна на демокрацията и манипулиране на общественото мнение, скрити зад фалшива претенция за „политическа неутралност“.

Миналата седмица Twitter премина нова граница в потискането на свободата на изразяване. Обяви за лъжа опасението на президента Тръмп, че гласуването по пощата ще доведе до изборни измами и злоупотреби. Няма никакво значение какво мнение има по този въпрос един или друг - това е легитимна тема за политическа дискусия. Броени часове по-късно, пак Twitter ограничи разпространението на президентската позиция по повод метежите, в които прерасна справедливия гняв от полицейското убийство на афроамериканеца Джордж Флойд в Минеаполис. Тръмп написа, че тези, които палят коли и сгради, трошат витрини, крадат от магазините и упражняват насилие по улиците са „бандити“, поради което федералната власт е готова да изведе Националната гвардия в защита на населението. И че там, където започва мародерството, започва и стрелбата. Категорична държавническа позиция, предназначена да стресне вилнеещите банди по улиците.

Според Twitter тази позиция била „глорификация на насилието. Най-лесно може да се провери колко лицемерна и плитка е лъжата на корпоративните цензори в този случай, ако се види дали аршинът е еднакъв за всички. Отговорът е - категорично не. В Twitter никога не са били цензурирани, например, акаунтите на иранските ръководители, които често отправят войнствени атаки към САЩ и лично към Тръмп. Никога не са били цензурирани няколко десетки хиляди акаунта на говорения в Иран език фарси, в които има не просто призиви за джихад, а и за убийство на Тръмп. Никога не са били цензурирани изпълнените с омраза и насилствени призиви за разправа с мъжете, защото са „свине“, тиражирани от радикални феминистки, нито пък на трансджендърите, които зверски атакуват всеки, който не приема, че мъже, които си въобразяват, че са жени трябва да бъдат допускани в дамските тоалетни и да се състезават в женски спортове.

Всичко това за Twitter, а и за Facebook, не е „език на омразата“ или „глорификация на насилието“. Докато един скорошен призив, че мъжете трябва да бъдат мъжествени, беше цензуриран, защото бил „нетолерантен и внушавал насилие“, което било против „правилата на общността“. И прочие. Тръмп атакува фронтално тази заплаха за свободата. Издадената от него изпълнителна заповед е начало на дълга и стратегическа правна и политическа битка.

Каква е същността на проблема? От създаването си социалните мрежи в продължение на дълги години бяха „виртуални площади“, където всеки може свободно да изразява мнение. Социалната мрежа предоставя платформа и възможност за всеки да общува по този нов начин. Именно поради това, в американското законодателство беше предвидено, че социалните платформи не носят юридическа отговорност за публикациите и мненията, които изказват техните потребители. Това, че някой казва нещо на площада пред кметството, не води до юридическа отговорност за кмета. Така и за виртуалните площади. Съвсем друго обаче е при издателите. Те носят отговорност за съдържанието, което публикуват, защото могат да го редактират, променят или да отказват да го публикуват. Тъкмо тази фундаментална разлика между социална платформа и издател - възможността за влияние върху съдържанието - е действащия законодателен модел в САЩ. Същото се отнася и до търсачките в интернет.

Вече е видно и с просто око обаче, че Twiter, Facebook и Google, спряха да се държат като неутрални към публикациите интернет платформи. Те все по-агресивно се намесват в съдържанието, публикувано от техните потребители, т. е. вече попадат в категорията на издатели. Следователно, трябва да носят юридическа отговорност - когато ти изтрият постинг или акаунт, да имаш възможност да ги съдиш за обезщетение и за нарушаване на свободата на словото. Сега тези интернет платформи имат имунитет. В САЩ темата се дискутира активно в последно време и има подкрепа, както в средите на управляващата Републиканска партия, така и в опозиционната Демократическа партия.

Цялостна промяна е възможна със законова поправка, за каквато призовава Тръмп. Но и без нея, по силата на президентската заповед, регулаторните органи ще бъдат задължени да преразгледат своите критерии и политики и да се придържат към стриктно тълкуване на нормативната уредба за разликата между интернет платформа и издател. И това е важна крачка напред в защита на свободата на изразяване, която сега е заплашена от безконтролната власт на технологичните гиганти.

Източник: Tруд


В категории: Животът


1
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Поморие отбеляза 148 години от рождението на Яворов Поморие отбеляза 148 години от рождението на Яворов 13/01/2026, Вторник 17:40 0
Мария АРНАУДОВА Защо гърците смятат вторник 13-и за фатален ден Защо гърците смятат вторник 13-и за фатален ден 13/01/2026, Вторник 16:40 0
Светлозария КИДЕРОВА Apple обяви кога ще пусне първия си сгъваем смартфон Apple обяви кога ще пусне първия си сгъваем смартфон 13/01/2026, Вторник 15:40 0
Светлозария КИДЕРОВА Лекарите в Дрезден подобриха състоянието на Любо Пенев Лекарите в Дрезден подобриха състоянието на Любо Пенев 13/01/2026, Вторник 15:25 0
1
Коментара по темата
1.
Джок Полфрийман
01.06.2020 21:54:04
0
4
Ако това се приложи и в България, мнозина медии, включително и Флагман, ще бъдат спукани от съдебни дела и накрая ще фалират поради невъзможността си да обезщетят огромния брой ощетени граждани с изтрити, т.е. цензурирани коментари.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Поморие отбеляза 148 години от рождението на Яворов Поморие отбеляза 148 години от рождението на Яворов Програмата започна с прочит на стихотворения му, последвано от кратко слово за живота и творчеството на Пейо Тотев Крачолов Нека покажем, че Бургас умее да бъде единен и да помогнем на малката Марая да пребори рака Нека покажем, че Бургас умее да бъде единен и да помогнем на малката Марая да пребори рака Тя е само на 3 годинки, дъщеря е на педагог от СУ „Константин Петканов“, но семейството не може да се справи само в тази жестока битка КЗП глоби с 50 бона евро мобилен оператор заради спиране на услуги към изрязден клиент КЗП глоби с 50 бона евро мобилен оператор заради спиране на услуги към изрязден клиент Услугите били неправомерно ограничавани, въпреки че потребителят бил коректен Епидемията чука на вратата, класни ръководители подготвят децата за онлайн обучение Епидемията чука на вратата, класни ръководители подготвят децата за онлайн обучение Бургаски майки са в истинска паника, че децата отново трябва да учат от вкъщи   Търсят млад и енергичен софиянец за управител на детската болница в Бургас, главната сестра е ясна Търсят млад и енергичен софиянец за управител на детската болница в Бургас, главната сестра е ясна Най-разумно е да се покани специалист от втория ешелон на столична клиника, на когото е дошло до гуша от старите професори Здравко от Ритон проходи с патерици и започва възстановяване след тежък инцидент Здравко от Ритон проходи с патерици и започва възстановяване след тежък инцидент Изпълнителят на легендарния дует Ритон се възстановява успешно у дома след операция и продължава да се движи самостоятелно с помощта на патерици Лекарите в Дрезден подобриха състоянието на Любо Пенев Лекарите в Дрезден подобриха състоянието на Любо Пенев Любо Пенев демонстрира невероятен характер в битката с болестта и продължава да се бори за възстановяване. Най-известната автомивка в Бургас отива в историята, на мястото ѝ издигат жилищна кооперация Най-известната автомивка в Бургас отива в историята, на мястото ѝ издигат жилищна кооперация Парцелът на ул. "Янко Комитов" 10 А вече е почистен и заравнен, подготвен за многоетажно строителство Грипът настъпва към Бургас, регионът е в предепидемична обстановка Грипът настъпва към Бургас, регионът е в предепидемична обстановка Грипът настъпва, наистина. В България доминира нов мутирал вариант на грипния вирус – AH3N2. Той се разпространява малко по-бързо от обичайното, казват лекари  Фонд „Пътна безопасност“ блокира почти половин милиард лева от глоби и средствата не се използват за подобряване на пътищата Фонд „Пътна безопасност“ блокира почти половин милиард лева от глоби и средствата не се използват за подобряване на пътищата Анализ разкрива, че парите остават в държавния бюджет вместо да финансират мерки за безопасност
Защо гърците смятат вторник 13-и за фатален ден Защо гърците смятат вторник 13-и за фатален ден История, религия и астрология превръщат датата в символ на лош късмет в гръцката култура Apple обяви кога ще пусне първия си сгъваем смартфон Apple обяви кога ще пусне първия си сгъваем смартфон Според нови данни, компанията ще представи гъвкавия си iPhone през септември 2026 г. Транспортният бизнес в България отчита сериозни загуби заради блокадата на гръцките фермери Транспортният бизнес в България отчита сериозни загуби заради блокадата на гръцките фермери Протестите на земеделските производители в Гърция нарушават логистичните вериги и забавят доставките между Балканите и ЕС Джулия Робъртс за избора да пази личния си живот далеч от прожекторите Джулия Робъртс за избора да пази личния си живот далеч от прожекторите Актрисата признава, че славата не е била водещ мотив в кариерата ѝ 3I/ATLAS получи нови данни от изображенията които променят научните представи 3I/ATLAS получи нови данни от изображенията които променят научните представи Междузвездният обект показва необичайни характеристики които предизвикват дискусии сред астрофизиците Минесота и Илинойс атакуват в съда действията на администрацията на Тръмп Минесота и Илинойс атакуват в съда действията на администрацията на Тръмп Щатите обвиняват Министерството на вътрешната сигурност в нарушения на Първата поправка и прекомерна употреба на сила при имиграционни акции   „Hey Iran!“ е предупреждение, което идва от миналото „Hey Iran!“ е предупреждение, което идва от миналото Разговор за картината, историята, бъдещето и ясновидството, Доналд Тръмп и моментите, в които тя се повтаря  Иран се готви за война със САЩ, 500 протестиращи убити Иран се готви за война със САЩ, 500 протестиращи убити Синът на шаха оглави протестите, но няма да се върне в Иран: Реза Пехлеви и битката за власт Снеговалежите и силният вятър отмениха над 100 на летището в Истанбул Снеговалежите и силният вятър отмениха над 100 на летището в Истанбул Зимни условия затрудняват транспортната система в Турция, училища затварят заради снеговалежи и студено време Ендокринолог обясни дали трябва да пием топла вода сутрин на гладно Ендокринолог обясни дали трябва да пием топла вода сутрин на гладно Експертът посочва връзката между дехидратацията след сън и метаболитното здраве
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Украйна няма козове срещу Русия, имат само мен! Виц на деня Виц на деня - По какво си приличат индианците и жените?
- Почнат ли много да се гримират, голям лов ще падне.
Виц на деня Виц на деня - Господине, това "Обичам те" не беше за вас!
- Късно е вече, жена ми те търси... за всеки случай напусни града...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Какво е егоист? Това е човек, който мисли повече за себе си, вместо за мен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори