От 15 юни падат още куп забрани, наложени заради COVID-19. Ще пътуваме ли скоро до Турция?
Имам надежда и очакване, координирано, съобразено със спецификата на всяка една от държавите, да се възстанови нормалното движение в рамките на ЕС, заяви министър Захариева
„Имам надежда и очакване, координирано, съобразено със спецификата на всяка една от държавите, от 15 юни да се възстанови нормалното движение в рамките на Европейския съюз (ЕС) и със съседни държави, които са със сходен епидемиологичен риск. Това е много важно! В крайна сметка не целим завръщане на ситуацията от преди позитивните данни за намаляване на броя на заразените“. Това заяви министърът на външните работи Екатерина Захариева в отговор на въпрос дали се очаква премахване на карантината за български туристи, пътуващи до Турция, Северна Македония и Албания, каквото вече се случи за други 4 страни на Балканите.
„Дори и да се възстанови и облекчи придвижването, всичко това ще става със спазване на социална дистанция, изисквания в самолетите, хотелите и всички изисквания, които всяка страна ще запази почти през цялото лято“, подчерта Захариева, цитирана от БГНЕС.
Тя подчерта, че външно министерство запазва препоръката си към българските граждани да пътуват само в краен случай. „Европа вече не е в центъра на кризата, както беше преди около 3 седмици. Сега има континенти, които са много по-тежко засегнати. Неслучайно Европейската комисия излезе с 4 комуникации, с препоръки към страните-членки за поетапно възстановяване и излизане от тежките мерки, които всяка държава взе.
Една от целите е възстановяване на свободния общ пазар – едно от най-важните достижения н Европейския съюз, но това трябва да става плавно, отговорно и при премерен риск. Ще припомня, че по инициатива на българския премиер започнахме разговори със сходен епидемиологичен риск – Гърция, Румъния, Сърбия. Имаме си такъв четиристранен формат, това беше причината. Наблюдаваме внимателно процесите. С Република Северна Македония, за пограничните работници, също сме в контакт“, обясни още Захариева.
Във връзка с плана на ЕС за преодоляване на икономическите последици от кризата с COVID-19, външният министър коментира: „План за възстановяване е нужен възможно най-скоро. Не са тайна споровете между тези, които искат повече грантове и заеми. Очакваме предложението на Комисията. За нас е важно да има равен достъп до всички държави и критерият да не е само броят на заразените и починалите, защото, в крайна сметка, всички икономики пострадаха“.
Мъж издъхна с белезници в Болоня: Защо го задържаха и прекалиха ли полицаите
Петролът прехвърли 92 долара: Войната и ударите по танкери заплашват доставките
Металът пази хората, бетонът инфраструктурата: Нов спор за мантинелите по магистралите
Фатален челен удар край Владая: Жена загина, пътят София - Перник е блокиран
Пакистанец показа красотата на Пловдив и стана TikTok звезда, но клиповете му предизвикаха скандал
Радев отсече за самолетите на САЩ: Никакви бойни действия от България
Мълния покоси стадо в Босна: Загинаха близо 30 овце
Отиде си гласът на Силистра: Почина журналистът Пеню Николов
Асен Василев скочи срещу управляващите заради прага за ДДС
Фатална катастрофа на натоварения път София - Перник
Германия взима крути мерки след ужасния влаков инцидент с млад охранител от България
