Патриарх Неофит: Светлият празник отново ни събира
Той увери, че Църквата днес се моли и за всички учащи, изпросвайки от Всеподателя мирни и благословени бъднини
Патриарх Неофит оглави празничната служба и молебен по случай 24 май - Денят на българската просвета и култура. Десетки миряни се стекоха в храм "Св. Александър Невски" и се помолиха за здраве и благоденствие.
В своето Обръщение по повод 24 май Негово светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит пожела да бъде благословено и да пребъде делото на българската и славянска православна духовност и култура.
"Светлият празник на нашата просвета и култура и на славянската писменост отново ни събира, за да изразим вечна благодарност и признателност към светите братя Кирил и Методий, които в съдбовни за народа ни дни и години изнамериха азбука и положиха началото на писменост, пребъдваща и до днес и определяща духовния и културен облик на православна България. Свеждаме глави пред светлите им образи, като отдаваме синовна почит към тях и тяхното духовно-просветно и църковно-строително дело, което пребъдва и сега, радвайки се на Божията благодатна помощ и на вековна приемственост, която продължава и днес, в плодовете от благословения труд на всички неуморни дейци на българската и славянска писменост и култура", казва Неофит в обръщението си.
Той увери, че Църквата днес се моли и за всички учащи, изпросвайки от Всеподателя мирни и благословени бъднини за скъпото ни Отечество, преуспяване на православния ни народ в евангелските добродетели и в пътя на Божията истина, духовен и културен възход, вкоренен в здравата основа, положена в средата на деветото столетие от равноапостолните братя Константин-Кирил Философ и Методий Славянобългарски и градена през вековете от хилядите знайни и незнайни техни ученици и следовници.
„В тази приемственост и в постоянното надграждане над стореното от всички тях Църквата ни винаги е виждала единствения сигурен залог за напредъка и благопреуспяването ни като християнски народ, като общество и като радваща се на Божията закрила държава. Честит празник! Христос воскресе!", честити Неофит Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
„Да сме здрави. Това е най-важното. Този ден е нещо изключително. Ние сме единственият народ, който има такъв празник. Дано повече българи усетят величието му“, каза Ели Йорданова на излизане от храма.
„По–бързо да минават всякакви проблеми и да има повече възможности за културата. Денят няма как да не е по-специален. Все пак празнуваме възхода на нашата култура. Благодарение на нея нашият народ е оцелял“, заяви Ивайло Коцев, който е в храма с двете си деца.
Попитан дали ценим достатъчно езика си, Коцев твърди, че не го ценим достатъчно. „Икономическите тенденции и други така са направили, че в днешно време не ценим достатъчно езика си. Надявам се чрез децата си да успеем да постигнем това и те да разберат, че благодарение на тази култура и писменост ще оцелее народа ни“, изрича бащата като завет тези думи.
Валентин Кръстев обаче смята, че достатъчно ценим езика си, тъй като всички сме една нация и искаме да преуспеем, но въпреки това не го пазим достатъчно.
„Денят е като всички други, просто ние трябва да се научим да обичаме и да бъдем добри хора“, призова той.
Проф. Ангел Димитров: Антибългарската пропаганда в Скопие не спира от 1944 г., Историческата комисия буксува на празни обороти
Секс депа в Студентски град и такси за 60 евро: Шестима от "Калашниците" остават зад решетките
Паника на Световното: Отровни змии подлудиха футболни звезди
Семейна почивка се превърна в най-големия кошмар: 3-годишно момченце се удави
Пате по чорапки взриви Световното! Мерлин е новият хит (ВИДЕО)
Седмият медицински хеликоптер пристигна у нас, кацна в авиобазата в Пловдив
Правителството затяга контрола над корабите в българската акватория
Близо 25 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас
Ламинатът вече не е на мода. „Рибената кост“ отново влиза в новите домове
Удариха мащабен канал за нелегални мигранти, минавал през Бургаско. 25 души са арестувани
Протест срещу омразата в РСМ: Затварят трите гранични пункта на 21 юни
Български фирми могат да кандидатстват за 100 000 евро по програмата DIANA на НАТО
