Само 4% от българите имали антитела срещу коронавирус?
Смъртността от COVID-19 е по-ниска и от морбили, коментира доц. Атанас Мангъров
При 7 млн. население на България достоверно и доказано има 280 хил. души, които са били в контакт с COVID-19, като огромната част от тях не са разбрали. Това каза началникът на детското отделение в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров в „Тази сутрин“ по бТВ.
Той обясни, че заключението може да се направи от резултатите на изследваните с PCR тестове у нас и от резултатите за изградени антитела срещу COVID-19.
„3,86% от направените PCR тестове са положителни. В друго проучване от 31 хил. души е установено, че над 1200 души имат антитела – т.е по-малко от 4%.“, подчерта инфекционистът.
Той уточни, че смъртността от коронавирус в момента е 0,04%, което значи, че умира 1 на 2500 души. За сравнение даде смъртността при морбили, която е 1 на 1000 души.
По думите му ниската смъртност у нас се дължи на факта, че няма много възрастни хора над 80 и 90 години.
„Има единици, но средната продължителност е далеч по-ниска от тази в редица други страни. Средната възраст на хората, които са починали в Италия от COVID-19, е 80 години. У нас средната възраст е между 73 и 74 г.“, обясни експертът.
Според него предприетите противоепидемични мерки в България са били взети с най-добрите намерения.
„Хубаво беше обаче да се направи малко по-умно и да се избегне тежък икономически удар. Прави чест на премиера Борисов, че чу гласа на науката от мен, а не гласа на страха. Той разбра какво му казах. След срещата ми с него хората не бяха затворени нито на Цветница, нито на Великден“, коментира доц. Мангъров.
Правят пари на гърба на Дара, продуцентите ѝ заплашват със съд
Тежка катастрофа на АМ Тракия преди Бургас
Край на тайната на заплатата! Шефовете са длъжни да обявяват възнаграждението в обявите за работа или преди интервю
Спипаха бургазлийката Габриела надрусана зад волана на лъскав Хюндай
Васил Илиев от кв. Победа задигна кутия с дарения от храм "Св. Николай Чудотворец"
Евровизия обърка романтичното пътуване на Дара до Милано след историческата победа
18 хил. евро за четири нощувки - цените удариха тавана заради Евровизия
Близо 500 000 автомобила напускат София за 24 май, АПИ въвежда извънредна организация на движението
Трима добре познати футболисти идват на "Лазур" за "Мача на Надеждата"
Такситата искат да карат в буслентите, но само когато са с клиенти
Жесток трус в bTV: Екипът се разпада след трансфера на годината
Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии
