Реставрираната икона „Св.Димитър“ се завърна в музея Старинен Несебър
На иконата, която е красяла иконостаса на някоя от многобройните несебърски църкви, Св. Димитър е изобразен на кон
След реставрация, продължила повече от година, иконата на Св. Димитър отново може да бъде видяна в иконната зала на Археологическия музей в Несебър. На иконата, която е красяла иконостаса на някоя от многобройните несебърски църкви, Св. Димитър е изобразен на кон.
В процеса на реставрацията, с помощта на рентгенови изследвания и заснемане в ултравиолетовия и инфрачервения спектър, бе установено наличието на два живописни слоя върху иконата. Първият е от XVI в. и е запазен основно по фигурата на светеца, а вторият е от XIX в. Свиването на дървесината е предизвикало напукване на живописния слой.
С реставрацията живописта на иконата е цялостно укрепена. Благодарение на умелата реставраторска намеса сега са разкрити нови детайли от изображението и ликът на Св. Димитър грейна с пълния си блясък.
D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите
Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков
Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник
Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока
Опасна нощ: Шквалова линия и градушки заплашват Западна България
Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос
Безумие на Тракия: Шофьор се похвали как лети с над 220 км/ч
Шеф Манчев: Ако дойде Мишлен, един таратор ще струва 30 евро
От 1 август изпращат допълнителни линейки и медицински екипи по Черноморието
Иран обвини Украйна за смъртоносен удар по кораб в Каспийско море
Доносът му се върна като бумеранг: Велосипедист засне собственото си нарушение и отнесе глоба
Над 1500 глобени с тротинетки в Бургаско, пияните шофьори намаляват
