Ако едно дете се зарази, цялата градина затваря
Ако едно дете, посещаващо забавачка, се зарази с коронавирус, цялото заведение се затваря. Това гласи един от отговорите на образователното министерство за отварянето на яслите и градините в идните дни.
От писмото става ясно, че Министерството на здравеопазването се готви да направи учителите тестова група, но вероятно до месец ще се вземат проби само на няколко хиляди.
Медицински изследвания за децата няма да се искат, за да не се струпват родители, деца и лекари пред кабинетите и лабораториите. От МОН обаче подчертават, че родителите носят отговорност за това дали децата им са здрави. Това е основен принцип в протоколите и на другите страни, пише Лупа.бг.
"Изискване за отстояние между децата в група не може и няма да има. В клас – да, но в група в ДГ – не. Така е и в другите страни. Максимален брой деца може да има – например 12, но тогава ще се наложи в някои групи децата да се редуват на смени (например: едната седмица едните, следващата седмица – другите", разкриват още от министерството. Администрацията на Красимир Вълчев ще предложи максималният брой на децата да е 14, с идеята среднодневната посещаемост да е до 10 хлапета.
МОН ще призове който може, да остане вкъщи. Очаква се да има сборни групи заради дефицит на персонала.
Освен това децата няма да ходят с маски, групите не бива да се смесват на двора и коридорите, директорски събирания на учители няма да има, а малчуганите ще се оставят от родителите им извън сградата, а не вътре в нея. Друга препоръка гласи, че децата ще излизат максимално навън. Освен това се препоръчва родителите да не ги водят до ОДЗ-тата с градски транспорт.
Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ
28/07/2026, Вторник 22:00
0
Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни
Мария Игнатова: Ще сменя континента, ако издрънкам всичко за всички!
Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите
КТ Подкрепа поиска коледната ваканция да продължи до 8 януари
КНСБ: Пазаруваме по германски цени с български заплати
Калцит влиза в зеления водород: Две инсталации ще заменят част от природния газ
28/07/2026, Вторник 18:55
0
Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда
Плодовете и зеленчуците поевтиняват: Кайсии, праскови и череши са под миналогодишните цени
Галена избяга от България: Показа луксозната си семейна ваканция в Белек
Жегата се връща в сряда: Температурите тръгват към 37 градуса
Ужас пред децата: Мъж заля жена си със запалителна течност и я подпали

Стари номера присобири от соца