Министър Вълчев: Всяка грипна ваканция нататък ще е работа в електронна среда
Учениците ще трябва да идват с маски, но на изпитите вероятно ще ги свалят
Няма съмнение, че учениците ще се върнат в класните стаи, но и няма съмнение, че ще продължи обучението в електронна среда. Всяка една грипна ваканция оттук нататък ще бъде работа в електронна среда. Това каза образователният министър Красимир Вълчев пред БНТ. Образователните системи през следващите години ще продължат това, което започна да се случва – да търсят ефективния микс между електронно и присъствено обучение. В момента голяма част от студентите и преди пандемията работиха с електронни платформи, коментира Вълчев.
Пандемичната ситуация продължава, трябва да спазваме мерките за дистанция, да бъдем максимално предпазливи, тъй като здравето е най-важно. Затова и в системата на училищното и висшето образование избрахме учениците и студентите да се върнат присъствено за най-важните и неотложните дейности, които не могат да се проведат пълноценно в електронна среда. Училищата се почистват и са много по-безопасни, отколкото посещението на един магазин, така че не виждам опасност за провеждането на изпитите.
Учениците ще трябва да идват с маски, но на изпитите вероятно ще ги свалят, каза министърът. Ще бъде ограничен максимално контактът между квестори, деца, родители и учители. За целта ще са нужни по-големи помещения и физкултурни салони и столови ще бъдат ползвани за тази цел. Относно училищата-гнезда, в които се подават документи за кандидатстване след седми клас, министърът увери, че при записването всички документи ще се подават или електронно, или по предварителен график.
Абитуриентите ще имат възможност да се снимат в училищните дворове при спазване на всички заповеди на министъра на здравеопазването. Могат да се снимат и при взимането на дипломите, посъветва министърът. Висшите училища взеха решение за повече специалности да приемат с оценките от държавните зрелостни изпити. Те са добра атестация, дават отклик между добрите, отличните и не толкова добрите ученици и могат да служат за оценка за прием, обясни Вълчев.
Когато да купиш не значи да притежаваш: Пиратството кражба ли е
Нефтохимик гостува на безпогрешния Крумовград, домакините мечтаят за нова победа
Септември започва с жеги, времето ще е идеално за плаж
Ще схрускат ли „акулите“ „Пирин“, осигурен е безплатен транспорт за феновете им до Благоевград
469 жертви след потопа в Непал, нова заплаха надвисна над опустошените райони
ЦСКА отпадна от Лига Европа, феновете поискаха оставката на Христо Янев
Хладен въздух нахлува от североизток: До 23 градуса на места, но на югозапад остава горещо
Лунното затъмнение засилва емоциите на Риби и Дева, а Меркурий и Уран носят изненади
Доц. Ангел Кунчев ли ще е кандидатът за президент на ГЕРБ
Не бъди детектив в собствената си връзка!
Ново изпитание за Тибет: Земетресение удари района след опустошителните наводнения
САЩ пращат атомния самолетоносач Теодор Рузвелт в Близкия изток за поне 7 месеца
