Юристи: Наемателите не трябва да плащат за затворени магазини в моловете
Има неизпълнение на основно задължение на наемодателя – да осигури безпрепятствено ползване на наетия имот, считат юристите на БРА
Наемателите не дължат наем на наемодателя за търговски обект, затворен в периода на извънредното положение. Това е становището на юристите от Българската ритейл асоциация.
„В случая се касае за неизпълнение от страна на наемодателя на основно негово задължение, съгласно договора за наем, а именно – да осигури безпрепятствено ползване на наетия имот. Това „неизпълнение“ се дължи на обективни причини и наемодателят не носи вина, но все пак е достатъчно основание, за да не се дължи месечен наем“, считат юристите на БРА.
За търговските обекти които заплащат т.нар. "подоходен наем" очевидно наем не може да бъде дължим, тъй като през този период те нямат никакви приходи, на базата на които да се определи наемна цена, допълват те.
Идентична е ситуацията относно таксите за поддръжка на обшите части - консумативите тип електроенергия, вода, телефон, поддръжка на общите части. Според юристите на БРА се дължи плащането само на отчетените разходи от индивидуалните измервателни уреди.
„Няма житейска, но също така и правна логика наемателят да заплаща консумативи за общи части, в случай че такива се дължат по договора за наем. След като магазина или заведението е затворено, ясно е че търговеца не ползва общи части, асансьори, тоалетни и каквото и да е друго находящо се в търговския център и за което наемодателя начислява такси съобразно договора за наем или договора за услуги“, пишат в становището си юристите на ритейл асоциацията.
Евентуално за дължими може да се счетат само доказаните разходи за охрана и видеонаблюдение, ако бъдат доказани по безспорен начин.
Според тях наемодателят няма право да задържа банковата гаранция, за да обезпечи наем за този период.
Кога ще отворят моловете и пред какво предизвикателство е изправен ритейл секторът – очаквайте след малко във Флагман.бг
Рюте увери Радев: Удар по България ще се третира като удар по НАТО
До 40 градуса, после рязък обрат: Бури и градушки идват в края на август, ето къде
Чуждестранните инвестиции в България нарастват значително през първото полугодие на 2026 година
Дама пое „Прогресивна България“ в Карнобат, партията дава все по-видима роля на жените в Бургаско
След заплахата от Иран: Гърция е готова да разположи Пейтриът край България
Мерцедес блъсна 63-годишна жена на пешеходна пътека пред Летище-Бургас
Митническо куче и куче робот с ексклузивна среща на Teen Boom Fest 2026
Разкриха кражба за 2000 евро в „Меден рудник“: Двама бургазлии задигнали 200 метра меден кабел
Димитър Николов: Не ставам за политик, а за работа - време е да спрем с делението в името на България
Златен удар на Малко Търново: Над 600 грама бижута за 88 хил. евро откриха в чанта и джобове
Шок в тениса! Кокаин в пробата на Ник Кириос: Финалистът от Уимбълдън е отстранен
Президентът на Яхт клуб „Черноморец“ Валентин Николов оглави „Прогресивна България“ в Приморско

https://www.investor.bg/novini/346/a/gap-otiva-na-syd-zaradi-neplateni-naemi-za-magazin-v-centyra-na-niu-iork-303869/
Тук мутрата бб настройва всеки срещу всеки
Той сам каза че са му важни само държавните служители
На ченгетата даде бонуси повече от помощта за бизнеса
Настройвайки наематели срещу наемодатели се надява да не помогне на никой
На някой стоката е актив, на други - помещението
Отдаването под наем е също бизнес
Може да е малък 20 м2 , може и да е мол