Държавата реши: Учебната година няма да се удължава, матурите ще са на 1 и 3 юни
Изпитите след 7-и клас ще са на 15 и 17 юни
Няма да има общо удължаване на учебната година за нито един от класовете. Има консенсус, че тя трябва да приключи неприсъствено, в електронна среда. Това обяви просветният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерски съвет.
През лятото може да отучват само ученици, които не са били включени ефективно в дистанционното електронно обучение в ситуацията на епидемичната обстановка, свързана с коронавируса Covid-19.
Завършващите средно образование ще положат държавните зрелостни изпити на 1 и 3 юни присъствено при съответни противоепидемични мерки - дезинфекция, ползване на предпазни средства и спазване на дистанция.
Квесторите ще бъдат по-малко. В 9 ч. ще започват изпитите - час по-късно от обичайното.
Само с четири дни ще се забави раздаването на дипломите. Това ще стане на 26 юни.
"Зрелостниците, които не се явят на държавен зрелостен изпит в началото на юни, ще могат да го сторят на следващата сесия - на 27 и 28 август. Всяка година е така", обясни Красимир Вълчев.
От изпита по български език и литература отпадат въпроси, свързани с лириката на Вапцаров, "Железният светилник" на Димитър Талев и "Тютюн" на Димитър Димов.
Насрочени са дати за изпити и по другите незадължителни предмети. По тях също отпадат определени теми.
"Подробната информация може да видите днес на сайта на Министерството на образованието и науката", обяви Красимир Вълчев.
Изпитите след 7-и клас ще са на 15 юни по български език и литература и на 17 юни по математика.
Част от темите, които се изучават в края на годината, тук също отпадат.
От Министерството са доволни от резултатите при провеждането на електронното обучение в епидемичната обстановка, макар че няма как да се оцени пълноценно качеството му.
Проучване показало, че 73,5% от учениците са участвали в синхронно обучение с виртуални класни стаи. 24,5% са учили асинхронно - с индивидуално подаване на задачи от учителите. А 2% въобще не са участвали в дистанционното обучение - в общия случай заради липса на техническа възможност.
Висшите училища също си препланират дейността във връзка с променящата се ситуация с Covid-19. Очаква се по-голяма яснота там да има до средата на месеца.
Как студеното време повишава риска за сърцето и съдовете през зимата
Световна общност алармира за „воден фалит“ вследствие на критично изчерпване на водните ресурси
Лидия се сгоди и показа диамантен пръстен
Две древни японски практики за поддържане на здрава и сияйна кожа
Зеленски пристигна в Швейцария за среща с Доналд Тръмп
Голям скандал в наша детска градина - "Г-жа 1" залепи устата на дете с тиксо
Тол таксите ще скочат с 30 до 130% от 1 март
Румен Радев: Готови сме, можем
Кой православен празник посрещаме на 22 януари, има категорична забрана за деня
Жълт код за сняг в три области, валежите отслабват до вечерта
Невиждан екшън на държавното по борба (ВИДЕО)
