×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Киър Стармър е на визита в Киев
  • Нов пакет мерки за контрол над НЗОК предлагат ДБ
  • Изкуствен интелект спира фалшиви ТЕЛК-ове
  • Аржентина на финал след фамозен обрат и 2:1 срещу Англия
  • Испания: Евтиният ток от ВЕИ излиза солено на системата
  • Италия и Франция торпилираха санкциите на ЕС срещу военните на Русия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Студени досиета: 25 години от екзекуцията на Васил Илиев, дъжд от куршуми уби императора на ВИС


Студени досиета: 25 години от екзекуцията на Васил Илиев, дъжд от куршуми уби императора на ВИС
Основателят на ВИС застрелян заради петрол, 15 хиляди се стичат на погребението му в Кюстендил
25 Април 2020, Събота, 13:28 ч.
Автор: Флагман.бг

Поръчителите и изпълнителите на мократа поръчка остават неизвестни

Цели 25 години след първото знаково убийство на мафиотски бос в България – това на основателят на борческата групировка ВИС Васил Илиев, поръчителите и изпълнителите на мократа поръчка остават неизвестни. Разследването на убийството на кюстендилския борец, чийто живот бе отнет с куршуми на 25 април 1995 г., отдавна е прекратено, а времето е заличило даже оскъдните и косвени улики. Твърде вероятно е екзекуторите и поръчителите на убийството на първия застрахователен бос в България също да не са между живите. Едно обаче е сигурно – и 25 години след смъртта на Васил Илиев той си остава митична фигура, а легендите за неговото гангстерско царуване се разказват и до ден днешен. Ето как борческият бос бе убит точно преди 25 години, напомнят колегите от Lupa.bg.

Животът на Васил Илиев приключва в 21,15 часа вечерта на 25 април 1995 г. в разнебитената, тясна и неосветена улица „Никола Каменов” в софийския квартал „Гоце Делчев”. Там босът на борческата застрахователна компания ВИС е издебнат от наемни убийци, докато отива към ресторанта си „Мираж” за късна вечеря с шоумена Слави Трифонов. Преди това Васил Илиев е на среща с партиен функционер от БСП в парк хотел „Москва”.

В последния ден от живота си босът на борците е щастлив – в България най-после е пристигнал поръчковия му „Мерцедес 600 SL” в сребрист цвят, регистриран същия ден в КАТ, след като е внесен от близкия му приятел Фатик от Германия. Васил Илиев очаква мерцедеса си близо 3 месеца, след като си го поръчва за подарък по случай 30-ия му юбилеен рожден ден, празнуван на 22 януари. Успява да измине има -няма 30 километра с уникалното за времето си возило, преди да издъхне в колата, покосен с дъжд от куршуми.

Криминалисти правят оглед на мерцедеса, в който бе застрелян Васил Илиев

Стрелците са поне двама. Наемниците откриват стрелба със заглушител от 2-3 метра, възползвайки се от разбития път, заради който Васил Илиев се движи с около 20 км/ч., следван от тримата си бодигардове, возещи се в червен „Сеат Толедо”. Охранителите не успяват да видят нищо и дори не отвръщат на огъня, макар да са въоръжени. Те само констатират смъртта на боса си.

„Чу се шум като от пукащи се балони. Мерцедесът беше целия обвит в пушеци, заби калника си в дясно на уличката, в металната ограда на строяща се кооперация. И предното, и дясното и лявото стъкло бяха станали на сол от куршумите. Васил беше върху волана, с килната глава настрани. Нямаше никакъв пулс, когато опитахме да го извадим, вече беше мъртъв...”, пише в показанията си един от тримата охранители на борческия шеф.

При полицейския оглед на местопрестъплението ще стане известно, че срещу Васил Илиев са изстреляни 17 куршума, като 3 от тях го уцелват. Два от куршумите са в главата му, трети пронизва рамото му и спира в гръбначния стълб.

Васил Илиев на сватбата на брат си Георги с Мая Илиева

Убийството на Васил Илиев буквално разтърсва България. Екзекуцията му предизвиква извънредно закрито заседание на правителството за спешни мерки срещу престъпността. Експерти вещаят избухването на свирепа гангстерска война, правят се мрачни прогнози за предстоящи кървави бани. В София гъмжи от полицаи, изкарани на улиците за респект, а десетки представители на борческия застрахователен елит се покриват за дълго. Някои се укриват в Гърция, други се насочват към Унгария и Сърбия. Слави Трифонов държи прочувствена реч по телевизията, в която през сълзи обявява, че България е изгубила един от най-достойните си синове, визирайки убийството на Васил Илиев.

Погребението на основателят на ВИС се състои на 27 април 1995 г. в Кюстендил, като Васил Илиев е погребан с многолюдно траурно шествие. Километричната колона от мъже в черно с тъмни очила и остригани вратове се точи с часове по централната кюстендилска улица „Цар Освободител”. Очевидци си спомнят, че над 15 000 души изпращат Васко Бореца в последния му земен път. Церемонията в центъра на Кюстендил е разрешена лично от кмета, а почти целия град е по тротоарите, за да наблюдава мълчаливо многолюдното шествие.

Над 500 коли от София, натъпкани със „застрахователни агенти”, идват в Кюстендил. Тялото на покойника е докарано с черен „Додж”, ескортиран от две лимузини. Ковчегът носят най-близките съратници на Васил Илиев, а сред тях са Косьо Самоковеца и Димитър Димитров – Маймуняка. Години по-късно и двамата също умират в поръчкови покушения.

На погребението присъстват десетки спортисти, сред тях изобилстват героите от САЩ’94 Христо Стоичков, Любо Пенев, Йордан Лечков, Трифон Иванов, Борислав Михайлов, Илиян Киряков, Божидар Искренов и други. Шоузвезди също не липсват, както и мастити конкурентни босове. На погребението венци поднасят всички шефове на конкурентната групировка СИК, предвождани от братята Красимир и Николай Маринови – Маргините. Единствен отсъстващ е Младен Михалев – Маджо, който по това време е в софийска болница.

Няколко дни след мафиотското убийство на Васил Илиев, ученик от 73-то училище в София открива едно от оръжията, ползвани при екзекуцията. Картечен пистолет „Заги”, хърватско производство, без идентификационен номер, е захвърлен край дърво в района. Това навежда криминалистите към мисълта, че наемните убийци са от Сърбия, или Хърватска.

И до днес версията, че Васил Илиев е ликвидиран от сръбски наемници, е приемана за меродавна и в ъндърграунда, и сред топ криминалистите от МВР. Доказателства не са открити, но според постъпилата оперативна информация седмици след екзекуцията, поръчката минава през сикаджията Милчо Бонев – Бай Миле.

Хиляди покрусени се стичат на погребението на Васил Илиев в Кюстендил

В този период Бай Миле ръководи контрабандата на горива от България към ембаргова Сърбия с влакови композиции. Васил Илиев също навлиза в този бизнес. Твърди се, че висаджии похищават цяла влакова композиция с горива на Бай Миле и завземат граничния контролно- пропускателен пункт „Стрезимировци”, през който не могат да минават контрабандни петролни „кервани” на СИК. Според оперативните сигнали, постъпили в МВР още през 1995 г., партньор на Бай Миле в този бизнес е сръбския мафиот Сретан Йосич. Именно през Йоца Амстердама минава мократа поръчка, изпълнена от сърби, или хървати. В този период ВИС и СИК воюват и по линията на „силовото” застраховане, двете групировки повсеместно принуждават прохождащите бизнесмени в България да им плащат за сигурността си.

Версията, че убийството на Васил Илиев е с печат СИК е толкова разпространена в първите месеци от разследването, че се налага Красимир Маринов – Големия Маргин да даде интервю, в което да я опровергае.

„С Васил бяхме приятели още от 1979 г., знаем се от спорта и казармата. Въпреки, че в последните години бяхме конкуренти, винаги сме поддържали приятелски отношения. Няма да позволя двете групировки СИК и ВИС да бъдат насъсквани една срещу друга”, обявява Големия Маргин в интервю пред „Стандарт”.

Венка Илиева оплаква сина си Васил, ридаейки над ковчега му. Десет години по-късно майката изгуби и другия си син Георги

Висаджиите също търсят напразно кой е отговорен за убийството на боса. Мето Илиенски и Чавдар Писарски обявяват награда за информация в ъндърграунда, стимулирани са и разследващите полицаи. Приближени до Васил Илиев даже отиват при Ванга със списъци с имена на заподозрени, а делегацията е водена от покойния банкер Емил Кюлев. Петричката пророчица обаче е безсилна да разкрие каквото и да е и отказва да се ангажира с посочването на виновници. Все пак се приписват думи на Ванга, произнесени по повод убийството на Васил Илиев: „Не се е опазил от приятелите!”

Дни след покушението на Васил Илиев в групировката ВИС решават, че по-малкия брат Георги ще бъде новия шеф. До този момент Жоро Илиев има славата на калпазанин и гуляйджия. Противно на очакванията, Главния не само съумява да възроди ВИС, но даже и да надмине славата на батко си Васил, преди също да бъде ликвидиран от наемен убиец 10 години след брат си – през лятото на 2005 г.

 


В категории: Крими


31
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Кои зодии си пасват най-много в любовта Кои зодии си пасват най-много в любовта 16/07/2026, Четвъртък 19:52 2
31
Коментара по темата
31.
Радо Шишарката
28.04.2020 17:47:02
1
2
Горски рекет !
30.
До всички
27.04.2020 11:56:25
1
0
Май ужасно ви е страх от .гн.Петров И стига с тези мамали
И подобни!
29.
Аре
26.04.2020 07:26:07
3
6
Толкова добра статия отдавна не се е появявала, че и със снимки ,подробни и всичко е на ниво, тип бургаско журналистическо разследване. Разказано със стил ,чак носталгия ме обвзема, какви момчета ,какви пичове, какви неписани закони , мерцедеси, сикаджии ,висаджии
28.
Яко
25.04.2020 22:36:19
1
13
И ся! Пускам сълза за един престъпник! Доказателството, че най-лесно "американската мечта" се постига в България.
Не са го убили нито хървати, нито сърби. Убиха го създателите му. Както сега си търсят от бившите шофьорчета на ДС дадените заводи, свинеферми и мандри!!
27.
*********
25.04.2020 22:17:46
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
26.
Super mario
25.04.2020 21:48:08
6
5
Това са можеби момчетата които трябва да се впишат в Българската история
25.
До 19 фантазьора мафиот
25.04.2020 20:46:22
1
4
Ами те на Мамала момчетата те бяха вкарали в болница. Преди тях бай Ангел чушката те вкара в реанимация.
На Мамала племенника го вкарваше на жена ти. Иначе да си фантазираш пиян и нашмъркан как си очистил цяла България, равен нямаш.
Жертва и рогоносец измислен си ти дето плюеш Чамура. А той те направи човек и ти даде сума пари.
24.
25.04.2020 19:48:12
0
7
Дословно преписано от жълт вестник - да не казвам кой точно
23.
Радецки
25.04.2020 17:43:54
2
10
Пак поредната статия за поредния боклук от БГ прехода, да гният всичките под земята ,там им е мястото, Стоян Колев ще ги оправи всичките Уссссссс
22.
Евала
25.04.2020 16:56:22
1
5
на пичовете не са били аматьори като енимехмедов
21.
baihui
25.04.2020 16:30:22
3
13
Да измират всички нарцистични малоумни гадове!
20.
Карантина
25.04.2020 16:15:42
3
24
Хм, щял да гостува на Слави Трифонов. Милен Цветков също щеше да е гост на горепосочения. Не отивайте на гости на Слави ако ви покани ! Опасно е за живота.
19.
Кабата Корлеоне
25.04.2020 15:29:54
16
9
Казах му да не се занимава на моя територия защото няма да му пусна аванта. Бях изморен от войните в Ню Йорк и след като очистих Пол Кастелано поставих Готи за бос и се прибрах тука. Васил не ме послуша и го очистих и него. Аз съм боса на босовете и аз решавам кой ще живее!
18.
Мутроленд батйе
25.04.2020 15:28:50
1
32
Величаете хора погубили човешки животи,хора които са крали и съсипали хиляди човешки съдби.Вижте се само какви сте джурналя и колко дълга статия сте драснали в този пролетен,слънчев ден.
17.
Селски
25.04.2020 15:21:16
2
19
Кво въобще ги споменатате тези!
Или май нямате кво да пишите и да минава времето.
16.
зурла
25.04.2020 15:17:41
3
23
ВИС
Никога не съм им бил фен, но в сравнение със сегашната мафия бледнеят ...
15.
алооо
25.04.2020 14:33:36
5
25
Безкруполни и нагли престъпници, на кой му пука за тях.
14.
Бойко Борисов
25.04.2020 14:23:03
37
27
Ние , мутрите от СИК ви управляваме и в момента ! Вече 30 години славно крадене на държавата, с любезното съдействие на ДС и управляващите!
13.
Плач
25.04.2020 14:18:32
2
41
Ридая за поредния крадец и убиец! 15 000 отишли да почетат тоя дето ги краде и убива, страшна нация няма що. Жалки хора ги идолизират и им поддръжват, сега половината Странджа си мисли колко щеше да е велика ако е носила куфарите на своите поробители!
12.
Лошият
25.04.2020 14:17:23
1
35
Флагман явно нямат новини и ни занимават с поредната глупост. Боли ме фара за тези индивиди , изпраха си парите, погубени животи и нищо съществено за България :) Жалко флагман, че кадровия ви запас е на такова ниво.
11.
Румен гумата
25.04.2020 14:12:31
2
24
Бай Миле организира убийството на Васил ! Димо дебелия и врабчо, на мечката !
10.
Салини
25.04.2020 14:10:47
2
37
Колкото по бързо се забравят подобни индивиди толкова по богата ще става България ...
Новина тип кликбейт
9.
Николай Гайдаров
25.04.2020 14:08:47
3
47
Туй му беше на тоз боклук и брат му и всичките мафиоти играчи дето за тях алчноста няма граници и са правеха на голяма работа,но винаги има някои още по-голям.Ай ся мъкнете си парите-Катафалката ремарке няма.
8.
*********
25.04.2020 14:07:49
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
7.
Гангстер
25.04.2020 14:04:34
13
8
Бели птици и куршуми, капки вино в пръста над нас!
6.
М.П.
25.04.2020 14:01:02
1
46
Тъжното е, че днес тези имена се величаят. Тъжното е, че много млади хора харесват и се опитват да подражават на тези "митични" имена от 90те и началото на 2000 години. Това са група престъпници, занимавали се с наркотици, проституция, убийства и още множество престъпления. Тъжното е, че много хора ги приемат като герои.
5.
Пю
25.04.2020 13:51:44
3
20
Боклук голям
4.
Egsti
25.04.2020 13:48:40
3
31
Егати държавата.Е тскива са и днешните уоравляващи.Най големият предтъпник е олицетворение на държавата.Бсй Тошо ги ооравяше.Щеше още да е жив на кариерата.Нее за хвслене какво е направил.Крал бил хирата убивал.Това ли е демокрацията.Това е чиста анархуя ръководена и до ден днешен от такива хора
3.
Митко
25.04.2020 13:47:58
3
45
Някакви поставени момченца от Кюстендил, големи герои ги изкарахте.
Изпълнителни лица на истинската мафия.
2.
Иван турчето с аудито
25.04.2020 13:46:33
12
7
Веднага всички маняци мой последователи родени след 98-ма година да си пуснат бели птици КАЗАХ!
Аз съм вашият лидер
1.
Лошият
25.04.2020 13:46:09
4
22
ГОЛЯМ ПРАЗ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Опасна стрела в небето: Астролог предупреди за удари в гръб и ескалация на конфликтите Опасна стрела в небето: Астролог предупреди за удари в гръб и ескалация на конфликтите Филип Филипов посочи периода до 22 юли като рисков за семейните отношения, политическите лидери и военните сблъсъци БДЖ затъва в дългове, но директорът получава 12 924 лева месечно БДЖ затъва в дългове, но директорът получава 12 924 лева месечно Железниците трупат 135 млн. лева задължения, а кабинетът обещава нова методика от 1 август Сватбен екшън в Пловдив: Младоженка се вози върху покрит с воал автомобил Сватбен екшън в Пловдив: Младоженка се вози върху покрит с воал автомобил Проверката на МВР завърши със санкции за шофьора Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България Над 90% от бедствията в горите са по вина на човека, а Странджа и Сакар са на първа линия на риска България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ Бившият депутат и изтъкнат диригент Христо Георгиев почина на 76 години, след като посвети живота си на духовността Най-критичните седмици от лятото тепърва предстоят, вдигаме дронове срещу огнената стихия Най-критичните седмици от лятото тепърва предстоят, вдигаме дронове срещу огнената стихия Новата пожарна в Камено, термокамери и десетки обучени доброволци са в пълна бойна готовност срещу пожарите Експерт бие тревога: Хората остават без ток, ако в България се изградят дейта центрове Експерт бие тревога: Хората остават без ток, ако в България се изградят дейта центрове Има заявки за 9 000 MW, а не може да правим дори 200 МW и трябва да посегнем на базовата енергия от АЕЦ „Козлодуй“, обясни председателят на Български атомен форум ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена ЧЕГ „Едмънд Бърк“ в Бургас предлага ранна подготовка за медицина и изкуствен интелект на социална цена Гимназията отхвърля чиновническото класиране, за да подготви децата за реалния бизнес и наука с латински от 8. клас и месечна такса от едва 125 евро Смениха цялото ръководство на ВиК-Бургас Смениха цялото ръководство на ВиК-Бургас Инж. Златина Димитрова поема управлението на водното дружество до провеждането на конкурс Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон Вицепремиерът Александър Пулев обяви създаването на нов Координационен съвет, който ще съкрати административните процедури за големи проекти
ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута Йоанис Питас изравни след почивката, а автогол на Бари Котър в 17-ата минута на добавеното време донесе успеха с 2:1 и общ резултат 5:3 След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение Проф. Наджи Гьорюр свърза земетресението с напрежението по Северноанадолския разлом, но точният момент на силен трус не подлежи на научно прогнозиране Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Сирени прозвучаха в Бахрейн и Кувейт, докато американските удари достигнаха района на Техеран и стратегически обекти край Ормузкия проток Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Баскетболният свят потъна в скръб след кончината на легендарния Нейт Търмънд, който загуби битката с коварна болест Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Търговци отчитат бум на предварителните поръчки, а водачите проверяват не само срока, но и гасителната ефективност на оборудването Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Находката от легендарния галеон „Нуестра Сеньора де Аточа“ е първото подобно кюлче, открито на мястото от 1999 г. насам Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Скъпите горива и торове още не са стигнали до касовите бележки, а унищожените от жегите реколти могат да ускорят хранителната инфлация до около 3% Дигитално поколение само по име: Българските младежи са последни в ЕС Дигитално поколение само по име: Българските младежи са последни в ЕС Едва 52,8% от българите между 16 и 24 години притежават поне базови умения, докато в европейските лидери делът надхвърля 90% Тръмп иска депозит от 100 000 долара за "Зелена карта" Тръмп иска депозит от 100 000 долара за "Зелена карта" Сумата ще се плаща предварително от част от кандидатите и може да бъде върната едва след придобиването на американско гражданство МВнР с червена линия след Киев: Нито нова военна помощ, нито скрити ангажименти за България МВнР с червена линия след Киев: Нито нова военна помощ, нито скрити ангажименти за България Външното министерство уточни, че декларацията от срещата Украйна - Югоизточна Европа няма задължителен характер, а позицията на кабинета остава непроменена
Доналд Тръмп Доналд Тръмп САЩ ще охраняват Ормузкия проток и ще събират 20% такса за товарите Виц на деня Виц на деня Две приятелки си говорят:
- Твоя хващал ли те е някога с с чужд мъж?
- Не, само с приятели и познати...
Виц на деня Виц на деня Мъжът влиза в банята и заварва жена си да къпе четири деца.
- Но скъпа, нали имаме само две деца?!
- Да, ама трябва да разбера кои са нашите...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е общото между жените и гъбите?
- Най-красивите са най-отровни.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори