Търсенето на квартири навлезе в ледникова епоха
Част от апартаментите се освободиха, защото наемодателите отказват да направят отстъпка за периода на извънредното положение
Драстично е намаляло търсенето на квартири, а хазяите предлагат договорите с условие за скорошна промяна. Това разкриват брокери пред колегите от вестник "Монитор".
"Тук-там се сключва по някой договор за наем, но желанието на наемодателите е той да се актуализира след няколко месеца, защото в момента е нисък", обясни брокерът Константин Пандов.
"В момента се освободиха част от наетите апартаменти. Това са квартиранти, които останаха без работа, и наемодателите са отказали поне за този период да свалят наемите", обясни още Пандов.
Според него подобно е положението и в сегмента на търговските квоти.
"Голяма част от собствениците се съгласиха да оставят в имотите си наемателите дори безплатно. Само за да ги задържат. Има хазяи с едни и същи наематели от по 20 години", добави брокерът.
Председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев каза, че немалко наематели вече са влезли в преговори със своите наемодатели за определени облекчения поне в периода на извънредното положение. Според Ганев никой не знае какво ще е бъдещето на имотния пазар
Трудно е да се прогнозира и какво ще се случи с цените на наемите. Според него прогнози могат да се правят само за много къси срокове, за по няколко седмици напред. Обаква се наемите да паднат и защото на пазара има много свободни жилища. Повечето собственици вероятно притиснати от кризата ще ги обзаведат и ще ги предложат на пазара, прогнозира той.
"Освен това хората, които сега ще отложат покупката на жилища, вероятно ще останат на наемния пазар или ще се включат в него", подчерта Ганев.
По думите му отлагането е и заради ограниченията на банките и повишените критерии заради несигурната обстановка. "Част от хората, загубили работата си или са с намалени заплати, вероятно ще се върнат в родните места, за да ползват собствените си жилища", смята още той.
Спокойно време на морето
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков
Неплатени осигуровки: След колко години се погасяват по давност
Паста с песто и пилешко: Лесна и вкусна рецепта, перфектна за всеки четвъртък
Ужас в болницата: педиатър обвинен в 130 сексуални престъпления над деца
Парламентът освободи трима депутати от "Прогресивна България" (НА ЖИВО)
Радев свика спешна среща с бизнеса
Има важни поверия за 14 май
Новата парти локация на Бургас - Tanira Beach, открива сезона ударно с топ звезди
Спокойно време на морето
14/05/2026, Четвъртък 07:40
0
Си към Тръмп: Ще преодолеем ли Капана на Тукидид
Дневен хороскоп за 14 май 2026: Рибите привличат късмета, Водолеят да не флиртува
10 лесни и вкусни рецепти за вечеря, които ще ви спестят време
13/05/2026, Сряда 22:00
0

Не остана празно местенце нито за градинки, нито за паркинг,
Нека сега си ги държат празни и да чакат
след 10 г. да има кой да купува или наема недвижим имот на безумно високи цени.