×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заведения в центъра на София масово затварят


09 Април 2020, Четвъртък, 18:40 ч.
Автор: Флагман.БГ,

Българска асоциация на заведенията излезе с декларация, с която предупреждава, че се очакват фалити на над 50% от заведенията

Оживената и търговска улица "Граф Игнатиев" в София опустява с бързи темпове - много от заведенията вече са затворили и собствениците освобождават помещенията. Защото не могат да си плащат наемите.

На пешеходната зона на бул. "Витоша" собственици на заведения също са се приготвили да напускат. В кварталите в София също има масово приключване на ресторантьорската дейност.

Българска асоциация на заведенията излезе с декларация, с която предупреждава, че се очакват фалити на над 50% от заведенията.

Прогнозата на БАЗ е, че до края на обявеното извънредно положение - 13 май 2020 г. 30% от фирми и предприятия в малкия и средния бизнес изобщо няма да отворят.

Справка за Благоевград сочи, че за последните 10 дни 48 заведения за приключили окончателно.

В София тенденцията се наблюдава освен в крайните квартали, но и по центъра. Най-големият удар от извънредното положение за епидемията от COVID-19 се стовари със страшна сила върху заведенията. Те затвориха още на 13 март т. г. Схемата 60:40 не помага за ресторантьорския бизнес, аргументираха се от браншовата организация.

Ето и декларацията на БАЗ:

Българската асоциация на заведенията изразява своята загриженост, че вече месец от началото на кризата с COVID-19 липсват адекватни мерки за подпомагане на малкия и среден бизнес в бранша. Същевременно имаме готовност да предложим пакет от работещи механизми за подпомагане на сектора и като първа стъпка предлагаме спешна среща с вицепремиера Томислав Дончев, министъра на финансите Владислав Горанов и министъра на икономиката Емил Караниколов, на която конструктивно да обсъдим приемливи и възможни за реализиране мерки.

Наясно сме, че от първостепенно значение е излизането на страната ни от здравната криза, за което се взимат адекватни мерки и ние изцяло ги подкрепяме. На карта обаче е поставено не само здравето на нацията, но и оцеляването на цели сектори от българската икономика.
Смятаме, че до момента показваме изключителна толерантност към критичната за цялото ни общество ситуация и поехме основната тежест на извънредното положение, защото не желаем да нагнетяваме излишно напрежение. Очакванията ни бяха, че както се действа своевременно по отношение на овладяването на заразата, така и бързо ще се предложат решения за справяне с последствията от нея.

За съжаление, към момента не виждаме реални постъпки в тази посока. Нещо повече – вече има случаи на фирми, които са дадени на публичен съдебен изпълнител за данъчни задължения, декларирани на 16 март. Това води до блокиране на сметки и допълнително засилване на кризата, което, с цялото си уважение, определяме като геноцид над малкия и среден бизнес! Затова нашият екип от икономически експерти в бранша разработи свой пакет от предложения, който искаме да представим на вниманието на правителството и да постигнем, надяваме се, приемливо за всички страни решение за справяне със ситуацията.

В туристическия, ресторантьорския и всички съпътстващи ги браншове са заети около 480 000 души, като прогнозите сочат фалит на около 50% от фирмите, ангажирани в тях. Дори след края на извънредното положение, тези които оцелеят, ще могат да работят с половината си капацитет, което за голяма част от тях означава на загуба, защото последствията от кризата за нашия сектор ще бъдат овладени най-рано след година. Стотици хиляди работници ще легнат на социалната ни система, без да внасят по никакъв начин добавена стойност в нея. Ние сме готови да поемем нашата част от отговорността, но настояваме за адекватна грижа от страна на правителството за всички тези хора и техните семейства!

Държавата предложи да поеме 60% от заплатите на служителите, които в момента не работят, а по-късно бе обявено, че се ангажира и с осигурителните вноски към въпросните проценти. За съжаление за ресторантьорския и туристическия браншове тази мярка не работи докато сме в извънредна ситуация и всичките ни обекти са затворени. Тя вероятно е полезна за сектори, които работят с намален капацитет, но не и при нас, които сме лишени от каквито и да е приходи. Освен това мярката съдържа условие, което е неизпълнимо за почти всички, които правят малък и среден бизнес у нас, а именно – да нямат никакви задължения към бюджета. Това силно ограничава ползването й, дори да има желание за това.

В тази връзка, като част от предложения от нас пакет, настояваме мярката 60/40 да бъде въведена за първите три месеца, след като отворим заведенията и хотелите, когато работата ще е със значително намален капацитет. Тогава тази мярка ще бъде реална помощ за нас, докато сега е утежняваща за и без това трудното положение, в което се намира бизнесът ни. Все още са неясни и правилата, по които ще може да се кандидатства за кредити по програмата на Българската банка за развитие. Обявено беше, че това ще бъде изяснено до края на настоящия месец, което е твърде дълъг срок за нашия бизнес, който не работи.

До момента не са изяснени дори условията, при които ще се отсрочват кредити на физически и юридически лица и такива продължават да се дължат. Ние вярваме, че икономически мерки ще бъдат взети. Въпросът вече не е дали, а кога?! Всяка минута е важна за нас. Защото в момента сме в невъзможност да разчетем разходите си и да разработим кризисни планове за излизане от положението. Както на нас, така и на служителите ни и техните семейства. Затова призоваваме за бързи и адекватни мерки, които да помогнат не само за оцеляването на бранша ни, но и на българската икономика като цяло".


В категории: Бизнес


1
Коментара
Флагман.БГ Почина един от старейшините на ГЕРБ Почина един от старейшините на ГЕРБ 11/01/2026, Неделя 09:40 2
1
Коментара по темата
1.
малък бизнес
09.04.2020 20:27:20
2
15
Един кръчмар ще фалира, двама ще дойдат на негово място. Икономика само с кръчми и магазини не става, трябва някой и да произвежда. А тях ги мачкаха и преди коронния номер, дето ни го врътнаха.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Иван Таков: Не знам защо Зафиров допуска, че може и да няма избор на председател на БСП Иван Таков: Не знам защо Зафиров допуска, че може и да няма избор на председател на БСП Заместник-председателят подчерта, че пленумът е протекъл спокойно и ще подготви предизборна платформа Помело плод с висока хранителна стойност и доказани ползи за здравето Помело плод с висока хранителна стойност и доказани ползи за здравето Екзотичният цитрус може да подпомогне имунната система и сърдечното здраве Как да спрете конденза на прозорците през зимата с доказани методи Как да спрете конденза на прозорците през зимата с доказани методи Експертни съвети за намаляване на влага и поддържане на прозорци без замъгляване Икономист обясни основните фактори зад шока в цените в България Икономист обясни основните фактори зад шока в цените в България Според експерт инфлацията остава умерена, но доходите и потреблението допринесоха за повишаването на цените 1,2 милиона тегления от банкомати в България около Нова година показват динамика при еврото 1,2 милиона тегления от банкомати в България около Нова година показват динамика при еврото Данните от банковия сектор очертават тенденция към активни плащания с карти и банкови операции след въвеждането на еврото 166 снегорина са в готовност при зимни условия в София 166 снегорина са в готовност при зимни условия в София Градският транспорт се движи по обичайния си график, посочват от Столичната община Арестуваха за наркотици най-известният турски актьор Арестуваха за наркотици най-известният турски актьор „Тюркийе тудей“ пише, че полицията е действала по сигнал, че актьорът Джан Яман взема наркотици. Фалшиви евро банкноти заливат България чрез интернет поръчки Фалшиви евро банкноти заливат България чрез интернет поръчки Организирана престъпна мрежа използва сайтове и социални мрежи за разпространение на неистински пари Орбан: На изборите тази година ще се реши дали Унгария ще стане имигрантска държава Орбан: На изборите тази година ще се реши дали Унгария ще стане имигрантска държава "След 20 години като премиер съм готов за тази задача повече от всякога", каза Орбан EVN, вие сериозни ли сте? Още колко пъти ще трябва да останем без ток EVN, вие сериозни ли сте? Още колко пъти ще трябва да останем без ток Бесни жители вече не издържат на постоянните прекъсвания в бургаски квартал
Тръмп предупреди Иран, че САЩ са готови за действие при ескалация Тръмп предупреди Иран, че САЩ са готови за действие при ескалация Американската администрация обсъжда различни сценарии за удар срещу ислямската република на фона на масови протести Оставиха в сила кода за опасно време в цяла Великобритания и след бурята "Горети" Оставиха в сила кода за опасно време в цяла Великобритания и след бурята "Горети" Издадени са предупреждения за сняг, лед, вятър и дъжд Трагедия в Колумбия! Частен самолет се разби, сред жертвите е известен певец Трагедия в Колумбия! Частен самолет се разби, сред жертвите е известен певец Машпината катастрофирала малко след излитането си Това ще са най-търсените професии през 2026 година Това ще са най-търсените професии през 2026 година Най-голям дял от заявените нужди са за квалифицирани работници – над 128 000 души със съответна професионална подготовка Иран гледа към свободата, както никога досега, каза Тръмп Иран гледа към свободата, както никога досега, каза Тръмп Иранските власти показаха днес, че ще прибегнат до по-твърди мерки при потушаването на едни от най-големите антиправителствени протести в страната Ема Хеминг обяви, че ще дари мозъка на Брус Уилис за наука след смъртта му Ема Хеминг обяви, че ще дари мозъка на Брус Уилис за наука след смъртта му Съпругата на актьора сподели мотивацията си в книга и се ангажира да подкрепя други семейства, засегнати от деменция Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп Воденият от него шестодивизионен Макълсфийлд сътвори истинска сензация, отстранявайки настоящия носител на трофея Кристъл Палас От акция на ICE до икона на улицата: как се раждат фалшивите мъченици От акция на ICE до икона на улицата: как се раждат фалшивите мъченици Нещо напълно неразбираемо за нашите ширини, но в Щатите, което е разписано и в законите им, служителите на реда (полицаи и федерални агенти) може законно да използват смъртоносна сила, включително да прострелят нападател, ако преценят, че съществува непосредствена заплаха за техния живот Всеки пети германец се е замислял да емигрира Всеки пети германец се е замислял да емигрира Едва 2% обаче посочват, че вече имат конкретни планове за напускането на държавата Кървава нощ в Техеран: Над 200 убити при стрелба по протестиращи Кървава нощ в Техеран: Над 200 убити при стрелба по протестиращи Доналд Тръмп предупреди, че САЩ "ще ударят много силно", ако има жертви сред мирното население
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Партиите са секти с един вожд, другите са безгласни букви Виц на деня Виц на деня - Ти си първата жена с която вечерям, откакто жена ми ме напусна.
- О, колко мило, кога се разделихте?
- Сутринта.
Виц на деня Виц на деня - Днешно време младите нямат никакъв морал. Прегръщат се, целуват се, разголват се - ужас!
- А ние навремето - срещнеш Пешо зад дувара, па го хванеш за дюкяна, па срам, срам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяка загорела манджа стои жена с телефон, а зад всяка загорела жена стои мъж с телефон.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори