Отзоваха консула ни в Хага, събирал такса "коронавирус"
Срещу Свилен Илиев ще бъде образувано дисциплинарно производство
Началникът на консулството ни в Хага Свилен Илиев е с прекратена задгранична командировка по разпореждане на външния министър Екатерина Захариева. Причината е, че той събирал незаконно „такса“ коронавирус от посетителите в консулската служба на посолството - по 5 евро за български граждани и 10 евро за нидерландски и други граждани, информираха от МВнР.
„Това поведение е напълно несъвместимо с българската дипломатическа служба и не може да бъде толерирано по никакъв начин. Благодаря на всички служители на МВнР, които денонощно са на разположение на българските граждани във всички точки на света“, каза Екатерина Захариева.
Според Закона за държавните такси (ЗДТ), парични суми се събират от органите на съдебната власт, от другите държавни органи и бюджетни организации в размери, определени с тарифи, одобрени от Министерския съвет.
„Таксите за предоставяне на административни и консулски услуги от страна на МВнР в задграничните представителства са определени в Тарифа №3 по Закона за държавните такси /ЗДТ/. В тази тарифа не е предвидена възможност за събиране на друг тип такси, освен изрично предвидените в нея, а съгласно ЗДТ „недължимо платени такси се връщат по искане на заинтересованата страна“, уточняват от външното ни министерство.
Спрямо Свилен Илиев ще бъде образувано дисциплинарно производство. Поискани са и обяснения от посланика ни Нидерландия Румен Александров.
ФБР залови Райън Уединг - един от най-издирваните 10 бегълци
Мони Николов с "бомбардировка" в Русия, защитата не издържа
Отиде си важна фигура от националния отбор, Христо Стоичков тъгува
Кадифена чорба с пилешко! Копринено нежна, тайната е в застройката
Аз съм шеф-готвач и това са 6 ястия, които никога не поръчвам в ресторант
Тази грешка с отоплителните уреди може да предизвика пожар за секунди
Кличко предупреждава: Запасете се с храна, вода и лекарства, ситуацията може да се влоши
Най-добрата рецепта за вита баница с праз и сирене – сочна и ароматна
Тайните на ДС и една забравена любов: Филмът "Клошар" с първа предпремиера в Бургас
Тръмп предизвика гняв във Великобритания, след като омаловажи ролята им във войната в Афганистан
От АПИ съобщиха за проблем с купуването на винетки
Бойко Борисов: България не може да си позволи да губи време в свят на ускорена цифрова трансформация
