Полезно у дома: Внимавайте с кутиите от готова храна
Коронавирусът пребивава върху картон и хартия до 24 часа, а върху пластмаса - до девет дена
Нобелистът д-р Питър Дохърти, който е имунолог, предупреди да внимаваме с опаковките на храната, която внасяме в домовете си през пандемията от Ковид-19, съобщи австралийският в. "Дейли мейл", цитирана от БТА.
Макар и опаковките са не са такъв проблем като да стоиш до човек, който кашля и киха, "струва си да се замислим за възможна зараза, когато хващаме кутията с пица или пластмасова опаковка", каза проф. Дохърти, който преподава в университета в Мелбърн.
Коронавирусът пребивава върху картон и хартия до 24 часа, а върху пластмаса - до девет дена.
Най-добрият подход към картонените опаковки е да сме внимателни, съветва проф. Дохърти.
Добре е, когато храната се извади, кутията да се изхвърли веднага и ръцете да се измият.
Що се отнася до пластмасовите опаковки, проф. Дохърти препоръчва храната да се премества в собствена кутия и отново ръцете да се измият. Възможно е също кутиите да бъдат напръскани с децинфекциращ спрей.
Според Тимъти Нюсъм от университета в Сидни през пандемията е разумно плодовете и зеленчуците да се мият със сапун.
"Трябва да помним, че всяка повърхност е потенциално заразена", обясни Тимъти Нюсъм.
Според професор Дохърти е добре маските да се отпускат под брадичката, ако човек е на открито. Той има и друг довод, освен да подишаме чист въздух - маските лесно се навлажняват и това увеличава риска от заразяване.
Питър Дохърти печели Нобелова награда за медицина или физиология през 1996 г. за описването на механизма, с който левкоцитите откриват и унищожават клетки, заразени с вируси.
Китарист от "Ку-ку бенд" става директор на филиала на НМА в Бургас
Мъж преби две жени, влиза в затвора
Милионерът Ваньо Алексиев праща Валерия на Женския пазар да купува по-евтино
Антон Кутев категоричен: Предстои икономическа криза у нас, която трябва да се удържи
Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти
Пуснаха на търг легендарния "Ягуар" на принцеса Даяна за 150 000 лири
Сезонните алергии стават все по-дълги и интензивни заради климатичните промени и по-топлите зими
Ученици от 15 училища в страната се състезават в Бургас за място на Световното първенство по водородни автомобили
Разследва се наркогрупа, ръководена от затвора в Благоевград
Хитът през 2026 година! Оригинална рецепта за турски сладолед
Холивудски блясък в Бургас: Актьорът Юлиан Костов е официалният водещ на "Мача на Надеждата"
Уволняват Ненчо Балабанов "Сделка или не" заради тази изцепка
