Нов модел за финансиране на болниците заради кризата
Нов механизъм за финансиране на болниците в периода на кризата с COVID-19 предлагат управляващите.
„За този период финансирането се сведе до 85% от средномесечната заработка на тези лечебни заведения и на договорните партньори въобще, и от извънболничната помощ, и от денталната. Защо 85%? Защо не 100%? Направена е преценка, че лимитирането в дейността би следвало да доведе до някакъв елемент на спестяване от клиничните пътеки заради обстоятелството, че всъщност не е извършвана реална медицинска дейност в тези лечебни заведения”, обясни в парламента финансовият министър Владислав Горанов, където участва в дебатите по актуализацията на държавния бюджет.
Горанов бе категоричен, че новият модел е съгласуван с Българския лекарски съюз (БЛС) и предстои да бъде въведен след преподписване на Националния рамков договор (НРД). В момента темата се обсъжда и на заседание на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
„По този начин ще се гарантира функционирането на лечебните заведения и временно ще се дерогира (частично отмени – бел. ред.) принципа, на който обичайно функционират договорните партньори на НЗОК”, обясни Горанов.
Как да свалите килограми през пролетта: Лесна и ефективна диета
Легендата Зеедорф посочи кой е футболист номер 1 в света
Кои зодиакални знаци обичат да помагат на другите най-много?
29/04/2026, Сряда 21:20
0
Традиционен български свински бут в плик: Рецепта
Най-добрите приятели сред зодиите: Кои знаци ще ви подкрепят винаги?
Български пирог: Рецепта с фантастичен вкус
Как да освежите възглавниците и матраците си с лесни трикове
Късметът се усмихва на тази зодия през май 2026
Габриел Вълков: Лявото се променя, а с него и ние
Рецепта за вкусни палачинки с крем и орехи
70-годишен с рекорд във футбола
Как да разпознаете силните и слабите страни на всяка зодия?
