Падат драстичните глоби от 5000 лв. за нарушения при COVID-19
Санкциите вече ще са между 300 и 1000 лв. за физически лица при първо провинение
Правната комисия на парламента одобри намаляване на глобите за административни нарушения, свързани с противоепидемичните мерки.
На второ четене бяха изгласувани корекции в закона за извънредното положение, който действа заради пандемията, свързана с коронавируса COVID-19.
В момента глобите, например за разходка в парка, са в размер на 5000 лв., което поставя под въпрос събираемостта им.
Днес в правната комисия този аргумент бе представен и от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Без много дебати бе одобрено намаляване на глобите.
Ако деянието не представлява престъпление, санкцията за физически лица вече ще е от 300 до 1000 лв. При повторно нарушение – от 1000 до 2000 лв.
Ако провинението е на едноличен търговец или юридическо лице, глобата пада от 15 000 лв. на „500 до 2000 лв.“. При повторно нарушение ще е от 2000 до 5000 лв.
Йордан Цонев от ДПС обясни, че не е честно спрямо хората, на които вече са били наложени старите глоби.
От уточнение на Христиан Митев от „Обединени патриоти“ обаче стана ясно, че, според принцип в правото, досега направените актове ще може да бъдат коригирани с новите по-леки санкции.
Одобрените поправки бяха предложени от Красимир Ципов от ГЕРБ и група народни представители.
За да влязат в сила, те трябва да минат на второ четене и в пленарна зала, което се очаква да стане утре.
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова
Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата
Киър Стармър подаде оставка след едва 23 месеца като премиер на Великобритания
Магия край Бургас: Делфини изнесоха приказен спектакъл пред бургазлия с джет
Млад шофьор извърши над 50 нарушения на пътя, КАТ масово наказва „тарикати“ по магистралите
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев

По парадоксален начин се смесва и се приравнява отговорността на хора, които са нарушили заповедта на министъра но не са били под карантина, с отговорността на хора, които са били контактни с болни и т.н.