×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • МФ емитира 150 милиона евро нов дълг
  • Официално: Вдигат бюджетните заплати с 5%
  • Турция готви енергийно споразумение с „Шеврон“ и разширява сондажите в Черно море
  • Президентът напуска „Дондуков“ 2 в 16 часа
  • 96 ракети за минути: Русия стяга масиран удар с „Искандер“ около Украйна
  • Жилищата поскъпнаха с до 30 на сто за година
  • Циклонът „Хари“ разсипа Сардиния, Сицилия и Калабрия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Парламентът коригира мярката 60/40 – държавата ще плаща и част от осигуровките


Парламентът коригира мярката 60/40 – държавата ще плаща и част от осигуровките
Правната комисия одобри предложението на Йордан Цонев
05 Април 2020, Неделя, 17:04 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимки: НС

Правната комисия гласува промяната

Управляващите приеха предложение на ДПС за корекция на мярката, известна като 60/40 и която действа за времето на извънредното положение.

Припомняме, че държавата се ангажира да поеме 60% от осигурителния доход на работници, застрашени от безработица. Това може да стане по заявка на работодатели със засегнати бизнеси заради ограниченията, свързани с коронавируса COVID-19 .

Мярката обаче търпи тежки критики, една от които е, че държавата няма ангажимент към изплащане на осигуровките.

Йордан Цонев от ДПС днес предложи в парламентарната Комисия по правни въпроси това да се коригира. Менда Стоянова от ГЕРБ обяви, че ще го подкрепят и че има достатъчно средства във Фонд „Безработица“, който покрива разхода по мярката.

Крум Зарков от БСП също заяви, че одобряват корекцията, щом тя облекчава работодателите и прави помощта за тях по-атрактивна.

Така правната комисия одобри единодушно промяната – с 21 гласа „за“.

Корекцията се прави на второ четене с изменение в закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

Ако тя бъде приета окончателно в пленарна зала, държавата ще поеме вече и 60% от осигуровките на работещите за съответните фирми. Това се очаква да се случи утре. 

Менда Стоянова днес каза, че около 400 фирми са заявили досега помощ по мярката. Тя действа от няколко дни. 

На фона на стотици хиляди търговски дружества това изглежда твърде малко. Спорно е дали с корекцията мярката ще стане много по-атрактивна за работодателите. 

 




Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
14
Коментара
Флагман.БГ Зехтинът пази от възпаление на червата Зехтинът пази от възпаление на червата 23/01/2026, Петък 15:00 0
14
Коментара по темата
14.
опа
06.04.2020 01:52:19
0
0
Кръчмите събират дарения за персонала - ей сега НАП да им скиба осигуровките
13.
Тцтц
05.04.2020 22:49:17
1
3
Пак няма да работи. Защото работодателя не иска да плаща нищо. Ама нищо. Те не искат да плащат , когато има работа, пък като няма- още по-малко. И затова най им е добре да пращат на борсата да плаща държавата. Като започнат работа отново ще си ги наемат.
12.
Пак няма да работи
05.04.2020 20:53:53
1
5
Повечето малки и средни фирми им казаха, че и 90% да плащат, те няма откъде да вземат останалите 10%, обаче Горанката и Менда са упорити. Идеята им е че ако накарат фирмите да се възползват от тази мярка, държавата ще си прибере и данъците само дето фирмаджиите не пасат трева и пак няма да им се вържат. Тези пари които ги дава държавата така или иначе ще ги дава и на борсата. Да си понапънат малко мозъчетата и да гласуват някоя реално работеща мярка, която да е мотивираща за бизнеса, защото трягедията ще е голяма и Борисов който толкова се е подигравал на Жан Виденов за управлението му ще си мечтае за по-розов сценарий. Само дето Жан Виденов е много по- от Баце, просто мал шанс с управлението му и атаките на американците, които планираха кризата от 1997г за да му свалят правителството
11.
Даа
05.04.2020 19:16:35
0
7
За такива "гениални решения", народа е кадал:"погледнал се Илия-пак е с тия"!
10.
7887
05.04.2020 19:16:35
0
6
Абе,хора! Не разбрахте ли,че тия,които ни управляват, не са в състояние да вземат добри решения в спокойна обстановка,а ние искаме да се справят при тотална липса на време за обмисляне. Нонсенс са такива очаквания за тия. Време е да почват да бегат,бате! хаха
9.
Как
05.04.2020 19:11:51
1
3
Явно държавата ще плаща 60 процента от възнаграждението на работника плюс размера на осигуровките върху тях. Обаче работодателя ще трябва да плати останалите 40 процента от заплатата на работника и да му удържи осигуровките върху тях. Въпроса е защо държавата поема осигурителната тежест на работодателя, а прецаква работника. Би трябвало или да не се племат осигуровките на работодателя или като се поемат неговите да се поемат и тези на работника. Въпросът е и че върху заплатата има и данък.
Но коя заплата ще изплаща всъщност държавата брутната, чистата или някакъв хибрид между двете и кой и как ще определи размера на този хибрид.
Би трябвало държавата да поеме всичко за един месец, да задължи работодателя да поеме всичко за един месец и да му даде право да пуска работниците си в неплатен отпуск за един месец. Така тежестта ще бъде споделена солидарно между държава, работодател и работник за първия, втория и ако се наложи през третия месец на карантината.
То ако една държава за 2 или 3 месеца не може да се справи с вирус за който се полага 14 дневна карантина или държавата не е къдърна да налага мерките или карантината е негодно средство за противодействие на короновируса.
8.
Сашко
05.04.2020 18:52:42
1
4
Сега е часът на Гешев да ги дебне кой колко, ще открадне и после : "Я елате пиленца при батко!"eb
7.
oko
05.04.2020 18:42:48
0
10
Лисицов, само си пропуснал, че мента казва, че тези осигуровки ще струват 1 млрд допълнително...
А ето и простата сметка:
ОСИГУРОВКИТЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ ЗА 1000 ЛВ ЧИСТО СА ОКОЛО 250 ЛВ...
3 МЕСЕЦА ПО 250 Е 750, ДЕЛЕНО НА 1 МЛРД, КАКТО КАЗВА МЕНТА САМО ЗА ТОВА ПЕРО, ТОВА ПРАВИ 1 333 333 РАБОТНИКА ?!?
МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МЕ УБЕДИ, ЧЕ НЯМА ИЗМАМА?!? ТОВА ОЗНАЧАВА ВСЕКИ РАБОТОДАТЕЛ ДА КАНДИДАТСТВА, А ТЕ ПОЛОВИНАТА СЛУЖИТЕЛИ СА ВЕЧЕ СЪКРАТЕНИ.
ГОЛЯМА КРАЖБА ЩЕ ИМА ОТ ПРАВИЛНИТЕ ФИРМИ!!!
Хайде със здраве и не се заблуждавайте, всичко е за мнооооого пари!
6.
Дурхан
05.04.2020 18:36:32
0
3
И аз трябва да взема от мерките че ми сърбят шепите ба
5.
ne razbral
05.04.2020 18:34:53
0
7
Чии осигуровки? На тези без работодател какво ще плащат? Аман от депутатски простотии!!!
4.
Божидаров
05.04.2020 17:39:17
1
8
Въобще няма да е атрактивна! Тези хора не могат да разберат, че дребния бизнес няма тия 40% ! Най наглото е, че сами признават, че в социалната система има пари! Ами помогнете на хората бе! Защо мълчат , като мушнати гайди за ония един милион и триста и петдесет хиляди Евро, които са за България на първо четене! Това са 2 500 000 лева! Къде ги изхарчиха?
3.
Bingo
05.04.2020 17:35:39
0
7
Тези 60% как ще се разпределят между работодател и работник?
2.
До 1
05.04.2020 17:33:20
1
12
Догане, ами Сарая на Отманли със собствен плаж и яхтено пристанище нали пак герберски фирми ти го построиха ? Ама как пък Бойко ти събори барбекюто в Сарая на Бояна, защото е бил незаконен още се ужасяваш навярно, че няма къде да ти пекат пържолите ? Такъв си е Бойко никога с ДПС ..пред хората !
1.
Ахмед Доган
05.04.2020 17:28:19
1
20
Аз по управлението на ДПС ГЕРБ и ОП се сдобих с ТЕЦ Варна и Пристанище само за 3600 лева
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Зехтинът пази от възпаление на червата Зехтинът пази от възпаление на червата Експертът по хранителна имунология от Университета в Саутхемптън проф. Филип Калдър сподели как начинът ни на хранене може да предизвика чревно възпаление Извънредно! Ямболски Нисан помете възрастна жена в центъра на Бургас Извънредно! Ямболски Нисан помете възрастна жена в центъра на Бургас Пострадалата е контактна и чака парамедиците за преглед   Ако си ученик, има как да се докоснеш до живота на астронавтите Ако си ученик, има как да се докоснеш до живота на астронавтите Конкурс предоставя възможност за стипендии между 11 и 15 години, като ги насърчава интереса към STEAM науките и космическите технологии От 7 юли влизат в сила нови правила за всички нови моторни превозни средства От 7 юли влизат в сила нови правила за всички нови моторни превозни средства Изискването произтича от Регламент (ЕС) 2019/2144 и е част от по-широките мерки на ЕС за повишаване на пътната безопасност Емо от Каблешково опита да надхитри полицаите в Несебър, но стана за смях Емо от Каблешково опита да надхитри полицаите в Несебър, но стана за смях Мъжът е бил хванат да шофира пиян, униформените свалили регистрационните табели на колата му Хапвайте от тези храни и ще спите по-сладко от бебе! Хапвайте от тези храни и ще спите по-сладко от бебе! Мелатонинът има и антистресов ефект, той се произвежда в тялото ни по време на сън от полунощ до четири часа сутрин Сигнал до Флагман.бг: Детски център в бургаски мол вдигна цената със 100 %. Законно ли е? Сигнал до Флагман.бг: Детски център в бургаски мол вдигна цената със 100 %. Законно ли е? До октомври 2025 г. абонаментната карта е била 79 лв. за 20 часа, а от ноември цената се променя на 72 евро Официално! Илияна Йотова е президент на България Официално! Илияна Йотова е президент на България Конституционният съд реши, че Румен Радев подава оставка и прекратява мандата си, а правомощията му ще бъдат прехвърлени на вицепримиера Проверете евро банкнотите си - фалшиви €20 и €50 се разпространяват в България и ЕС Проверете евро банкнотите си - фалшиви €20 и €50 се разпространяват в България и ЕС Експерти предупреждават за разпространение на менте евро с най-чести фалшификации в номинали €20 и €50 и дават съвети как да ги разпознавате Не изхвърляйте тези храни в кухненската мивка - риск от сериозно запушване Не изхвърляйте тези храни в кухненската мивка - риск от сериозно запушване Експерти дават препоръки какво да НЕ попадне в канализацията, за да се избегнат проблеми с водопроводната система
Най-честите грешки при разплащане в чужда валута и как да ги избегнем Най-честите грешки при разплащане в чужда валута и как да ги избегнем Експерти съветват пътешествениците да избягват динамичното превалутиране и да проверяват таксите по картите си Принц Хари: Mедиите превърнаха живота на съпругата ми в „абсолютна мизерия“.  Принц Хари: Mедиите превърнаха живота на съпругата ми в „абсолютна мизерия“.  Херцогът на Съсекс разказва за страданията си от медиите и защо предприе съдебни действия срещу Associated Newspapers Кристиано Роналдо спира с футбола? Кристиано Роналдо спира с футбола? През този сезон 40-годишният футболист е отбелязал 16 гола и е дал една асистенция в 16 мача от саудитската лига Тол таксите ще скочат с 30 до 130% от 1 март Тол таксите ще скочат с 30 до 130% от 1 март Поскъпването е заради нова въглеродна компонента в тарифата Европа се движи в грешна посока, няма да нападаме Гренландия: Какво каза Тръмп в Давос? Европа се движи в грешна посока, няма да нападаме Гренландия: Какво каза Тръмп в Давос? „Някои места в Европа, честно казано, вече не се разпознават. Обичам Европа, но тя не се движи в правилната посока", смята американският президент Джей Ди Ванс: Американската мощ ще защитава Гренландия Джей Ди Ванс: Американската мощ ще защитава Гренландия Вицепрезидентът на САЩ заяви, че страната ще осигурява защита на Гренландия и ще споделя нейните ресурси поради стратегическото й значение Удар по Ивет Лалова: Повторен тест на пробата ѝ от Олимпиадата в Рио отчел допинг Удар по Ивет Лалова: Повторен тест на пробата ѝ от Олимпиадата в Рио отчел допинг Международната агенция за контрол обяви, че е открито забранено вещество Колко ще ни струва ООН-то на Тръмп и потъпкана ли е Конституцията Колко ще ни струва ООН-то на Тръмп и потъпкана ли е Конституцията Подписът на премиера в оставка Росен Желязков под хартата на Съвета за мир на американския президент предизвика конституционен спор и въпроси за финансовите ни ангажименти ММА шампион от Африка събира боклука на софиянци ММА шампион от Африка събира боклука на софиянци Двукратният първенец на Африка Луи Амджи вече три месеца събира отпадъци в столицата Марго Роби е определена за най‑красивата жена в света според глобална класация Марго Роби е определена за най‑красивата жена в света според глобална класация Актрисата доминира в онлайн рейтинг на Ranker и предизвиква широка дискусия за критерии на красотата
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Някои места в Европа, честно казано, вече не се разпознават. Обичам Европа, но тя не се движи в правилната посока Виц на деня Виц на деня Добрия любовник е като добрия прах за пране. Ухае приятно, прониква в дълбочина и не оставя следи от петна след себе си. Виц на деня Виц на деня Майка се оплаква от сина си:
- Побеля ми косата от тебе!
- Като гледам баба, и ти не си била китка за мирисане!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Главният секрет на успешния брак е в нещастията да се виждат случайности, а случайностите да не се възприемат като нещастия
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори