Великобритания може да остане под карантина за шест месеца
Карантината в Обединеното кралство може да продължи по-дълго от очакваното, а животът може да се завърне към нормалното чак през есента, заяви ключов правителствен медицински съветник, пише либералното британско издание The Guardian, цитирано от Агенция "Фокус".
Д-р Джени Хариес, заместник-главен медицински ръководител на Англия заяви това по време на правителствена пресконференция. Според нея сегашните ограничения може да бъдат преразгледани в края на определения от властите период от три седмици.
"Ако успеем, тогава ще сме преодолели кривата (на увеличението на заразените - бел. ред.), но ако не, тогава не трябва изведнъж да се завръщаме към нормалния си начин на живот", каза тя.
"Това би било доста опасно. Ако спрем, тогава всички наши усилия ще са били напразни и можем да станем свидетели на втори пик (на заразата)".
Във Великобритания са наложени множество мерки за ограничаването на разпространението на вируса, като забрана за пътувания и излизани, и работа от дома, където това е възможно.
"Трябва да продължим (с карантината) и след това лека полека ще можем дапригодим някои от мерките за социално дистанциране и постепенно да се върнем към нормалния живот", каза Хариес.
"Мисля че ще са ни необходими три седмици за наблюдение (на ситуацията). Два или три месеца ще са нужни, за да разберем, дали наистина сме преборили (епидемията) и общо три до шест месеца в идеалния случаи, и има много несигурности около това, но чак тогава ще разберем кога ще можем да се върнем към нормалния живот. Възможно е (карантината) да продължи дори повече от това", каза тя.
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън все още се намира в самоизолация, след като беше установено, че е заразен с COVID-19.
По-рано един от съветниците на правителството, проф. Нийл Фъргюсън от Лондонския университет, заяви пред Sunday Times, че мерките трябва да останат в сила поне няколко месеца.
"Ще трябва да задържим тези мерки, според мен, за сериозен период от време, за предпочитане до края на май, може би юни. Май е оптимистична (прогноза)", каза той.
По последни данни 127 хил. души във Великобритания са били тествани за COVID-19, като от тях заразени са били близо 20 хил., а починалите в страната са 1228 души.
Флиртът не е интервю за връзка
Украйна: България не е била цел на падналия дрон
08/08/2026, Събота 21:00
8
Дипломатически ход след дрона край Кардам: МВнР привика украинския посланик
Последен ден на цените в лева и евро
Психолог за убийството в Пловдив: Радвахме се на ловците на педофили в миналото, а подобна трагедия се очакваше
Интер подчини Ювентус в Дерби дИталия, Диуф отново блесна за шампионите
08/08/2026, Събота 19:30
0
Какво знаем за дрона "Майя" и за какво се използва той?
Тежка загуба за Лионел Меси: Баща му Хорхе почина на 68 години
Опасно! Шофьор на пълен автобус хвана волана с лакти, за да гледа TikTok на магистралата (ВИДЕО)
Българите вече държат телефона по 3 години, но при смяна избират по-скъп на изплащане
ГЕРБ след взрива край Кардам: Има ли риск дронове отново да навлязат в България
Вера Кочовска: България започва да се оправя през 2030 г.

черноработници да отидат там да им берат
зеленчуците.