Съветници предлагат общинска програма за помощ на бизнеса в Бургас
С влизане в сила на решението за обявяване на извънредно положение икономическата обстановка се усложнява и това неминуемо ще се отрази на бизнеса, трябва да му помогнем, мотивират се вносителите
Изработване на общинска програма за стимулиране на малкия и средния бизнес в Бургас и изготвяне на анализ на засегнатите сектори от местната икономика. Това предлагат в извънредна докладна записка проф. Севдалина Турманова – председател на Общинския съвет, Георги Дракалиев – председател на Комисията по общинска собственост и Красимира Маркович – председател на Комисията по бюджет и финанси.
Още през 2012 г. Общински съвет – Бургас е приел Правилник за начина на разходване на средствата, предвидени в общинския бюджет, за създаване на условия за развитие на малки и средни предприятия на територията на Община Бургас. С този правилник се определят условията и реда за разходване и контрол на тези средства, които могат да се усвояват само от малки и средни предприятия (МСП) със седалище и адрес на управление на територията на Община Бургас. МСП са тези, посочени в чл.3 от Закона за малките и средните предприятия, а средствата, предвидени за тази цел са заложени в бюджета на Община Бургас за 2020 г.
Съгласно изискванията на Правилника Общинският съвет е избрал комисия от петима общински съветници.
„С влизане в сила на решението за обявяване на извънредно положение икономическата обстановка се усложнява и това неминуемо ще се отрази на бизнеса. Ето защо е наложително спешно да се анализират проблемите, пред които те са изправени и да се предприемат мерки за тяхното подпомагане от страна на Община Бургас, използвайки съществуващия в цитирания Правилник механизъм и заложените средства“, мотивират се общинските съветници.
В докладната записка е записано още, че освен описаните в Правилника дейности за създаване на условия за развитие на МСП, по преценка на комисията могат да бъдат предприемани и други такива.
„Тези други мерки, според нас могат да включват споделяне на кредитния риск по банкови кредити, усвоявани за: покриване на възнаграждения на служители; осигурителни вноски; публични задължения; текущи разходи, свързани с дейността на фирмите (разплащания с доставчици, наеми и други)“, предлагат общинските съветници от най-голямата група в местния парламент.
Срокът за работа на комисията е до 10 април т.г.
Жена с газов пистолет нахлу в аптека и поиска оборота
TOP MOBILITY вече предлага велосипеди под наем в България
Филип Буков, първото куче робот, звездите от „Един грам живот“ и още над 100 популярни лица идват на Teen Boom Fest
София търси нов главен архитект след половин година с временни назначения
Мартин Елвиса отново е ерген - раздели се с Йоана Илиева
След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих
Илин Димитров: Поставяме началото на национално партньорство в подкрепа на българското вино
Заемите на домакинствата скочиха с 21%, ипотеките вече са 18,7 млрд. евро
Защо замразеният хляб може да е по-добър от пресния
Шелдън от „Теория за големия взрив: Не бих се върнал за никакви пари
Кой е Владимир Янков - бизнесменът зад Загато, открит мъртъв в Банкя
Автобус проби мантинелата на "Цариградско шосе" в столицата, четирима са ранени
