УМБАЛ-Бургас призовава: Ако искате да помогнете, дарете кръв
Така ще спасите живота на хора, нуждаещи се от кръвопреливане, което не може да бъде отложено въпреки пандемията
Един от начините да станете доброволец и да помогнете в ситуацията на извънредното положение, е да дарите кръв. Така ще спасите живота на хора, нуждаещи се от кръвопреливане, което не може да бъде отложено въпреки епидемията от COVID-19. От ежедневно преливане на кръв и кръвни съставки се нуждаят хора, претърпели спешни операции, родилки, деца и възрастни с хематологични и онкохематологични заболявания, които постъпват и се лекуват в бургаските болници.
Заради ограничаването на контактите и изолацията има драстичен спад на желаещите да дарят кръв в цялата страна, включително и в Бургас. Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас изпитва затруднение с осигуряването на нужните количества, които се изискват ежедневно от бургаските болници - най-вече заради спешни операции и раждания. В момента тече и национална кампания за масово кръводаряване, организирана от Министерството на здравеопазването.
Гражданите трябва да знаят: извършените в световен мащаб научни проучвания не съобщават за предаването на коронавируси (какъвто е и COVID-19) чрез трансфузия или трансплантация. Следователно желаещите могат да дарят кръв без да има какъвто и да е риск за здравето им.
В Отделението се извършва рутинен скрининг на кандидат-кръводарителите и не се допуска кръводаряване от лица с клинично проявени респираторни инфекции. Кръводарител може да бъде всеки здрав човек между 18 и 65 години.
Създадена е стриктна организация, така че да се гарантира в максимална степен сигурността на всеки един кръводарител, а служителите са оборудвани със защитни средства.
В Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас можете да дарите кръв всеки работен ден от 7.30 до 14 ч. При желание след това време, има екип на разположение до 18 ч.
Витанов: Коалицията на желаещите заобикаля решенията на ЕС и НАТО
Гълъб Донев: Дефицитът може да падне под 3 процента през 2028 година
Свлачище погуби 8 души в Китай, 34 остават затрупани под калта
Японец на седмото небе от щастие, стегна куфарите за Бургас
Обичана учителка почина вследствие на огромен стрес
Киевската интрига породена от лош театър на Велислава Петрова и Радев или от Брюксел
Ще познаете ли коя е новата страст на Памела Андерсън?
Съдът с решение за джигита, спипан със смъртоносните 4,6 промила алкохол
"Меси" кацна в центъра на Бургас
Великобританец със стряскащи твърдения за турски полицаи: Арестуваха ме без вина и настъпи кошмар
Погледнете към небето след 21:00 часа: Уникален небесен феномен над България тази вечер
Трагедия: 11-годишната Алис почина след инцидент със смукателния отвор на басейн
