×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Китай иска Ормузкият проток да бъде отворен без ограничения
  • Топло време в петък, през уикенда идват бури и валежи
  • В 17 часа е абитуриентското шествие на Бургас
  • Кейт Мидълтън приготви италианска паста по време на визитата си в Италия
  • DARA се класира за финала на „Евровизия“
  • Национален протест на мотористи ще блокира основни пътища в страната, ще блокират Бургас около 18 часа
  • Земетресение с магнитуд 6,0 разтърси остров в Япония
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как да тренирате по-ефективно у дома


21 Март 2020, Събота, 19:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Физическа активност при изолация – поне 75 минути седмично

Липсата на движение и социални контакти са едни от основните проблеми на изолацията и работата от вкъщи. Според препоръките на Световната здравна организация (СЗО), на човек му трябват поне 75 минути интензивна физическа активност на седмица, за да бъде здрав. Но колко от нас правят упражнения, докато си стоят у дома?

Още преди обявяването на извънредно положение у нас, много хора започнаха да извършват задълженията си от така наречения „home office“. Това означава, че повече от седмица те се движат доста по-малко – не ходят на работа, не изкачват стълби, не вървят пеша в парка, не посещават фитнеса... А липсата на физическа активност ще се отрази не само върху килограмите им, но и може да е причина за депресивно състояние или някои здравословни проблеми, пише Tialoto.bg.

По данни на СЗО, хората, които са под изолация, трябва да си разпределят задачите така, че на седмица да им се събира около 150 минути умерена физическа активност.

„Заседналият начин на живот и ниското ниво на физическа активност могат да окажат негативно въздействие върху здравето, благоденствието и качеството на живота на хората, а самоизолацията може да предизвика допълнителен стрес и да застраши психичното им здраве“, пише в препоръките на специалистите, които уточняват, че не е нужно да имате специални уреди, за да тренирате у дома.

Как да тренирате по-ефективно у дома?

Дори и да работите, докато сте изолирани у дома, въпрос на организация е да намерите време за няколко упражнения, с които да подобрите физическата си активност. Освен движението, което имате ходейки от стая в стая или чистейки, вие се нуждаете от много повече, за да изхабите енергията си и да се чувствате по-тонизирани.

Може да тренирате рано сутрин, по обяд или вечер. Важното е това да не става след ядене, защото ще ви е по-трудно и няма да постигнете кой знае какво. А колкото до това, че не можете да си правите комплекс от упражнения, не се извинявайте с това! Ако до момента сте спортували, сигурно имате някои познания и знаете какво да правите с гиричките, ако пък нямате такива, просто ползвайте две шишета, пълни с вода. На ваша помощ идват и онлайн стриймингите на инструктори от България и цял свят, видеа и фитнес приложения, които да следвате.

Намерете си подходящо място и „уреди“
Първо намерете по-широко място в дома си, където може да си сложите постелката или някое по-малко одеяло, за да ви е по-удобно. Това ще допринесе за вашия комфорт по време на тренировките. Например, може да освободите малко пространство в хола, където има повече място за планкове, клекове и йога.

Оборудването е много важно, но в условия на пандемия използвайте това, което имате! Диванът става за правене на по-сложни коремни преси и набирания, например.

Не пренебрегвайте обувките
Ако ходите на пилатес или йога, със сигурност ползвате специални маратонки или чорапи, които предотвратяват плъзгането. На пода в хола също може лесно да паднете и да се контузите, затова не пренебрегвайте това какво носите на краката си и не рискувайте да скачате с чехли. Ако нямате проблем със съседите или не тренирате в неподходящи часове, си сложете любимите маратонки за спорт. Така ще намалите риска от прекомерно натоварване на мускулите на краката.

Тренирайте с удобни дрехи
Е, не е задължително да си сложите спортното клинче или топа, но и не правете коремни преси по пижама. Колкото по-удобни са дрехите ви, толкова по-лесно ще ви е и ще имате мотивация да тренирате. Все пак, макар и в хола, вие ще се изпотите и „дишащите“ материи са за предпочитане пред по-изкуствените.

Пийте много вода
Не забравяйте, че течностите ще ви предпазят от обезводняване. Чрез водата ще изхвърлите и по-лесно токсините, натрупани в тялото по време на изолация. Правете си почивка и пийте на малки глътки, за предпочитане – хладка вода.

Концентрирайте се
Опитайте да се абстрахирате от факта, че сте у дома. Може би в залата, заедно с инструктора, вие сте по-изпълнителни и концентрирани, но това лесно може да постигнете и вкъщи. Просто си поставете реалистична цел и тренирайте в удобно за вас време. От друга страна тренирането заедно със специалист – чрез телевизията или интернет, ще ви помогне за целта.

Пуснете си хубава музика
Фонът, на който ще се упражнявате, е много важен за начина, по който се чувствате. Все пак, тези дни са напрегнати за всички нас. Освен положителната страна на спорта за физиката, трябва да помислим и за психиката.

Пуснете си релаксираща или нахъсваща за активни тренировки музика. Потърсете различни плейлисти в платформите за видеосподеляне и се отпуснете. Все пак най-важното е да правите всичко с желание.


 


В категории: Здраве


Коментари
Михаил ДИМИТРОВ Старчески неволи налегнаха Алла Пугачова Старчески неволи налегнаха Алла Пугачова 15/05/2026, Петък 08:41 0
Тервел ИЛИЕВ Добро време по Черноморието Добро време по Черноморието 15/05/2026, Петък 07:10 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ако искате къща край София - подгответе 700 хил. евро Ако искате къща край София - подгответе 700 хил. евро Това е за самостоятелна къща с гараж - редовата струва до 460 хил. евро  Заковаха новия областен на Сливен за отнетата му книжка в Германия, той продължава да отрича Заковаха новия областен на Сливен за отнетата му книжка в Германия, той продължава да отрича Шофирал тротинетка в нетрезво състояние, показват документите по този случай Денисиньo спечели Кухнята на Ада, взе чек за 50 000 евро Денисиньo спечели Кухнята на Ада, взе чек за 50 000 евро Той победи достойната Спирова Опитаха да взривят с "грузинска целувка" футболен бос от Самоков Опитаха да взривят с "грузинска целувка" футболен бос от Самоков Обезвредената от СОБТ бомба е била закрепена към джантата на аудито на Димитър Джоргов Bangaranga влезе в класните стаи: Ученици от Айтос използваха песента на Дара за урок по английски Bangaranga влезе в класните стаи: Ученици от Айтос използваха песента на Дара за урок по английски Деветокласници от СУ „Христо Ботев“ упражняваха езиковите си умения чрез текста, откривайки нови думи и послания  До 100 000 лева глоби за спекулантите, властта обяви война на нелоялните търговски практики До 100 000 лева глоби за спекулантите, властта обяви война на нелоялните търговски практики  При повторно нарушение санкциите, които Комисията за защита на потребителите може да налага, са до 200 000 евро Близо 1000 абитуриенти се включват в Парада на зрелостниците в Бургас Близо 1000 абитуриенти се включват в Парада на зрелостниците в Бургас Празничната колона ще се движи под звуците на Младежкия духов оркестър към музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" С духова музика и червен килим Бургас ще изпрати своите абитуриенти на 15 май С духова музика и червен килим Бургас ще изпрати своите абитуриенти на 15 май Третият Парад на зрелостниците ще се проведе утре, 15 май, от 17.00 часа от площада пред сградата на Община Бургас Усмивки, червен килим и пайети за разкош на изпращането на Випуск 2026 от Френската гимназия Усмивки, червен килим и пайети за разкош на изпращането на Випуск 2026 от Френската гимназия ПГРЕ „Г.С. Раковски” в Бургас се сбогува с абитуриентите си с емоционална церемония и песни Кухня майка „Аламинут“ предлага професионално приготвяне и доставка на храна за туристическия сектор по Черноморието Кухня майка „Аламинут“ предлага професионално приготвяне и доставка на храна за туристическия сектор по Черноморието Така обектите значително намаляват финансовите си ангажименти към поддръжка на кухня, персонал и оборудване
Старчески неволи налегнаха Алла Пугачова Старчески неволи налегнаха Алла Пугачова 76-годишната звезда се бори със сериозни здравословни проблеми и вече трудно се придвижва, подпирайки се на скъп златен бастун Ваучери за почивка по българското Черноморие ще дават работодатели, за да получат данъчни преференции Ваучери за почивка по българското Черноморие ще дават работодатели, за да получат данъчни преференции Мярката е за подкрепа на сектора туризъм В Украйна се крадат страшно много европейски и американски пари, твърди Дмитрий Песков В Украйна се крадат страшно много европейски и американски пари, твърди Дмитрий Песков По думите му Киев и "неговите спонсори в Европейския съюз и САЩ" ще трябва сами да се справят с "украинската корупция" Нещастна любов с женен политик тикнала Диана Габровска към порното Нещастна любов с женен политик тикнала Диана Габровска към порното С типичната си провокативна откровеност Габровска призна, че зад решението ѝ стоят тежки преживявания, свързани с политически среди и скандали около името ѝ Първа рокада на високо ниво в ГЕРБ: Партията има нов областен лидер в Пловдив Първа рокада на високо ниво в ГЕРБ: Партията има нов областен лидер в Пловдив Поемам щафетата от Георги Мараджиев като областен координатор на ГЕРБ Пловдив област с чувство за отговорност и ясното съзнание за задачата пред нас, обяви Младен Шишков Дара спечели място на финала на "Евровизия", публиката полудя по нея Дара спечели място на финала на "Евровизия", публиката полудя по нея С магическото си изпълнение тя плени сърцата на меломаните  Заплаха на Си Дзинпин към Тръмп заради Тайван: Островът е китайски, може да се стигне до конфликт Заплаха на Си Дзинпин към Тръмп заради Тайван: Островът е китайски, може да се стигне до конфликт Той предупреди американския си гост Вашингтон да внимава с Тайпе, т.е. не се меси във вътрешните работи на Китай Магия ли е „Бaнгаранга“? Всички са във възторг от Дара, а тя вече е готова за триумф в „Евровизия“ Магия ли е „Бaнгаранга“? Всички са във възторг от Дара, а тя вече е готова за триумф в „Евровизия“ Тя ще открие вторият полуфинал на конкурса Отиде си главният герой от култовия клип на „О, Тигре, тигре“ Отиде си главният герой от култовия клип на „О, Тигре, тигре“ Хора, които са го познавали, го описват като човек с ведър характер, добро сърце и винаги позитивно отношение към околните Мигранти душиха 70 г. белгиец посред бял ден в центъра на Брюксел Мигранти душиха 70 г. белгиец посред бял ден в центъра на Брюксел Те го доведоха до безсъзнание, за да откраднат златна верижка. Никой не му помогна
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Не мисля за финансовото положение на американците Виц на деня Виц на деня - Тате, ти без кое можеш да минеш по-лесно? Без кафе, без цигари, или без ракия?
- Без майка ти.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си седят на пейка в парка. Приближил младеж и ги заговорил:
- Добър ден! Aз съм Петър, а вие?
- Ние не.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Хорската завист няма граници, особено ако имаш хубава ракия!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори