Какво трябва да знаят бременните във връзка с разпространението на COVID-19 в България
На бременните и родилките се препоръчва да спазват с още по-голяма строгост мерките за социална дистанция и висока лична хигиена, тъй като те са по-податливи към инфекции
Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени от акушер-гинеколог по време на бременност. Такива са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг (11-13-та гестационна седмица), както и УЗД преглед за фетална морфология (20-22-ра гестационна седмица). Възможни са и други изследвания по преценка на наблюдаващия бременността гинеколог. Във всички тези случаи, касаещи женската консултация, препоръчваме на бременните да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или да позвънят в лечебно заведение, в което по принцип се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед.
В случай, че бременната има оплакване или въпроси, свързани с бременността, извън задължителните изследвания, трябва да потърсят по телефона наблюдаващия акушер-гинеколог или да се свържат със специализирано АГ звено.
При започващ аборт или раждане, раждане в ход и други спешни състояния, бременните жени трябва да потърсят медицинска помощ в най-близкото специализирано звено по акушерство и гинекология или там, където са наблюдавани по време на бременността, или да позвънят на спешния номер 112.
При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали граждани.
Бременна жена със симптоми на COVID-19 и започнало раждане, или бременна с акушерски усложнения, трябва да бъде транспортирана с помощта на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ. По възможност лечебното заведение трябва да бъде уведомено предварително от Спешна помощ, наблюдаващия акушер-гинеколог или от личния лекар.
Наблюдаващият акушер-гинеколог или личният лекар са длъжни да издават болничен лист за майчинство.
Начинът на раждане при бременна жена с доказан COVID-19, се определя от акушер-гинеколога в зависимост от акушерските индикации, като при изрично изразено желание на бременната за раждане с цезарово сечение, лекарят е длъжен да се съобрази с нея.
Няма научни данни COVID-19 да се предава от майката на плода.
На бременните и родилките се препоръчва да спазват с още по-голяма строгост мерките за социална дистанция и висока лична хигиена, тъй като те са по-податливи към инфекции.
Препоръките са предоставени от членовете на Експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“.
Ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“ влязоха в прокуратурата и научиха как се разследват престъпления
Сладолед с раци, бихте ли пробвали?
1 млн. българи тръгват на път за Деня на труда
Средният доход достига 14 403 лв. през 2025 година
Златния елексир за по-добър сън и намаляване на стреса
Всеки българин изхвърля средно по 94 кг храна годишно
Изследване свърза честата AI помощ с по-слабо самостоятелно решаване на задачи
Труден период приключва за тези 3 зодии до 19 април 2026 г
Пети ден стачки в Lufthansa спря всички полети от и до София
Голям пожар в индустриалната зона на Пловдив изпепели над 30 автомобила
Близо 10 години се разглежда дело срещу майка, обвинена в убийството на сина си с отровен сок
Рожденият ден на Виктория Бекъм на фона на нов публичен коментар за семейството
