Twitter и Facebook затягат мерките срещу фалшивите новини за коронавируса
Facebook ще пусне нова информационна страница Covid-19 в горната част на новинарския поток
Twitter Inc. заяви в сряда, че разширява правилата си за модериране на съдържание, за да обхване повече форми на дезинформация около новия коронавирус, след като по-рано през деня подобна ескалация на мерките бе предприета и от Facebook Inc.
Компанията ще изисква от потребителите да премахват туитове, които отричат експертни указания, насърчават фалшиви или неефективни лечения и превенции или погрешно твърдят, че са на експерти или официални органи. Целта е да се обхване всичко, „което увеличава вероятността някой да се зарази или предаде вируса“, стана ясно от съобщението на компанията. Twitter също така ще предприеме действия срещу твърдения, че някои групи или националности са по-податливи на Covid-19, имайки предвид преди всичко предположенията, че китайците са по-склонни да боледуват.
В исторически план Twitter не бе склонен да премахва или цензурира туитове и продължава да използва подобни мерки, като ги нарича „защита на разговора“. Но сега компанията разширява своето определение за вреди, за да включи повече категории потенциално подвеждащо съдържание и да действа върху тях. Тя също така увеличава използването на автоматизирано модериране, като копира подход, приет от Facebook и YouTube на Google.
От своя страна Facebook поставя информационна страница Covid-19 в горната част на новинарските емисии на потребителите и разпространява проверени материали от надеждни източници. Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг заяви, че в сряда компанията пуска информационен център, който ще насочва потребителите към “авторитетна информация" за новия коронавирус.
Новата функция ще се появи в горната част на News Feed-a и е част от последните усилия на гиганта в социалните медии за борба с дезинформацията за вируса.
Центърът ще се разгърне в Италия, Франция, Германия, Испания, Великобритания и САЩ в рамките на следващите 24 часа. Facebook планира да го пусне в световен мащаб за своите 2,5 милиарда потребители. Той ще включва актуализации в реално време от националните здравни органи и глобални агенции, като Световната здравна организация. Ще бъдат представени и статии, видеоклипове и публикации относно социалното дистанциране и как да се предотврати разпространението на вируса.
"Широкият консенсус е, че най-голямата роля, с която можем да помогнем, е като насърчаваме хората да приемат сериозно заповедите за социално дистанциране, особено хора, които могат да се чувстват неизложени на риск", заяви Зукърбърг в конферентен разговор с журналисти в сряда.
Двата гиганта в социалните медии са фокусните точки за обсъждането на проблема, който обхваща широк спектър - от полезни и информативни, до вредни и злонамерени новини. Докато новият коронавирус продължава да се разпространява, социалните медийни компании се борят с намаляването на количеството невярна информация на своите сайтове. Вирусът причинява респираторно заболяване, известно като COVID-19, което включва симптоми като кашлица и задух. Теориите на конспирациите варира от това, че коронавирусът е изобретение на фармацевтичната индустрия, или е причинен от 5G.
Не е ясно обаче колко добре работят усилията за овладяване на дезинформацията. Вестник New York Times съобщи по-рано този месец, че десетки видеоклипове, снимки и публикации, включващи информация за коронавируса, продължават да се промъкват през пукнатините в социалните медии. Дезинформацията за коронавируса се появи и в частни Facebook групи и шифрови съобщения на WhatsApp, което затруднява компанията да намери и свали тези фалшиви твърдения.
Превод: Инвестор.бг
Щерката на Мира Добрева: Насилваха ме заради майка ми, биеха ме до гардеробите в училище
Андреа призна: Нямам мъж, в леглото съм с котка
Дара: Ако не бе мъжът ми, щях да се откажа от „Евровизия“
ГЕРБ: Зам.-председател на СИК в Средец снима личните карти на избирателите
Трима задържани за изборни манипулации: Пуснали бюлетини от името на други хора
Елена Поптодорова: Изборите напомнят за 90-те, България трябва да потвърди своята европейска ориентация
Владо Карамазов: Борбата ми е с купения вот, а фотографският ми проект е международен успех
Двойно гласуване в Нова Загора: Мъж арестуван за опит за манипулация на изборите
Почина изследователят на средновековното наследство на Пловдив, историци от Бургас потънаха в скръб
Проблеми с бюлетините в пловдивски болници, гласуването преустановено за часове
Кметът на София гласува с отвертка и флашка по съвет на Бойко Борисов
РИК-Бургас сезира МВР след жалба на „Прогресивна България“ за нарушения в руенското село Ръжица
