×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Столична община обяви конкурс за главен архитект
  • Затварят част от ул. „Оборище“ заради ремонт
  • Бургас ще посрещне чудотворната мироточива Хавайска Иверска икона на Пресвета Богородица
  • Пътната система в България е в критично състояние: 261 загинали от началото на годината
  • До 39° и поне още 12 дни жега, прогнозира проф. Рачев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Блокадна седмица в Европа: Стойте си у дома и без това няма къде да отидете


16 Март 2020, Понеделник, 10:20 ч.
Автор: Флагман

Поне 200 милиона души са под строги ограничения

Държава в извънредно положение, обкръжена от държави в извънредно положение на континент, на който поне 200 милиона души са под строги ограничения, почти няма международни полети, влакове и автобуси, през границите минават само товарни камиони и то не всички, а градовете са практически опустели.

Така изглежда България в началото на седмица, която ще постави на огромно изпитание способността на правителствата в Европа да овалдеят пандемията от COVID-19 без да парализират икономиките си и без да се разпадне солидарността в рамките на Европейския съюз.

В неделя за пръв път известните случаи на заразени и починали по света за пръв път надминаха тези в континентален Китай (88.4 хил. срещу 81 хил.случаи с коронавирус и 3241 срещу 3208 починали) и значителна част от случващото се е в Европа, при това с темпо, по-високо от това в китайските провинции.

Неделята се оказа в Европа и най-смъртоносният ден. Трите най-тежко засегнати държави отчетоха: нови 368 случая в Италия (до 1809), Испания добави 97 в черната статистика (до 288), а Франция - още 29 (до 120). Дори във Великобритания с нейния по-либерален режим към пандемията починалите скочиха с 14 до 35 души.

От съседите на България снощи Сърбия затвори напълно границите, от днес е в сила извънредно положение в Румъния, Северна Македония закри няколко от граничните си пунктове и обяви, че няма да пуска чужденци "от държави с висок риск".

Гърция се изолира напълно от Северна Македония, Албания и Италия. Турция още не е затворила границите за българи, но го направи в събота за над дузина други европейски държави и постави под карантина хиляди поклонници, върнали се от светите за мюсюлманите места. Навсякъде по Балканите са затворени заведенията и е забранено събирането на повечето хора.

Дори някой от България да успее да премине през съседна държава, следват една след друга практически затворени граници. За различен период - от една до няколко седмици, не допускат по никакъв начин чужденци страни от Литва до Португалия, от Унгария до Ирландия и от Полша до Кипър. Германия, през която преминава трафикът за Западна Европа, от днес почти няма да пропуска хора през границите си с Австрия, Швейцария, Франция, Дания и Люксембург.

В Чехия няма къде да се изпие една бира, защото заведенията са затворени, а и е разрешено хората да се движат само до работа, аптеката или бакалията. В Австрия не е законно да се съберат повече от 5 души. Във Франция не работят кафенетата, които останаха отворени дори по време на нацистката окупация.

В Ирландия заведенията вече приеха последни поръчки и няма да работят дори за Деня на Св. Патрик във вторник.

САЩ още не са затворени за българи, но не приемат граждани от 26-те държави от Шенгенското споразумение и такива, които са ги посетили през последните 14 дни. В полунощ забраната, която е безсрочна, влиза в сила и за Великобритания и Ирландия.

"Българските граждани, които желаят да пътуват за САЩ през Лондон след влизане в сила на ограничението, следва да изберат алтернативен маршрут, тъй като няма да бъдат допуснати да продължат пътуването си за САЩ" предупреди снощи българското министерство на външните работи. Същото може да се каже и за множество страни от Латинска Америка, които прекъснаха самолетните връзки с Европа. "Позлатеният музей" на Европа е пуст и кънти изпразнен.

Големите ѝ площади и стадиони са празни, музеите - затворени, в църквите няма служби, елегантните ресторанти и готините барове са затворени. Коронавирусът не само се разпространява, но и заразява обществата с несигурност, страх и разпокъсване. Най-вече той отнема на човечеството гордостта, че може да контролира ситуацията и усещането за стабилност на неговите институции, наука, технологии и демокрации", написа Стивън Ерланджър в "Ню Йорк таймс".

"Това е вярно почти навсякъде, където стигна вирусът, но особено много в Европа с нейната история на Просвещението. Тя е място, където хората обикновено живеят близки, седят в компании по кафенета, поздравяват се с целувки. Вече не.

Днес на европейците е казано да се скрият, издигат границите между държавите, вътре в градовете и между кварталите дори - за да се защитят от съседите и дори от внуците си", допълва той под заглавие "Европейците затварят границите си срещу коронавируса, но врагът вече е вътре". "Ако пандемията следва логиката на война и изисква решителни действия, то врагът може да е човекът до теб."

Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, призова страните членки на ЕС да се борят с пандемията с бързи и координирани действия и споделени ресурси. В съюза ще се ускори производството на медицинска апаратура за обдишване, тестови комплекти и маски, за да се споделят там, където от тях има най-голяма нужда, а износът им за трети страни строго ще се контролира, обяви тя.

В петък бе представен първият план на Комисията в помощ на борбата с пандемията и за спасяване на дребния и среден бизнес. Той е за 37 млрд. евро (България ще може да се възползва от около 812 млн. евро от тях), събрани от различни фондоме и източници, а на националните правителства вероятно ще бъде позволено да правят разходи отвъд прага за 3% от БВП бюджетен дефицит.

Европейските институции преминаха в дистанционен режим, след като сред служителите бяха открити заразени. Но срещите на лидери и министри продължават онлайн, включително днес.

Но при толкова блокирана от национални карантини Европа и очаквания у населението за драстични действия, които доскоро се виждаха само в авторитарен Китай, принципът за солидарност е поставен под огромна въпросителна.

"Вече не става въпрос за границите между държавите, а между хората", коментира за същата статия Иван Кръстев. "Сега се страхуваме от отделния човек. Всеки около теб може да е опасен, да носи вирус. Човекът може да не знае, че носи опасност и единственият безопасен е онзи, когото още не си срещнал, онзи, който си стои вкъщи. Страхът вече не е от имигрантите, а от всекиго. Дори мигрантите ще се чудят "Чумата по-лоша ли е от войната?" С чумата не се преговаря, бягаш от нея."

Източник: Дневник




В категории: Животът


2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
Вал
16.03.2020 12:14:40
0
6
И ние си ходим на работа. Шефа може и от вкъщи, но ние не. Няма дезинфектанти, няма маски... то по аптеките няма, как да ги набавим в офиса?
1.
Бургас
16.03.2020 10:36:57
0
8
Ние си ходим на работа. Не е необходимо, но не са ни пуснали. Иначе шефа ни си е у дома, болен бил.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Пациентската организация иска повече сензори и инсулинови помпи, достъп за хората с диабет тип 2 и национална програма за ранно откриване Обвиняем за наркотици се изпари преди делото в Бургас Обвиняем за наркотици се изпари преди делото в Бургас Полицията не откри обвиняемия на адреса му, а съдът отложи производството за септември Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Прогнозата не потвърждава буря в началото на месеца, а най-сериозно смущение засега се очаква на 19 август Мария Игнатова: Ще сменя континента, ако издрънкам всичко за всички! Мария Игнатова: Ще сменя континента, ако издрънкам всичко за всички! Телевизионната водеща се пошегува с бъдеща документална поредица за Netflix и призна, че може да ѝ потрябва и ново име Бивша учителка от Айтос благодари на лекарите от Бургас, спасили живота ѝ Бивша учителка от Айтос благодари на лекарите от Бургас, спасили живота ѝ Всички от екипа на д-р Панайотова работят с професионализъм и пълна отдаденост в грижа за хората, те просто обичат пациентите си, споделя Златка Панчева КТ Подкрепа поиска коледната ваканция да продължи до 8 януари КТ Подкрепа поиска коледната ваканция да продължи до 8 януари Синдикатът предлага учениците да почиват от 23 декември, а 96,7% от участниците в негово проучване подкрепят по-дългата ваканция КНСБ: Пазаруваме по германски цени с български заплати КНСБ: Пазаруваме по германски цени с български заплати Любослав Костов предупреждава, че дългият работен ден, ниските доходи и високото доплащане за здраве задълбочават неравенството Д-р Николай Киселков: Ще превърнем КОЦ-Бургас в европейски онкологичен хъб Д-р Николай Киселков: Ще превърнем КОЦ-Бургас в европейски онкологичен хъб Новият управител представи пред Общинския съвет стратегия за скрининг, дигитално проследяване, геномика, изкуствен интелект и привличане на млади специалисти За шести път потрошиха детската фигура край пешеходна пътека в Бургас За шести път потрошиха детската фигура край пешеходна пътека в Бургас Димитър Николов обяви, че ремонтите вече струват повече от закупуването на нов макет, но Общината няма да се откаже от съоръженията Калцит влиза в зеления водород: Две инсталации ще заменят част от природния газ Калцит влиза в зеления водород: Две инсталации ще заменят част от природния газ Предприятието в Асеновград планира да произвежда и продава водород и кислород, като обмисля зарядна станция за камиони и автобуси
Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Прогнозата не потвърждава буря в началото на месеца, а най-сериозно смущение засега се очаква на 19 август Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Влажната зима създаде повече растителност, а сушата, рекордните жеги и непостоянният вятър я превърнаха в огромен запас от гориво Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Гръцките власти следят чадърите и шезлонгите от въздуха, а нарушителите рискуват санкции, затваряне на обекти и отнемане на оборудването Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Плавателният съд пътувал към Видин, но попаднал върху пясъчна плитчина заради критично ниското ниво на реката 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия Прокуратурата настоявала за по-тежка ефективна присъда, но магистратите приели, че законовите основания за задържането му са отпаднали Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Температурите в Неапол, Барселона, Рим, Валенсия, Ница, Солун, Сплит и Атина може да не падат под 20 градуса дори след залез Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Еманюел Макрон предупреди за трудни седмици, а Педро Санчес обяви тежки часове в битката с огнената стихия Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Сертификатът ще дава повече информация на купувачи и наематели, но поставя въпроса кой плаща обследването на старите блокове „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас Определян като най-добрия български филм на 2025 година, „Един грам живот“ се нарежда сред трите най-гледани български филма за всички времена и се превръща в истински обществен феномен, предизвикал широк обществен отзвук и дискусии Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Пашинян отговори, че национален вот трябва да има едва след официална молба за членство в ЕС
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Демерджиев е превърнал кабинета на МВР министъра в бандитско сборище Виц на деня Виц на деня Мъж на околовръстното се спира пред една кака:
- Кажи какво правиш за 50€?
- Всичко правя, бате, само кажи какво искаш?
- Айде тогава качвай се с мен в колата да отидем леем бетон.
Виц на деня Виц на деня Попът и кметът на едно село пият.
Кметът:
- Дядо попе, защо не изпееш нещо?
Попът:
- Лягай и почвам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Биберон - първата силиконова измама в живота на мъжа...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори