×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Изкуствен интелект е сред кандидатите за депутати в Колумбия
  • 15-годишното момиче от "Подуяне" остава в тежко състояние в "Пирогов"
  • Мюнхен събира световните лидери за 62-ата конференция по сигурността
  • Трактори блокират Атина: гръцки фермери излизат на митинг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Галъп": Ражданията у нас продължават да намаляват


28 Февруари 2020, Петък, 11:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Общо 54 762 са били ражданията у нас през изминалата година срещу 55 796 през 2018 г.

Ражданията у нас продължават да намаляват, а процентът на тези, които са извършени със секцио, да се увеличава. Това показват данните за 2019 г. на „Индекс на болниците“ в областта на Акушерството и гинекологията (АГ). Данните за изготвянето му са предоставени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), предава БНТ.

Общо 54 762 са били ражданията у нас през изминалата година срещу 55 796 през 2018 г. и 58 237 през 2017 г. Те са осъществени в 107 лечебни заведения срещу 106 през предходната. В 16 от болниците обаче броят на ражданията е по-малък от 100, колкото е заложеният минимум за дейността на година в последния проект за медицински стандарт по АГ на Министерството на здравеопазването. Това са предимно общински болници в по-малки населени места като Берковица, Каварна, Балчик, Левски, Червен бряг и др. През 2018 г. по-малко от 100 са били ражданията в 13 болници. Най-много раждания през изминалата година са осъществени отново в специализираните лечебни заведения по АГ в столицата – „Майчин дом“ – 3553, „Шейново“ – 2080, „Св. София“ – 2214, както и в „Селена“ в Пловдив – 2264. Над 1000 раждания са извършени в 15 болници в страната.

Успоредно с намаляването броя на ражданията продължава да се увеличава делът на тези, които са осъществени чрез секцио. През изминалата година по този начин са родили 47.35% от жените срещу 45% през 2017 и 46.90% през 2018 г. Делът на секциото в различните лечебни заведения варира от 0 до 97 процента. Лечебните заведения, в които по този метод са осъществени над две трети (70%) от ражданията, са МБАЛ „Хигия“ в Хасково, УБ „Лозенец“ в София, МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ в Смолян, СБАЛ „Св. Лазар“ в София, „Софиямед“, „Торакс д-р Сава Бояджиев“ в Пловдив, „Св. Марина“ в Плевен, Бургасмед, УМБАЛ „Дева Мария“ в Бургас.

Увеличава се и броят на ражданията, при които са използвани форцепс или вакуум от 398 през 2018 г. на 429 през изминалата. Макар и минимално, увеличение се наблюдава и при процента на недоносените бебета – от 12.85 през 2017 г., на 13.37 през 2019 г. Същевременно намалява процентът на мъртво родените бебета от 0.57 през 2017 на 0.52 през изминалата година.


В категории: Животът


7
Коментара
Флагман.БГ Сам на 14 февруари - провал или свобода Сам на 14 февруари - провал или свобода 13/02/2026, Петък 22:00 0
Флагман.БГ Руската "Барби" предизвика полемики Руската "Барби" предизвика полемики 13/02/2026, Петък 21:00 2
Тервел ИЛИЕВ Лавина уби трима скиори в голям курорт Лавина уби трима скиори в голям курорт 13/02/2026, Петък 20:41 0
Тервел ИЛИЕВ Провал за биатлонистите ни в спринта Провал за биатлонистите ни в спринта 13/02/2026, Петък 20:20 2
Флагман.БГ Чудна съботна закуска с гъби и кашкавал Чудна съботна закуска с гъби и кашкавал 13/02/2026, Петък 19:00 0
Флагман.БГ Намериха бебе в найлонов плик в София Намериха бебе в найлонов плик в София 13/02/2026, Петък 18:33 1
7
Коментара по темата
7.
До 1, 3 и 4
28.02.2020 14:28:41
6
3
Много ви са тесни халките и за това не можете да забременеете. Опитайте се да ги разширите с два цола кожен дорник.
6.
ХХристинка
28.02.2020 14:26:00
6
4
Щяла да се опита да забременее на стари години. Факт. Или май fuck, или беше fuck you.
5.
Ееееее
28.02.2020 13:59:07
2
8
Това не е вярно. Питайте бат Бойко, той ще ви каже, че сега се раждат много повече истински българчета, отколкото по време на комунизма. Не уронвайте престижа и приноса му към Родината.
4.
демократ
28.02.2020 12:03:00
5
15
Ние демократите правим опити след всеки гейпарад,да родим,ама нещо не ни се получава...комунистите са виновни!
3.
XX
28.02.2020 11:45:38
3
11
@2
Някъде от 2012 има изказване на герб министър, че първолаците с български като майчин език са малцинство.
По-добри ли ще ти стане, ако 20% от новородените са българчета?!
И без това народността е отживелица - всички сме членове на европейското семейство (размиване и обезличаване, което при комунистите даже не беше във визията им).
2.
Васил
28.02.2020 11:33:51
0
11
А дали има статистика по етнос? това ще е интересно :(
1.
XX
28.02.2020 11:33:39
4
18
За сметка на това, България е водеща по отглеждане на тикви в ес. 2017 година сме били на първо място!
Факт!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
10 души с АТВ-та видени преди (само)убийството край „Петрохан“ 10 души с АТВ-та видени преди (само)убийството край „Петрохан“ Версията за харакири издиша, свидетел говори за десетки гилзи, които му изглеждат по-големи от тези за пистолет Валери Андреев получил от Калушев вибратор като подарък за 17-та си годишнина Валери Андреев получил от Калушев вибратор като подарък за 17-та си годишнина Шокиращи са разкритията и на 10-годишния Леон, който също е бил разпитан   Поредна изцепка на Георги Дишлиев, той е задържаният с килограм амфети в бургаския жк „Меден рудник” Поредна изцепка на Георги Дишлиев, той е задържаният с килограм амфети в бургаския жк „Меден рудник” 44-годишният бургазлия има доста богато криминално досие и наши читатели питат защо още е на свобода Гюров готви чистка в МВР, знакови лица от ГЕРБ и СДС стават министри Гюров готви чистка в МВР, знакови лица от ГЕРБ и СДС стават министри Очаква се вътрешното министерство да поеме професор Веселин Вучков, а външното - Надежда Нейнски От Малко Търново започва Пътят: Българското Камино тръгва през Странджа към Созопол От Малко Търново започва Пътят: Българското Камино тръгва през Странджа към Созопол Организаторите разкриват следващите стъпки на „Моето Българско Камино“   Царево вдигна високо летвата на „Ваканция и СПА Експо – 2026“ Царево вдигна високо летвата на „Ваканция и СПА Експо – 2026“ На туристическото изложение показаха странджански зелник, сладко от зелени смокини, както и веян паламуд Бойко Найденов: Животът на момчетата в кемпера можеше да бъде спасен Бойко Найденов: Животът на момчетата в кемпера можеше да бъде спасен Затова трябваше да бъдат взети адекватни мерки от страна на разследващите, каза той   Скандал с камери в детска градина, изтекли кадри се появиха в Интернет Скандал с камери в детска градина, изтекли кадри се появиха в Интернет Засега от институциите обаче няма потвърждение дали сигналът от устройствата се е предавал на живо в сайтове Бащата на убития Алекс: Още вярвам на Ивайло Калушев и не смятам да обяснявам защо Бащата на убития Алекс: Още вярвам на Ивайло Калушев и не смятам да обяснявам защо Това училище е едно от малкото в България, в което преподаватели, учители и ученици са в пълна хармония, каза опечаленият родител Бащата на убития 15-годишен Александър: Още вярвам на Калушев. Няма да се аргументирам Бащата на убития 15-годишен Александър: Още вярвам на Калушев. Няма да се аргументирам Това е лично мое вътрешно мнение, каза Яну Макулев
Дуа Липа: Раздялата е дезориентиращ процес, а приемането е част от възстановяването Дуа Липа: Раздялата е дезориентиращ процес, а приемането е част от възстановяването Съветита на Дуа Липа за връзките от разстояние и уроците след раздяла Здравният министър на САЩ: Не се боя от микроби, като млад съм взимал кокаин от тоалетни чинии Здравният министър на САЩ: Не се боя от микроби, като млад съм взимал кокаин от тоалетни чинии В интервю пред Тео Вон той,  направи публични коментари за миналата си зависимост към наркотици Нов кръг от преговори Русия САЩ Украйна ще се проведат в Женева на 17 и 18 февруари Нов кръг от преговори Русия САЩ Украйна ще се проведат в Женева на 17 и 18 февруари Кремъл обяви, че руската делегация ще бъде ръководена от Владимир Медински след разговорите в Абу Даби Промени във формата на мозъка се свързват с риска от депресия Промени във формата на мозъка се свързват с риска от депресия Ново изследване открива връзка между структурата на определени мозъчни зони и развитието на депресивни разстройства Изкуствен интелект сред кандидатите за депутати в Колумбия Изкуствен интелект сред кандидатите за депутати в Колумбия Виртуалната кандидатка Гайтана участва в изборите за места, запазени за коренните общности Норвежкият биатлонист призна в ефир за изневяра по време на връчването на медала му Норвежкият биатлонист призна в ефир за изневяра по време на връчването на медала му Стурла Холм се разкая публично и по-късно съжали за откровението в деня на успеха на отбора Отстраниха украински състезател заради каска в памет на жертвите от войната Отстраниха украински състезател заради каска в памет на жертвите от войната Решението за Владислав Хераскевич  е взето 21 минути преди старта в Кортина, а спортистът ще обжалва пред Спортния арбитражен съд Краят на една от последните соц-диктатури Краят на една от последните соц-диктатури Според Reuters от 31 януари 2026 г. „Кубинци от всички слоеве се свиват в режим на оцеляване, справяйки се с удължаващи се прекъсвания на тока и ръстящи цени на храна, гориво и транспорт, докато САЩ заплашват с удушаване на комунистическата държава“ Нов удар по руските енергийни интереси: САЩ ограничиха достъпа до петрола на Венецуела Нов удар по руските енергийни интереси: САЩ ограничиха достъпа до петрола на Венецуела Цените на горивата ще паднат още след свалянето на санкциите, прогнозира американският финансов министър Самолет с 55 души на борда излезе извън пистата при аварийно кацане  Самолет с 55 души на борда излезе извън пистата при аварийно кацане  Машината спря в плитките води на Индийския океан, край Сомалия  
София Андреева, последователка на Калушев София Андреева, последователка на Калушев Дано синът ми живее дълго и да носи позора за смъртта на Ивайло Калушев Виц на деня Виц на деня Жена се гледа в огледалото и казва на съпруга си:
- Чувствам се дебела, грозна и сбръчкана. Имам нужда от комплимент.
- Зрението ти е перфектно!
Виц на деня Виц на деня Основни медикаменти в Българската медицина:
- Газ, мас, оцет, чесън, лук, вино, ракия, пилешка супа, крем "Здраве" и бой!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако искате да снимате п*рно, търсете хора, които пеят на караоке! Тези хора нямат срам!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори