Доц. Мангъров със страшна прогноза: Първите случаи на коронавирус у нас ще се появят в следващите дни
Най-вероятно ги има, но просто не сме ги доказали, каза той
В следващите дни най-вероятно ще се появят първите случаи на коронавирус у нас. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по бТВ началникът на детското отделение в Инфекциозна болница доц. д-р Атанас Мангъров.
Ще се докажат, защото най-вероятно ги има, но просто не сме ги доказали, добави той.
Мангъров цитира данни от статия в американско специализирано издание, които сочат, че 81% от доказаните случаи в Китай са леки – тоест при тях няма абсолютно никаква нужда от хоспитализация. 14% са случаите, в които пациентите проявяват клинични симптоми и едва 5% са тежко болните.
„Симптомите са на грипободобно заболяване – температура, болка по мускулите, общо неразположение, гадене, повръщане… Ако има с какво да бъдем тествани, можем да отидем и да се тестваме. Само че като се тестваме и резултатът излезе положителен, какво ще правим? Най-много да ни затворят във военна болница“, коментира Мангъров.
По думите му ситуацията с коронавируса е аналогична с грипните епидемии всяка година.
Доц. Мангъров обърна внимание, че медицинските работници са най-уязвими – над 80% от заразените са медицински лица.
„Избягвайте контактите с много хора. Възрастните да си седят в къщи“, съветва той.
„Ако затворите хората, на които нищо им няма, ще се получи това, което е описано в „Декамерон“ по време на чумата във Флоренция през средните векове. Има смисъл само тежко болните да бъдат хоспитализирани. Няма смъртни случаи на деца под 9-годишна възраст. Най-вече хората над 80 години умират“, добави децентът.
Кметът Димитър Николов посети приюта за бездомни в Бургас на Нова година
ЕЦБ ще освети сградата си във Франкфурт с "Добре дошла, България"
Българин: Ще стане живо чудо с еврото
Заплаха за убийство и счупена с камък витрина при опита за грабеж на златарското ателие
Най-кървавата война след Втората световна: защо отново гинат руснаци и украинци
Антъни Джошуа просълзи спортния свят с думи от болницата
Мъж с шест съпруги почина от инфаркт след фатален ултиматум
Парите ще валят: кои зодии ще направят най-силния старт на 2026
Как да направим вкусно кисело зеле с по-малко сол - тънкости от опита
Легендата Роберто Карлош претърпя многочасова операция
Черна хроника - 453 жертви по пътищата на България за годината
Скандал във Франция: Мбапе дарил 60 300 евро на полицай

Капитализмът се крепи на алчността...