Над 50 организации против задължителната предучилищна за 4-годишните
Посочват още, че задължително е единствено училищното образование
Над 50 граждански и родителски организации изпратиха отворено писмо до Министъра на образованието и народните представители, свързано с подновените опити за узаконяване на задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните деца.
Те посочват, че според Конституцията на България задължително е единствено училищното образование, и че отглеждането и възпитанието на детето е право на родителите и държавата не може да го измества, чрез свои услуги със задължителен характер.
“Въвеждането на задължителна предучилищна подготовка задълбочава държавния монопол в образователната система, засилва зависимостта от държавата на частната инициатива в образованието, лишава от избор и не допуска родителите до участие в образователния процес и най-недопустимото е, че въвежда принудителна институционализация на децата,” посочват организациите.
Задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните деца нарушава и редица международни спогодби, по които България е страна, и според които семейството е водещо за начина на образоване на своите деца, се казва още в писмото.
“Проблемите с неефективността, невключването на ученици и/или ранното им отпадане от образователната система няма как да бъдат разрешени, чрез принудителното разширяване на нейният обхват”, се казва в писмото.
Представителите на родителските и гражданските организации призовават управляващите да не допускат въвеждането на задължителната предучилищна подготовка от 4-годишна възраст, за широк обществен дебат по темата и за тяхното становище във връзка с изложените в писмото аргументи.
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл
UFC звездата Икрам Алискеров идва в Бургас за BRAVE 107
Зловещ убиец смени затвора с психиатрия - лъже ли властите?
Майка и 15-годишната ѝ дъщеря загинаха, спасявайки малко дете от внезапен прилив
Ас от Световното с двойна глупост зад волана
Немислим кошмар: Майка загина в катастрофа, пътувайки към болницата да разпознае тялото на сина си
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
24/07/2026, Петък 18:33
0
Полицията в Ливърпул издаде извънредна заповед! Причината стряскаща
МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници
Цветан Цеков: Веригите представят вносни продукти като български
24/07/2026, Петък 17:30
8
Служител на финансовото министерство с 9 нарушения е обвинен за смъртта на жена край Владая
Юлиан Костов продава дома си във Варна за близо 400 000 евро

Шизи, знаех, че си отрепката плевнелиев, избиваща комплекси тролейки по форумите...
То ти за друго и не ставяш. Пий си хапчетата.
хитлерюгенд с 12 годишните на аксман, ряпа да яде пред брюксел!