Най-старата атомна централа във Франция спира работа
Първият от двата реактора бе изключен от енергийната система
Започна закриването на най-старата атомна електроцентрала във Франция. Това се смята като победа на природозащитниците и поражение за местната общност край Фесенхайм.
Централата във Фесенхайм, недалеч от границата с Германия и Швейцария, е на 43 години. Правителството обеща да я затвори още през 2011 г. - веднага след аварията във Фукушима, но пристъпи към осъществяване на обещанието си едва през 2018 г., съобщи Нова тв.
Тази нощ, българско време, първият от двата реактора бе изключен от енергийната система. Изключването на втория се планира за края на юни. Деликатният процес за отстраняване на горивото се очаква да продължи поне 3 години, предаде БНР. Още преди това 750 души от централата ще останат без работа. Правителството не даде ясни обещания да им намери алтернативна заетост.
Във Франция действат 56 атомни реактора. Техният дял в произвежданата енергия е 70%. Френското правителство се надява да го намали до 50 на сто към 2035 година, паралелно със закриването на замърсяващите въглищни централи.
Зодии, които трудно прощават изневяра
Президентът на ФИФА Джани Инфантино категоричен за Иран
Домашен хляб без месене - лесна рецепта
Как да съхраните сиренето и кашкавала свежи по-дълго
Тайната на меките и ухаещи кърпи - лесни трикове за перфектен резултат
Хрупкави картофи с неустоим вкус
Звездна война в Реал: Скандал между Винисиус и Белингам
Министър Трайков и Френско-българската търговска камара обсъдиха ключови въпроси
Енергиен експерт: Напълно възможно е дизелът да стигне 2 евро за литър
Най-крехките свински пържоли на фурна - рецепта за сочно и топящо се месо
Звезда от "Американски пай" се развежда на 52, в изумителна форма
Тъжна вест: Загина легендарен вратар
