×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Намаляват минималния стаж за платен годишен отпуск


21 Февруари 2020, Петък, 18:20 ч.

 Вместо след 8, той да бъде след 4 месеца трудов стаж за хората, постъпващи за първи път на работа

Работникът да има право на платен годишен отпуск след 4 месеца стаж, а не както досега - след 8. Това предлагат от социалното министерство, заяви министър Деница Сачева, цитирана от БТА.

Целта е отпуската на хората, които постъпват на работа за първи път, да бъде гарантирана, обясни тя.

В момента в Кодекса на труда е записано, че при постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. 

Сред предложенията на Министерството на труда и социалната политика е още да бъде намален максималния период от 6 на 4 месеца за изчисляване на сумарното работно време, както и да се увеличи извънредният труд от 150 на 300 часа годишно. 

За това обаче трябва да бъде постигнато съгласие между синдикатите и работодателя, отбеляза Сачева.

Според нея това е и своеобразен тест за развитието на индустриалните отношения в страната.

Предлага се и по-висок размер на санкцията за при използване на недеклариран труд - при три или повече нарушения. 

В частта усъвършенстване на социалния диалог и колективното трудово договаряне, се предлага възможност за допълнителна разпоредба за определяне на понятията отрасъл и бранш, както и прецизиране на разпоредбите, свързани с колективното трудово договаряне и разпростиране на колективните трудови договори.

Обсъждат се и промени по отношение на командированите работници, като се предвижда да се гарантира освен минималната работна заплата за приемащата държава, така и всички допълнителни възнаграждения там. 

Промените ще бъдат предложени за обществено обсъждане до края на месец март.

До 30 юни социалното министерство ще представи оценка и за въздействието на Закона за социалните услуги. Ше бъдат направени и промени в текстовете, каза още Деница Сачева.

"Ясно заявихме, че този закон беше приет без необходимата социална обосновка и с изразени отрицателни становища от Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. Реализацията му струва над 900 млн. лева, а дори не сме сигурни, че ще поставените цели ще бъдат изпълнени", заяви тя цитирана от БГНЕС.

По думите ѝ дори да бъдат предложени промени, Законът няма да се отмени.

Деница Сачева бе категорична, че опасенията на майките, че този Закон ще бъде заменен от други мерки, са безпочвени. 

"Видно е, че той има своите проблеми и несъвършенства и те трябва да бъдат адресирани", отбеляза социалният ни министър.

Сред останалите политики на министерството е издирването на хора в страната, които нито работят, нито учат. По последни данни към момента такива са над 170 000. За последните 3 години те са се увеличили с близо 20 000 души.

Друга политика пък е свързана с наемането на хора с увреждания от бизнеса. Деница Сачева съобщи, че фирмите, които наемат хора в неравностойно положение ще получат помощ до 10 000 лева за преквалифицкация и обучение на наетите кадри.




2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
Гост
22.02.2020 09:50:59
0
0
300 часа извънреден труд означава работа целогодишно на 10-часов работен ден... Браво на правителството...
1.
Гост
22.02.2020 09:45:07
0
0
Предложението за 4 месеца стаж за ползване на отпуск при първо започване на работа е същата глупост е като сегашните 8 месеца.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Разгадаха вечната мистерия с мигачите на BMW? Отговорът се крие под капака Разгадаха вечната мистерия с мигачите на BMW? Отговорът се крие под капака Шегите за баварските автомобили са стари колкото самите мигачи, но при някои по-стари коли включването на електрически консуматор действително може да се усети в работата на двигателя МВР опроверга „ловеца на педофили“ Ален Симеонов: Никаква радушна среща в ГДБОП, оставил книги във фоайето МВР опроверга „ловеца на педофили“ Ален Симеонов: Никаква радушна среща в ГДБОП, оставил книги във фоайето След убийството на Георги Кузев полицията проверява обстоятелствата около самозваните граждански акции, а вътрешното министерство отрича да е давало институционална подкрепа на автора на „Училище за ловци на педофили“ Димитър Николов спря отпуските на екипа заради Евровизия: Ще ги изцедя като лимони Димитър Николов спря отпуските на екипа заради Евровизия: Ще ги изцедя като лимони Кметът на Бургас даде старт на тежката подготовка за май 2027 г.: Залогът е огромен и няма да допуснем никакви слабости Покривът на Арена Бургас може да носи 300 тона Покривът на Арена Бургас може да носи 300 тона Залата се атакува, че не е подходяща, но се оказа перфектна за подобни формати  Багерите приближават Баба Алино: Спират тока и водата, 22 сгради вървят към събаряне Багерите приближават Баба Алино: Спират тока и водата, 22 сгради вървят към събаряне Министър Иван Шишков обяви смяна във ВиК и настоя незаконните постройки край Варна да останат без захранване, докато съдът решава съдбата им Зловещи подробности за отвлечената 26-годишна: Изкопали трап и я хвърлили вътре Зловещи подробности за отвлечената 26-годишна: Изкопали трап и я хвърлили вътре Четирима вече са обвиняеми за грабежа край Сушица, прокуратурата разполага и с доказателства за други престъпления Ще се кандидатира ли Димитър Николов за президент Ще се кандидатира ли Димитър Николов за президент Кметът на Бургас отхвърли спекулациите за президентски амбиции и забрани отпуските в общината заради подготовката на конкурса АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми Работници по АМ „Тракия“ чакат около 1,28 млн. евро за зимното поддържане, новото ръководство обещава първо да погаси най-старите дългове Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил 61 кражби са регистрирани по плажовете от началото на юни, полицията изпраща допълнителни и цивилни екипи в най-рисковите райони Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой Мъж и жена поискали преглед и тест на скъпата пратка, усамотили се в съблекалня и после заявили, че я връщат
Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Стартът ще бъде в района на Дувър, а финалът – на френския бряг. Разстоянието по права линия е малко над 34 километра Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Архипелагът Ла Мадалена вече приема повече от два пъти над смятания за поносим дневен брой плавателни съдове, а котвите разкъсват защитеното морско дъно Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Бившият шеф на БНТ направи пряка аналогия между атаките срещу певицата и сегашното недоволство от избора на морския град Ланс сътвори сензация: С 10 души свали ПСЖ от трона и взе историческа купа Ланс сътвори сензация: С 10 души свали ПСЖ от трона и взе историческа купа Флориан Товен наказа шампиона на Франция, Робин Рисер заключи вратата си, а кърваво-златистите спечелиха първата Суперкупа в историята си Крум Савов срещна Путин на плажа в Слънчев бряг и веднага поиска снимка Крум Савов срещна Путин на плажа в Слънчев бряг и веднага поиска снимка Телевизионният водещ попаднал на украинец с поразителна прилика с руския президент, но забелязал и една съществена разлика - мъжът бил доста по-висок Петко Костов оглави новата структура на „Прогресивна България“ в Малко Търново Петко Костов оглави новата структура на „Прогресивна България“ в Малко Търново Уважаваният учител Таня Николова е избрана за организационен секретар, на учредяването присъстваха областният координатор Георги Маджаров и депутатът Пламен Карашев Почина Хейдън Пенетиър, бившата годеница на Владимир Кличко беше само на 36 Почина Хейдън Пенетиър, бившата годеница на Владимир Кличко беше само на 36 Звездата от "Герои" и "Нашвил" има дъщеря от украинската боксова легенда, причината за смъртта й не е обявена Руските балистични ракети все по-често пробиват украинското ПВО: Patriot не достигат Руските балистични ракети все по-често пробиват украинското ПВО: Patriot не достигат Киев разполага с по-малко ракети-прехващачи, докато Москва увеличава балистичните удари и ги комбинира с дронове и други оръжия ЕС готви най-мащабните санкции срещу Русия от началото на войната ЕС готви най-мащабните санкции срещу Русия от началото на войната Според върховния представител на ЕС досегашните ограничения са лишили руската военна машина от над 1 трилион евро Папа Лъв XIV с призив: Спрете насилието срещу палестинците на Западния бряг Папа Лъв XIV с призив: Спрете насилието срещу палестинците на Западния бряг Главата на Римокатолическата църква настоя международната общност спешно да работи за решение с две държави и траен мир
Андрей ГЮРОВ Андрей ГЮРОВ Чух, че олигархията била елиминирана и се сетих как Цецка Цачева каза от Китай, че правосъдната реформа е приключила! Виц на деня Виц на деня Син навършва 18 години. Баща му вади кутия цигари и му подарява една цигата:
- Ето сине, вече може да пушиш.
- Благодаря, тате, но аз ги отказах още преди една година.
Виц на деня Виц на деня - Ей, що ти е синьо окото?
- Жена ми ме удари.
- Е, що?
- Ми легнахме си снощи и тя поиска да правим любов.
- И к'во?
- Ми казах и, че днес вече съм правил...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Забъркан бетон, горещ курбан и гола жена не се чакат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори