×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Доходите ни скочили с 13,7% за година, разходите с 10,7 на сто


17 Февруари 2020, Понеделник, 16:50 ч.
Автор: Флагман.бг

Харчим най-много за храна, за жилище, за данъци и осигуровки

В последната една година общият доход на българина се е увеличил с 13.7%, но в същото време и разходите са скочили с 10.7%. През четвъртото тримесечие на 2019 г. общият доход е 1 770 лв., а общият разход - 1 670 лв., съобщиха от НСИ.

В структурата на общия доход с най-висок относителен дял са доходите от работна заплата (56.2%), следвани от доходите от пенсии (27.3%) и от самостоятелна заетост (6.4%). Спрямо четвъртото тримесечие на 2018 г. относителният дял на дохода от работна заплата се увеличава с 1.1 процентни пункта, а доходите от самостоятелна заетост и от пенсии намаляват с по 0.4 процентни пункта.

Доходът от работна заплата нараства от 858 на 996 лв. (с 16.1%), от самостоятелна заетост от 105 на 113 лв. (със 7.4%), от пенсии от 432 на 483 лв. (с 11.9%), от социални обезщетения и помощи от 39 на 53 лв. (с 36.1%). През четвъртото тримесечие на 2019 г. относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 99.1%, а делът на дохода от натура - 0.9%.

Общият разход е достигнал 1 670 лв., като се увеличава с 10.7% спрямо същото тримесечие на 2018 година. Най-голям относителен дял са разходите за храна (29.7%), следвани от разходите за жилище (17.2%), данъци и социални осигуровки (12.9%) и транспорт и съобщения (11.5%). Спрямо четвъртото тримесечие на 2018 г. относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки намалява с 0.5 процентни пункта, делът на разходите, свързани с жилището - с 0.6 процентни пункта, а делът на разходите за здравеопазване се увеличава с 1.7 процентни пункта.

Разходите за храна и безалкохолни напитки нарастват от 455 на 495 лв. (с 8.8%), за алкохолни напитки и цигари се увеличават от 63 на 73 лв. (с 15.1%), за облекло и обувки от 60 на 63 лв. (с 4.7%), за жилище (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане на дома) от 268 на 286 лв. (с 6.7%).

Разходите за здравеопазване се увеличават от 82 на 118 лв. (с 43.6%), за транспорт и съобщения нарастват от 168 на 191 лв. (с 13.8%), за свободно време, културен отдих и образование се увеличават от 61 на 69 лв. (с 13.7%), за данъци и социални осигуровки нарастват от 191 на 216 лв. (с 13.0%). Увеличение е отчетено в потреблението на зеленчуци - от 14.8 на 16.8 кг, яйца - от 36 на 38 бр., плодове - от 12.4 на 12.8 килограма.

Намалява консумацията на хляб и тестени изделия - от 21.5 на 20.6 килограма. Без промяна остава потреблението на месни произведения, сирене, фасул зрял, картофи и захар.


В категории: Бизнес


9
Коментара
Флагман.БГ Къде най-много си купуват шофьорските книжките Къде най-много си купуват шофьорските книжките 13/04/2026, Понеделник 20:40 1
Флагман.БГ Путин опаса резиденцията си с 27 системи за ПВО Путин опаса резиденцията си с 27 системи за ПВО 13/04/2026, Понеделник 20:20 1
Светлозария КИДЕРОВА Внимание, туристи: BOOKING.COM е хакнат, пазете си парите Внимание, туристи: BOOKING.COM е хакнат, пазете си парите 13/04/2026, Понеделник 20:00 1
Флагман.БГ Светлана Василева: Още набирам номера му… Светлана Василева: Още набирам номера му… 13/04/2026, Понеделник 18:00 3
9
Коментара по темата
9.
Прецакан
21.02.2020 10:29:51
0
0
Как аз съм от тези дето заплатата им от 2014 не мръднала а цените,,,,,,.
8.
ха ти да видиш
19.02.2020 08:51:21
0
0
Тая статистика си е чиста стакмистика, според както им се ще да хвърлят прах в очите на хората ,Кретами си на едно място и това е никой не може да ме убеди че доходите ми през последните 3 години са мръднали по някакъв начи , даже заплатата ми се изравни с минималната,
7.
XX
18.02.2020 01:26:06
0
1
Моите доходи растат, любимата ми соскалистическа партия не ме забравя. Аз икономиката много я разбирам, завършил съм раб fuck.
6.
Гацко
18.02.2020 01:07:16
0
2
Вие както пишете, все едо сме били най-богатата държава във Варшавския договор. Естествено, че сме най-бедната и тогава и сега.

Единия ходил по 4 пъти на дискотека, ама не се сетил да спести някой лев, харчил като цървyл, сега плаче. Да беше се напънал малко и да поспестиш, да развиеш бизнес а не да ревеш по форумите.

Другия работил психолог към общината и искал да взима по 5000 лв. Колегите му взимали по 670 лв, ама си кютат и не търсят по платена работа. За какви психолози става въпрос дето не могат един кабинет да си отворят? В цял свят психолозите са супер богати и успешни, у нас обаче седят на 670 лв.

Всички сте едни жaлки мрънкалници!
5.
Истината
17.02.2020 19:58:16
2
5
Пълни глупости!
1-во: за последните 7-8г БВП не е мръднал от 3,2% до 3,7%. Т.е. Почти един и същ растеж. Боко и тъпата му свита да не обясняват по медиите, че ние растем икономически.
2-ро: нека тези хитреци от НСИ да разделят вдигането на заплати ПО СЕКТОРИ! Защото 2015г преди да емигрирам е чужбина, работех към Соц. Подпомагане и услуги в БС като психолог и взимах 550лв. Наскоро се чух с колеги от сектора и сега взимат 670лв. Как ги изчислиха тези 16,1% не знам.
3-то: Хайде бъдем честни, един към друг! И след 13г членство в ЕС, България все още е НАЙ-БЕДНАТА ДЪРЖАВА.
Никой не загатва тази тема: Литва, която има 2,794(т.е. На половина на БГ) има по-висок БВП и икономика и съответно по-високи заплати!
П.С.: Баси ташака братя и сестри българи! Направо Ви се чудя как живеете.
4.
100 цирея да им излязат...
17.02.2020 19:23:48
2
5
2007г взимах 1600лв и си живеех като цар. По 3-4 дискотеки на седмица, кръчми, дрехи и т.н
Сега, 2020г - доходите са същите и изнемогвам
3.
Дали пък ви вярвам? :-)
17.02.2020 19:20:36
2
4
Доходите са същите като преди 10 години, а разходите са скочили двойно за тези години, като с 80% са само през последните 2 години
2.
haha
17.02.2020 19:01:40
0
0
http://www.budnaera.com/pix-common/borisov-zhivkov-colazh3.jpg
1.
ХХ
17.02.2020 18:18:22
2
4
"а доходите от самостоятелна заетост ... намаляват" - a точно те трябва да са гръбнака на една здрава икономика.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Сексологът Тейлър изброи ползите от редовните интимни ласки Сексологът Тейлър изброи ползите от редовните интимни ласки Половият акт има благоприятен ефект върху здравето и психическото състояние на човека Къде най-много си купуват шофьорските книжките Къде най-много си купуват шофьорските книжките Софиянци карат курсовете в други градове, за да си подсигурят документа Внимание, туристи: BOOKING.COM е хакнат, пазете си парите Внимание, туристи: BOOKING.COM е хакнат, пазете си парите Още през 2018 г. чрез фишинг атаки бяха откраднати данни за над 4000 потребители Смаил Смаил: От училището в Добра поляна към голямата кауза за образование Смаил Смаил: От училището в Добра поляна към голямата кауза за образование За него образованието не е просто преподаване на знания, а процес на изграждане – на мислене, увереност, дисциплина и уважение Неравенство при отпускането на стипендии: трябва ли да се промени практиката в държавните университети Неравенство при отпускането на стипендии: трябва ли да се промени практиката в държавните университети Студенти сигнализират за дисбаланс между обучаващите се онлайн и присъствено, въпреки решението на съда за равен достъп до подпомагане Намериха трупа на 46-г. мъж между блокове във Варна, има следи от насилие Намериха трупа на 46-г. мъж между блокове във Варна, има следи от насилие Самоличността на починалия мъж е установена Витко Вълчев, "Прогресивна България": Тромавата администрация спъва държавата, дигиталната реформа е неизбежна Витко Вълчев, "Прогресивна България": Тромавата администрация спъва държавата, дигиталната реформа е неизбежна Кандидатът на „Прогресивна България“ залага на технологии, прозрачност и връщане на доверието между държава и граждани Франция търси 15-годишен ученик от София за фалшива бомбена заплаха от името на Ислямска държава Франция търси 15-годишен ученик от София за фалшива бомбена заплаха от името на Ислямска държава Младежът ще бъде екстрадиран , пращал е имейли с терористични заплахи към училища в Страсбург Стана ясно кога се очаква да роди Рая Пеева, носят се слухове и за пола на бебето Стана ясно кога се очаква да роди Рая Пеева, носят се слухове и за пола на бебето Актрисата съобщи новината за бременността си по време на участието си в Hell's Kitchen Ненормалник погълна 88 капсули кокаин, за да не го хванат на летището Ненормалник погълна 88 капсули кокаин, за да не го хванат на летището Не искал да го хванат на летище
Путин опаса резиденцията си с 27 системи за ПВО Путин опаса резиденцията си с 27 системи за ПВО Нови седем кули за системите “Панцир” са издигнати през март Бритни Спиърс влиза в клиника, след като я хванаха зад волана пияна и дрогирана Бритни Спиърс влиза в клиника, след като я хванаха зад волана пияна и дрогирана Певицата доброволно се е регистрирала в лечебно заведение Простреляха смъртоносно в главата 20-годишен футболист Простреляха смъртоносно в главата 20-годишен футболист Атакували автобуса на отбора му след мач Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът е бил на дълбочина малко над 16 километра   Тръмп: Папа Лъв XIV е слаб и ужасен политик Тръмп: Папа Лъв XIV е слаб и ужасен политик Повод за реакцията му станаха публични позиции на папата, насочени срещу външната политика на САЩ и подхода към миграцията САЩ започва блокада на иранските пристанища САЩ започва блокада на иранските пристанища Корабите, които не са свързани с Иран, ще могат свободно да преминават през Ормузкия проток Нова ескалация: САЩ обявиха блокада на Ормузкия проток от 17:00 днес Нова ескалация: САЩ обявиха блокада на Ормузкия проток от 17:00 днес Иран заплаши в отговор, че скоро всички ще си спомнят с носталгия за сегашните цени на бензина Дo 750 eвpo зa пpocтpянo пpaнe в Иcпaния Дo 750 eвpo зa пpocтpянo пpaнe в Иcпaния Кaĸви ca нaй-cтpaннитe глoби Тръмп иска да празнува рождения си ден с пот и кръв Тръмп иска да празнува рождения си ден с пот и кръв Американският президент е фен на ММА, организира зрелищни боеве Жена стана старши треньор в Бундеслигата за първи път в историята на германския футбол Жена стана старши треньор в Бундеслигата за първи път в историята на германския футбол Това стана факт, след като Унион Берлин официално назначи Мари-Луис Ета за наставник на отбора до края на сезона
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Единствената причина да са живи е, че преговарят! Виц на деня Виц на деня В операта:
- Татко, защо този чичко в черно бие тази леля?
- Не я бие, детето ми, това е диригентът.
- Тогава защо тя пищи така?
Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Защо изхвърлихте съседа си през балкона?
Обвиняемият:
- Съседа не съм го хвърлял... само гардероба, защото започна да скърца.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Кавалерство - отношението на един мъж към жената на друг мъж
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори