×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Повече линейки и медицински екипи по Черноморието през август
  • Бразилия отказа визи на служители на администрацията на Тръмп заради опасения от намеса в президентския вот
  • Никола Цолов завърши седми в Гран при на Унгария, но остава на върха във Формула 2
  • Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бойко Борисов подслушвал президента, бил страхлив премиер


Бойко Борисов подслушвал президента, бил страхлив премиер
Свиленски и Кутев от БСП обвиниха Караянчева, че продължава да крие и да брани премиера от въпроси по парламентарния контрол
14 Февруари 2020, Петък, 13:42 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимки: Авторът

БСП недоволстват, че Караянчева отново отклонила въпрос към министър-председателя по реда на парламентарния контрол

Депутати от БСП възроптаха след поредния отхвърлен въпрос към премиера Бойко Борисов по реда на парламентарния контрол.

Антон Кутев се обърна към шефката на парламента от ГЕРБ Цвета Караянчева: “Г-жо председател, не е първият въпрос, който връщате неоснователно, но смятам, че по този начин се нарушават ключови баланси в държавата. Става дума за един мой въпрос, който беше към министър-председателя и беше основан на това, че министър-председателят в този мандат вече, понеже е опитен, си е оставил много малко възможности да участва в парламентарния контрол. Единственото, за което отговаря според една негова заповед, е за сигурността и за една-две агенции от типа на ДАНС. Всичко друго не е в неговите правомощия и трябва да отговарят заместниците му.

Та и аз по този повод питах, но питам него през Вас – защо и на какво основание ДАНС е подслушвала един генерал от НАТО, респективно президента, и питам, естествено, Бойко Борисов, защото той е човекът, който отговаря за ДАНС в държавата – според неговите собствени записи, а, между другото, и според Закона за ДАНС. Той го е разпоредил това – няма кой друг да питаш какво прави ДАНС освен министър-председателя, защото той отговаря за това.“

Питането на Кутев явно касае разгласените от прокуратурата записи, свързани с президента Румен Радев.

Цвета Караянчева му обяснила, че единственият начин за задаване на този въпрос е през парламентарната комисия за контрол на службите.

„Къде го пише, че е единственият начин? Това може да отиде в парламентарната комисия за службите, а защо не може да отиде при министър-председателя, който отговаря за това“, попита Кутев.

Отгоре на всичко тази парламентарна комисия давала своите отчети на министър-председателя и на президента.

„А аз задавам въпрос за това – как министър-председателят е подслушвал президента...“, обясни депутатът от БСП
След реплики от залата, Антон Кутев отговори: „Ами така – ДАНС, която е на подчинение на министър-председателя, е подслушвала президента. Искате да кажете, че ДАНС работи под управлението на министър-председателя, без да знае министър-председателят какво работи ДАНС?! Не, той знае. Ако някой иска да ме убеди, че Бойко Борисов не е знаел, че президентът на държавата се подслушва, ще ви кажа, че или Бойко Борисов не е за мястото, което заема, или някой ме лъже. Точно това подслушване на президента със сигурност е станало, според мен, със знанието на министър-председателя.“

Затова Кутев задавал въпроса си към Бойко Борисов.

„Ако той сега беше дошъл тук, за да отговори, щяхме да имаме отговори. „Сега имаме съмнения, а аз имам и обвинения. Този човек подслушва президента“, обяви депутатът.

След подвиквания „кой“, Кутев отговори: „Бойко Борисов, естествено, не разбрахте ли?“

Цвета Караянчева пък отговори, че работи изцяло според правилника.

Тя обясни, че въпросът на Кутев бил обсъден в Председателския съвет на Народното събрание и той решил, че не се отнася до министър-председателя.

„В заповедта, която Вие цитирате, се казва следното – че министър-председателят има функциите на координация по отношение на дейността на ДАНС, което значи общ характер, който не предполага контр... ъъ, конкретност, администриране и действие по същество. Въпроси в смисъл кой е поискал, с каква цел и на какво основание е приложено подслушване на Цветан Стойков не биха могли да вменят в отговорностите и правомощията на министър-председателя. Парламентарният контрол по отношение дейността на ДАНС спрямо член 132, ал. 1 от Правилника се извършва от парламентарната комисия, която по чл. 18, т.4, подточка „а“ има следните функции: разрешаване, прилагане, използване на специалните разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на получената чрез тях информация“, каза Караянчева.

Всеки народен представител имал право да участва в заседанията на Комисията.

Цвета Караянчева каза, че стриктно спазила правилника, и заключи: „Няма в какво да ме упрекнете, г-н Кутев“.

Малко след това обаче на въпрос по реда на парламентарния контрол относно дейността на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ отговаряше вицепремиерът Томислав Дончев.

След това думата по процедура друг депутат от БСП – Георги Свиленски. Той обясни, че нарочно изчакал отговора на Дончев, за да се онагледи, че случаят с Бойко Борисов и отговорността му за ДАНС е идентичен.

„Питам - каква е разликата между двете агенции? За едната г-н Дончев идва да отговаря, а за другата г-н Борисов го е страх да дойде да отговаря. И понеже явно така ще го криете до края на мандата, молбата на парламентарната група е, ако може, на всички народни представители или поне на нас, да ни дадете списък с темите и ресорите, по които г-н Борисов е компетентен да отговаря, за да може да задаваме въпроси само по тези неща, а не да ни ги връщате и да поставяте и Народното събрание, и Председателския съвет в трудна ситуация да взема решения да брани един наистина за мен страхлив министър-председател, който го е страх да дойде тука и да отговаря на въпросите.“

 


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
До номер 3
14.02.2020 22:35:49
11
2
ХХристинке, перверзна кукло, забрави ли кой беше в екипа на Андрю Луканката и кой го снимаха на прием с Росен Плевнелиев. Не ти отива на годините да заблуждаваш хората. Ти си пътник. България ще се оправи, когато последният миризлив, нещастен, алкохолизиран и самотен мизерник като тебе, отиде в гробищата. Скоро ще е. Андрю Луканката те чака.
4.
На коя държава
14.02.2020 15:47:48
6
1
Са били педеразенти карикатурите- Зельо Зелев, агент Гоце-розичката, Плевнята и Алф със самолетчето?
А- Нубия
Б-Абсурдистан
В-Бълхаристанкенеф
3.
ХХ
14.02.2020 15:25:47
4
9
@2
прав си шизи, Tи, плевнелиев, паси - всички евроатлантически копелдаци подкрепяхте луканов.
затова и България сега е на туй дередже.
2.
XX
14.02.2020 14:55:37
6
2
Аз съм браня рускоазиатските ценности. Факт.
1.
ХХ
14.02.2020 14:52:59
4
12
Гераджийските отрепки бранят мутрата дори когато ги нарича купувачи на гласове и наркотрафиканти.
Факт.
ПП. И ценности.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Адска тапа парализира Южното Черноморие, хиляди са в капан на излизане от морето (ВИДЕО) Адска тапа парализира Южното Черноморие, хиляди са в капан на излизане от морето (ВИДЕО) Колоната от Созопол и Приморско не мърда, хората питат кога АПИ ще пусне реверсивно движение Секс автомат в Слънчев бряг вдигна институциите на крак Секс автомат в Слънчев бряг вдигна институциите на крак Машината работела денонощно пред нощен клуб, без фармацевт и реална проверка дали купувачът е пълнолетен С милиони от имоти зад граница: Как Станимир Рагевски е планирал бягство от затвора С милиони от имоти зад граница: Как Станимир Рагевски е планирал бягство от затвора Намерени SIM карти задействаха мащабна вътрешна проверка сред надзирателите Руснаците отстъпиха Свети Влас на украинци, поляци и румънци, цените минаха 2000 евро Руснаците отстъпиха Свети Влас на украинци, поляци и румънци, цените минаха 2000 евро Новите купувачи вече търсят просторни жилища с морска панорама, паркомясто и условия за целогодишно обитаване Почивката по морето поскъпна с до 70%, ол инклузив вече е 70 евро на човек Почивката по морето поскъпна с до 70%, ол инклузив вече е 70 евро на човек Хотелиерите обясняват скока с по-скъпите храни, консумативи и заплати, а българските туристи са по-малко от миналото лято Мария Илиева ще е голямата звезда на тазгодишноно издание на "Бургас и морето" Мария Илиева ще е голямата звезда на тазгодишноно издание на "Бургас и морето" Една от най-разпознаваемите изпълнителки в българската поп музика е големият гост на тазгодишното издание, което ще се проведе на 1 август от 20:30 часа в Летния театър в Бургас Бургас „преля“ в слънчевата неделя: Хиляди изпълниха Главната и Морската градина (СНИМКИ) Бургас „преля“ в слънчевата неделя: Хиляди изпълниха Главната и Морската градина (СНИМКИ) Слънчевото време и прохладният морски бриз изведоха малки и големи по пешеходните зони на града Нормално ли е това: Баща извади права лопата на плажа в Ахтопол Нормално ли е това: Баща извади права лопата на плажа в Ахтопол Снимката раздели социалните мрежи - едни видяха опасност и селска проява, други защитиха мъжа, който забавлява детето си След Евровизия хонорарът на Дара скочил - от 15 хил. лева на 42 хил. евро След Евровизия хонорарът на Дара скочил - от 15 хил. лева на 42 хил. евро Толкова е трябвало да плати Община Варна на топ звездата  ФК "Черноморец 1919" и "Нефтохимик" поискаха ст. "Лазур", очакват се нови преговори с Митко Събев ФК "Черноморец 1919" и "Нефтохимик" поискаха ст. "Лазур", очакват се нови преговори с Митко Събев Исканията са входирани в деловодството на ОбС - Бургас, но не са точки от дневния ред и тепърва трябва да бъдат превърнати в реален финансов и правен модел
От последните минути: Доналд Тръмп спря войната в Иран От последните минути: Доналд Тръмп спря войната в Иран Затишието не е формално примирие - американската морска блокада остава, а военният вариант не е свален от масата Иран обвини Украйна за смъртоносен удар по кораб в Каспийско море Иран обвини Украйна за смъртоносен удар по кораб в Каспийско море Един моряк е загинал, а друг е ранен - Киев призна атаки срещу съдове, за които твърди, че превозват военни товари между Русия и Иран Доносът му се върна като бумеранг: Велосипедист засне собственото си нарушение и отнесе глоба Доносът му се върна като бумеранг: Велосипедист засне собственото си нарушение и отнесе глоба Мъжът изпратил кадри срещу шофьор, но полицията видяла как самият той се промушва опасно между две коли Най-мащабната евакуация след Втората световна война се извършва във Франция Най-мащабната евакуация след Втората световна война се извършва във Франция Пламъците се приближиха опасно до френския град, ветровете разширяват фронта, а Франция и Испания мобилизираха армии и хиляди пожарникари Над 1500 глобени с тротинетки в Бургаско, пияните шофьори намаляват Над 1500 глобени с тротинетки в Бургаско, пияните шофьори намаляват Санкциите за електрическите превозни средства са над два пъти повече, въпреки че проверките на Пътна полиция са увеличени с 30% Градът на края на света, където е забранено да се умира Градът на края на света, където е забранено да се умира В Лонгиърбиен полярните мечки дебнат извън селището, алкохолът се продава с квоти, а слънцето изчезва за месеци Забиха отвертка в главата на 25-годишен, лекарите отстраниха половината му череп Забиха отвертка в главата на 25-годишен, лекарите отстраниха половината му череп Джейми Чапъл е в критично състояние след нападение на строителна площадка във Великобритания, обвинен е 36-годишен мъж Зеленски: Путин вкарва още 30 000 севернокорейски войници във войната Зеленски: Путин вкарва още 30 000 севернокорейски войници във войната Киев твърди, че Русия подготвя разполагането им във Воронежка област, а Пхенян ще изпрати и нови установки за балистични ракети Тръмп към Европа: Имате късмет, че съм ви приятел Тръмп към Европа: Имате късмет, че съм ви приятел Американският президент заплаши Иран с нова война, а Европейския съюз - с тежки мита заради глобата срещу Google Почина Лу Колер - гласът на Sick of It All Почина Лу Колер - гласът на Sick of It All Легендарният фронтмен на нюйоркската хардкор сцена загуби двугодишната битка с рака на 59 години
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори