Кукери гонят злите духове от ж.к.Меден рудник
Празникът ще се проведе на 16 февруари, неделя. Негови организатори са местната група "Козият рог" и Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928"
Традиционните кукерски игри отново ще покажат богатството на българските обичаи тази седмица в комплекс "Меден рудник".
Празникът ще се проведе на 16 февруари, неделя. Негови организатори са местната група "Козият рог" и Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928", с подкрепата на Община Бургас.
Игрите стартират с шествие от дома на царя на кукерите на ул. "Петко войвода" № 18. Първият обреден момент в кукерския обичай е обхождането на домовете с пожелания за здраве, плодородие и благополучие.
Според народните вярвания чрез специални магически танци и страшни маски кукерите прогонват злите духове и орисници, за да има богата реколта през годината. Във всеки дом кукерите изпълняват различни битови и комични сценки.
В 15.00 часа на кръстовището на ул. "Кооператор" и ул. "Петрова нива", в близост до бившето опитно поле, ще бъде дадено началото на концерт с участието на народните изпълнители Жечка Сланинкова, Ваня Дженезова, Яна Биюкова, Евгени Янчев и Димо Добрев.
В 16.30 часа царят на кукерската група ще насочи звънтящото шествие към мястото за "посев" - ул. "Кооператор" и ул. "Петрова нива".
Вторият основен момент е обредното заораване и засяване, където централна фигура е царят на кукерите. Тук се избира и цар за следващата година.
Идеята на кукерска група "Козият рог" е младите хора да продължават традицията по пресъздаване на кукерският обичай и да съхраняват фолклорното наследство.
Почина Ян Тиман - най-силният шахматист на Запада от ерата на Карпов и Каспаров
Михаела Василева разпали страстите в "Ергенът" - Марин и Стоян в битка за сърцето ѝ
ЦСКА готви трансферна бомба, натиска за доказан шампион от Аржентина
Виктор Тодоров - от изоставено дете до победител в "Като две капки вода"
Президентът: Да имаме държава на равноправие, законност и справедливост е заветът на Левски
Марин Станев - харизматичният лекар от Варна търси истинска любов в "Ергенът"
Станислав Балабанов: Кабинетът „Петрохан“ е заченат незаконно
Монтирани са 80 нови кошчета за кучешки отпадъци и са подмени 350 алейни кошчета. Използвайте по предназначение
Почина легендарен треньор, направил легендата с "червения динамит"
Изненада: Бивш премиер стана част от кабинета Гюров
18 общини без аптека - жителите на Невестино пътуват 15 км за лекарства
Красавица от чужбина хвана последния билет за "Ергенът"
