Какво разкрива потънал край Маслен нос древен кораб?
Специалистът ще разкаже за медните слитъци с дисковидна форма, открити в акваторията на Маслен нос
Какво разкриват за древните траки останките от корабокрушение, открити на морското дъно край Маслен нос? Какво е съдържал част от товара на кораба, потънал някога край скалистите брегове? И какво доказват изследванията на предметите, извадени от дълбините?
На тези и на още много интересни въпроси ще отговори по време на лекция в Регионален исторически музей – Бургас археологът Мирослав Класнаков. Специалистът ще разкаже за медните слитъци с дисковидна форма, открити в акваторията на Маслен нос.
"По аналогия с подобни находки от проучени корабокрушения при носовете Gelidonya и Uluburun в Турция и „медните питки” от Българското крайбрежие са отнесени към късната бронзова епоха. За разлика от слитъците с форма на „разпъната волска кожа” от територията на съвременна България, които са намерени сравнително далеч на запад от морския бряг, тези с дисковидна форма, се откриват само под вода", разказва Мирослав Класнаков.
И пояснява, че медните слитъци имат отношение не само към презморските търговски контакти на тракийските племенни общности от Странджанското крайбрежие с Егейския свят или други части на Средиземноморието, но и към добива и преработката на метал в Странджа планина през късната бронзова епоха.
Събитието е насрочено за 15-ти февруари, от 11:30 часа на ул. Славянска 69 (зад църквата „Св. Св. Кирил и Методий“).
Регионалният министър: Марсианци ли са строили магистралите? Нямат проекти, но има плащания
Изчезнал на Еверест планински водач шерпа беше открит жив след седмица в неизвестност
Добре ли е Тръмп: Докторът каза, че съм 10 пъти по-здрав от Обама!
Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени
Задържаха четирима в Нидерландия за упояване и сексуално насилие на техни познати жени
Мълния уби млад мъж край Кресна
И през 2025 г. България е доставила значителен брой техника и въоръжение на Украйна
Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички
Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч
Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа
Почина уважаван професор
Вписаха Весела Лечева в Търговския регистър като председател на БОК
