Свинското поскъпна рекордно, ядем с 50% по-скъпа пържола
Цената е рекордна за последните шест години
Цената на свинското месо е рекордна за последните шест години, а само ппрез последната е поскъпнало с 50%, сочи годишен анализ на Държавната комисия за стокови борси и тържища за 2019 г., цитиран от "Труд".
Пикът е бил през лятото, когато цената му за килограм на едро бе близо 10 лева. Тя се запази до края на миналата година.
Основните фактори, довели до поскъпването, са огнищата на африканската чума по свинете в България, нарастването на цените на свинското месо в Европейския съюз заради избухването на заразата в Азия и значителното увеличение на търсенето на месо в Китай, отчитат специалистите.
Заради скъпото свинско цената на каймата също е възходяща през цялата минала година. В началото на годината тя се продава на едро средно по 4,32 лв./кг, за да стигне в края на 2019-та до 5,65 лв./кг. Което е увеличение с 30 на сто, предава dnes.bg.
Макар и по-слабо, цената на свинското се е отразила и на кренвиршите и колбасите - скокът е със 7%.
Потребителите плащат повече и за пилешко месо и брашно, изчислява ДКСБТ. През годината цената на пилешкия бут се движи от 2,80 – 3 лв./кг. Но в края вече е с 10% отгоре, което се дължи на по-голямото търсене по празниците.
Цената на брашното през миналата година е била най-високата за последните 5 години, като само за година увеличението е със 7 на сто.
И млечните продукти ни излизат по-скъпо. При сиренето цената на едро се движи от 5,92 лв./кг в началото на 2019 г. до 6,30 лв./кг в края й, което е ръст от 7,8% за година. Аналогично е поскъпването при кашкавала – от 10,14 лв. за кг на едро до 10,75 лв. за кг или увеличение с 6 на сто.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2020/02/06/svinskoto-poskypna-rekordno-iadem-s-50-po-skypa-pyrjola.438199
Планетариумът и „ПланетУм“ в Бургас посрещат безплатно деца на 1 юни
Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро
Магистър от БСУ със сребърен медал от НСОМ’2026
Горските служители на Югоизточно държавно предприятие се обучават за пожароопасния сезон
Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие
КЗП затвори временно спа хотели и ресторант заради нарушения в туристическия сектор
Правят пари на гърба на Дара, продуцентите ѝ заплашват със съд
Тежка катастрофа на АМ Тракия преди Бургас
Край на тайната на заплатата! Шефовете са длъжни да обявяват възнаграждението в обявите за работа или преди интервю
Спипаха бургазлийката Габриела надрусана зад волана на лъскав Хюндай
Васил Илиев от кв. Победа задигна кутия с дарения от храм "Св. Николай Чудотворец"
Евровизия обърка романтичното пътуване на Дара до Милано след историческата победа

Избиха "чумавите" животни в България и се надяваме да уредят евтино свинско и пилешко месо от чужбина. Внесоха ни евтино гориво , от което токът и парното поевтиняха, Внасят ни плодове и зеленчуци, дори тикви не можем да си отгледаме та ги внасяме, а сега се надяваме на евтино вносно месо.