×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Сценарий на ужасите: Ще остане ли светът без шоколад?


02 Февруари 2020, Неделя, 18:10 ч.

Заради глобалното затопляне реколтата от какао е изключително слаба

Какаото е неизменна част от сладките изкушения. Ала заради климатичните промени и повишаването на температурите, то може да се превърне в ценна, но рядка сурвина, предупреждават експерти, цитирани от БГНЕС.

Дали все пак става въпрос за реална опасност или за всяване на паника?

Сценарият за предстоящ спад в производството на какао всъщност не е нов, пише германският "Тагесшау” . Още преди пет години учените предупредиха за слаба реколта от какаови зърна от Гана – една от основните държави, в които се отглежда това растение.

В действителност се стигна до драстичен спад в добива – вместо 1 млн. тона, както беше планирано, фермерите в Гана получиха само 700 000 тона или 30% по-малко от очакваното, предава днес.бг. Като основна причина беше посочено изменението на климата. Валежите бяха нерегулярни – понякога много обилни, понякога оскъдни, а температурите се повишиха.

Това действа като отрова на чувствителните какаови дървета. Ако вали малко, има по-малко плодове, ако пък вали много, възникват проблеми с вредителите и плесените, заявяват от Института за изследване на какаото в Гана. Ако тази тенденция не бъде прекратена, ще дойде време, когато какаото вече няма да може да се отглежда в Гана.

През 2011 г. ООН предупреди земеделските производители, че ще трябва да се научат да управляват по-устойчиво своите насаждения, в противен случай бъдещето им ще бъде застрашено. Прогнозите не се сбъднаха – цената на какаото, която се повиши до неочаквани нива през 2015 г., отдавна падна.

Сега учените отново бият тревога. Изследвания на Международния център за тропически земеделски култури CIAT предупреждават, че през 2050 г. в Гана и съседния Кот д’Ивоар (Бряг на слоновата кост) почти 90 % от сегашните земеделски площи няма да могат да бъдат използвани. Блумбърг представя нещата още по-драматично: още през 2030 г. търсенето на какао в световен мащаб вече няма да бъде задоволено заради недостига на 2 млн. тона какао.

Това е сценарий на ужасите за всички любители на шоколада, тъй като двете западноафрикански държави, преди всичко Кот д’Ивоар, произвеждат малко над 60 % от общото количество сурово какао в света.

През последните години към производителите на какао се присъединиха Индонезия, Еквадор и Бразилия. Въпреки това драстичният спад в производството в Западна Африка би трябвало да достигне застрашителни размери.

Около екватора има идеални метеорологични условия за какаовото дърво – много дъжд, висока влажност и високи температури. Евентуално глобално повишаване на температурата от 1,5 градуса би нарушило сериозно този баланс.

Това не е единствената заплаха за какаовите насаждения. Вирусът CSSD (Cacao Swollen Shoot Disease) е заразил много дървета, особено в Гана, поради което страната ще трябва да намали ангажиментите си по доставка на какао за световния пазар.

По официални данни, 16 % от всички какаови дървета в Гана са заразени. Реалният брой обаче вероятно е по-висок, тъй като симптомите на заболяването стават видими едва след една до три години.

Учените се опитват да предотвратят разпространението на болестта върху растенията в Кот д’Ивоар, който със своите 1,6 млн. тона годишно е най-големия производител на какао в света.

На борсите не се забелязва паника. Цената за тон какао е 2 371 евро, което е с 27 % повече от преди година. През 2015 и 2016 г. цената за тон какао достигна 2 770 евро, но подобни скокове в цените на суровини не са рядкост. Това важи особено за какаото, при което, освен колебанията в метеорологичните условия, са важни и други фактори, като запасите и геополитическите рискове.

Дали ще се стигне до срив в производството на какао заради климатичните промени?

Глобалното търсене на шоколадови продукти би трябвало да се увеличи в дългосрочен план, успоредно с нарастването броя на населението в света.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/mish-mash/2020/02/02/scenarii-na-ujasite-shte-ostane-li-svetyt-bez-shokolad.437331
 


В категории: Животът


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Недялко от „Меден рудник“ хванат с 1 кг амфетамин и 99 екстази, вижте подробности за ареста му Недялко от „Меден рудник“ хванат с 1 кг амфетамин и 99 екстази, вижте подробности за ареста му Още на 14 август първи съобщихме за зрелищния арест на бургазлията в Поморие, а сега стават ясни точните количества дрога, открити в неговото BMW 525 "Черноморец 1919" се спука да пропуска, допусна първа загуба за сезона "Черноморец 1919" се спука да пропуска, допусна първа загуба за сезона "Акулите" стояха добре, но пропуснаха 10-ина страхотни положения  100 хил. легла в Слънчев бряг ще охладят цените за Евровизия 100 хил. легла в Слънчев бряг ще охладят цените за Евровизия Първите резервации вече са факт и апартамент скочи от 130 на 300 евро за нощ, но Диана Иванова прогнозира, че огромната хотелска база в курорта няма да позволи цените да излязат извън контрол Евровизия 2027 в Бургас: Стратегически шанс за дългосрочен възход на българския туризъм Евровизия 2027 в Бургас: Стратегически шанс за дългосрочен възход на българския туризъм Как разумните цени и правилната стратегия могат да превърнат международното събитие в дългосрочен успех. Янко Славов оглави „Прогресивна България“ в Сунгурларе Янко Славов оглави „Прогресивна България“ в Сунгурларе Емил Узунов е избран за организационен секретар, а учредителното събрание бе водено от областния координатор Георги Маджаров в присъствието на депутата Пламен Карашев Бони и Клайд от AliExpress: Гергана и Николай пробваха номер със златен синджир за 4300 евро, но станаха за смях Бони и Клайд от AliExpress: Гергана и Николай пробваха номер със златен синджир за 4300 евро, но станаха за смях Двамата бургазлии поискали преглед и тест на пратката, усамотили се в съблекалнята и после опитали да върнат подменено бижу Внимание, шофьори: Ограничения по Тракия и Хемус от утре до 20 август Внимание, шофьори: Ограничения по Тракия и Хемус от утре до 20 август Смяна на преброителни камери и косене на крайпътна растителност ще променят движението в няколко участъка в Софийска област Цените отново тръгнаха нагоре Цените отново тръгнаха нагоре НСИ отчете месечен ръст от 0,8% през юли, докато годишната инфлация се забавя до 4,5%, а почивките и хотелите поскъпват най-рязко Разгадаха вечната мистерия с мигачите на BMW? Отговорът се крие под капака Разгадаха вечната мистерия с мигачите на BMW? Отговорът се крие под капака Шегите за баварските автомобили са стари колкото самите мигачи, но при някои по-стари коли включването на електрически консуматор действително може да се усети в работата на двигателя Рязък обрат във времето! Бури, градушки и силен вятър връхлитат страната. Но спокойно, Черноморието остава сухо Рязък обрат във времето! Бури, градушки и силен вятър връхлитат страната. Но спокойно, Черноморието остава сухо Жълт код е в сила за силен вятър в шест области, температурите ще останат до 36 градуса, а край морето се очаква слънчево време
Kapi срещу Еврогларуса: Кой ще стане лицето на Евровизия 2027 в Бургас? Kapi срещу Еврогларуса: Кой ще стане лицето на Евровизия 2027 в Бургас? Зоопаркът предлага интернет звездата капибара, Кукленият театър залага на най-бургаския възможен герой - зад симпатичната битка всъщност стоят две различни стратегии как градът да се представи пред Европа Гана оглави фронта за репарации за робството: "Време е за отговорност!" Гана оглави фронта за репарации за робството: "Време е за отговорност!" BBC проследява как африканската държава превърна историческата си роля в трансатлантическата търговия с хора в дипломатическа офанзива за извинения, възстановяване на културни ценности и компенсации Колизеумът отвори вратите си през нощта, билетите свършиха Колизеумът отвори вратите си през нощта, билетите свършиха Рим удвои вечерните посещения през август, а туристите влизат в древния амфитеатър след залез, далеч от най-тежките дневни горещини Телефонът загрява и зарядът изчезва за часове: Причината невинаги е батерията Телефонът загрява и зарядът изчезва за часове: Причината невинаги е батерията Фонови приложения, слаб мобилен сигнал и висока температура могат да източват смартфона дори когато екранът е заключен The Independent представи Бургас пред британците като „черноморското бижу“, което ще бъде домакин на Евровизия The Independent представи Бургас пред британците като „черноморското бижу“, което ще бъде домакин на Евровизия Авторитетното британско издание посвети специален туристически анализ на града - от Морската градина, плажовете и розовото езеро до музикалния му живот, достъпните хотели и директните полети от Великобритания Нито правоъгълник, нито квадрат: Това е единственият такъв национален флаг в света Нито правоъгълник, нито квадрат: Това е единственият такъв национален флаг в света Непал пази вековна традиция с двойния си триъгълен флаг, а неговата геометрия е описана подробно в конституцията на страната Над малко полско село се извиси най-високата Дева Мария в Европа - 55,6 метра вяра, памет и надежда Над малко полско село се извиси най-високата Дева Мария в Европа - 55,6 метра вяра, памет и надежда Стотици присъстваха на освещаването в Конотопие, сред тях и легендарният Лех Валенса, а огромният монумент вече се очертава като ново място за поклонение в Полша Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Стартът ще бъде в района на Дувър, а финалът – на френския бряг. Разстоянието по права линия е малко над 34 километра Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Архипелагът Ла Мадалена вече приема повече от два пъти над смятания за поносим дневен брой плавателни съдове, а котвите разкъсват защитеното морско дъно Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Бившият шеф на БНТ направи пряка аналогия между атаките срещу певицата и сегашното недоволство от избора на морския град
Андрей ГЮРОВ Андрей ГЮРОВ Чух, че олигархията била елиминирана и се сетих как Цецка Цачева каза от Китай, че правосъдната реформа е приключила! Виц на деня Виц на деня Син навършва 18 години. Баща му вади кутия цигари и му подарява една цигата:
- Ето сине, вече може да пушиш.
- Благодаря, тате, но аз ги отказах още преди една година.
Виц на деня Виц на деня - Ей, що ти е синьо окото?
- Жена ми ме удари.
- Е, що?
- Ми легнахме си снощи и тя поиска да правим любов.
- И к'во?
- Ми казах и, че днес вече съм правил...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Забъркан бетон, горещ курбан и гола жена не се чакат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори