С писмо: МОН официално отряза Софийския университет за филиал в Бургас
Министърът уведоми ректора, че се налага мораториум до приемането на Национална карта на висшето образование
Просветният министър Красимир Вълчев официално е изпратил писмо до ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ), с което е отказал разкриването на филиал в Бургас, научи „Флагман“.
Това е станало преди дни въпреки положителната оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), която бе издадена през декември след едногодишна процедура.
Ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков е поискал от Министерския съвет (МС) разкриването на филиала на база оценката на НАОА. Процедурата обаче изисква положително становище и от Министерството на образованието и науката (МОН).
Министър Вълчев предупреди отдавна, че няма намерение да придвижва проекта за филиала към МС заради предложени промени в Закона за висшето образование, с които се налага мораториум върху разширяването мрежата на висшите училища.
В отговора си до ректора на СУ министърът е написал, че не се предвижда разкриването на нови университетски филиали, преди да бъде приета Национална карта на висшето образование. Това е смисълът и на съответния законопроект, който е на етап обсъждане на второ четене в парламента.
Община Бургас в лицето на кмета Димитър Николов отдавна преговаря за разкриването на филиал на СУ. Това бе желанието и на самия университет.
По информация на „Флагман“ Красимир Вълчев ги е убеждавал, че блокирането на филиала на СУ в Бургас не е чак толкова съществен проблем.
В Софийския университет пък мислели за алтернативен вариант, за да заобиколят мораториума. Такъв бил провеждането на т.нар. изнесени обучения в морския град.
250 души се струпаха при масов бой в Димитровград, 17 са задържани
Седем вечерни грешки, които ви крадат съня и ви оставят изтощени
Тръмп превърна дима в мита: Иска Канада да плати за горските пожари
Франция и Англия в битка, която никой не иска: Дешан се сбогува, Мбапе гони Златната обувка
Семеен разрив в Холивуд: Още две от децата на Брад Пит искат да премахнат от имената си фамилията му
18/07/2026, Събота 09:00
3
Емрах остана без книжка за година, но обеща да не ходи пеша
Емоционалната изповед на Тихомир Янакиев развълнува Созопол навръх празника на града (ВИДЕО)
Дневен хороскоп за 18 юли: Любовта носи изненади
Витанов: Коалицията на желаещите заобикаля решенията на ЕС и НАТО
САЩ засилиха атаките срещу Иран: Мостове рухнаха, летище бе поразено, жертвите са най-малко 8
Гълъб Донев: Дефицитът може да падне под 3 процента през 2028 година
Свлачище погуби 8 души в Китай, 34 остават затрупани под калта
