Ще стане ли хлябът 2 лева?
По-скъпи от 1 януари са брашното и ел.енергията, цената на тон пшеница вече е 350-360 лв.
„Ако има още увеличения в цената на хляба, то ще бъде до края на февруари и март, когато всички фирми въведат поскъпването . Килограм хляб може цена стигне цена от 1,50-1,60 лв., но до 2 лв. не може да се стигне” - заяви Тошко Няголов – председател на Регионалната браншова организация на хлебопроизводителите и сладкарите – Добрич. От 5 до 8 % е поскъпването на хляба в в Добричка област – добави той.
3-4 са фирмите в Добричко, които произвеждат хляб, пише Лупа.бг.
„Не говорим за сериозен скок в цената, още повече че не всички колеги са въвели новите цени. Всеки прави собствена себестойност на продукта, калкулация на материалите, които влага. Различно е снабдяването с материалите, които се влагат. Някои зареждат всяка седмица, други все още работят с по-рано купени консумативи, на по-ниски цени. Част от колегите изчакват, за да видят разходите си през този месец“ - обяснява Няголов.
Според него има много причини за това поскъпване. Увеличени са цените на всички консумативи и суровини, които са основни за хлебопроизводството. По-скъпи от 1 януари са брашното и ел.енергията, цената на тон пшеница вече е 350-360 лв. за тон, увеличенине от 40- 50 лв.
„Увеличен е и разходът за транспорт. Предстои това перо да се оскъпи още, но и сега се плащат пътни такси, който се отразяват в стойността на хляба и хлебните изделия. Тоест хлебопроизводителите имат всички основания за промяна в цената, заради новите цени на всичко необходимо за производството на насъщния, закуските и т. н.“ - коментира Няголов.
Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче
ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута
След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение
БДЖ затъва в дългове, но директорът получава 12 924 лева месечно
Кои зодии си пасват най-много в любовта
Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България
България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ
Приятелски запой край морето завърши със смърт и тежко съдебно дело
Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола
Златната резерва Лаутаро разкри защо се разрева в ръцете на Меси
Краси Балъков сподели пред бургазлия кой подкрепя от Аржентина и Испания
Вдигат ли ни данъците: Майчинството във фризера, но осигурителният праг расте
Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон

Демокрацията е скъпа и трябва да се финансира!