Бавни земетресения - какво знаем за тях?
Учени от университета на Отава в Канада се поинтересували защо бавните земетресения са толкова различни от регистрираните близо до повърхността
Геолози установиха произхода на т.нар. бавни земетресения - уникален вид земетресения, открити преди 20 години, съобщи ЮПИ, пише Дарик.
Бавните земетресения, които са с продължителност няколко дни или месеца, не са свързани с големи сеизмични вълни и не отключват цунами. До тези едва доловими на повърхността трусове в намиращи се на голяма дълбочина земни пластове се стига, когато една тектонска плоча се подпъхне под друга в зона на субдукция.
Учени от университета на Отава в Канада се поинтересували защо бавните земетресения са толкова различни от регистрираните близо до повърхността.
"Изследването ни предоставя безпрецедентни доказателства, че бавните земетресения са свързани с динамични флуидни процеси на границата между тектонски плочи", заяви ръководителят на екипа Джереми Гослин.
Като използвали технология за получаване на изображения, сходна с ултразвуковата, учените изследвали геоложки структури около зони на субдукция, където се регистрират бавни земетресения. Били преценени също уникалните свойства на видове скали край тези разломи.
Експертът по геофизика Паскал Оде от същия университет по-рано откри връзка между бавните заметресения и разломите с особено високо налягане на флуидите. "Скалите на подобна дълбочина са наситени с флуиди - поясни Оде. - На дълбочина 40 километра налягането върху скалите е много голямо и обикновено води до изхвърляне на флуиди както при изтискване на гъба. Налягането на флуидите достига много високи стойности, а това намалява якостта на скалите и генерира бавни земетресения."
Специалисти по-рано предположиха, че с внезапни промени в налягането на флуидите може да се обясни отключването на бавни земетресения, но досега липсваха доказателства в подкрепа на тази теория.
Резултатите от изследването са публикувани в Science Advances.
Сергей Лавров: Русия е готова да продължи преговорите за Украйна
Братът на Малена: Сигурен съм, че сестра ми ще се завърне по-силна!
288 души са арестувани досега за търговия с гласове
"Зелен Несебър" - бранд за екологични политики на общината
Маджар спира държавните медии в Унгария
Вотът в Турция: Как ще гласуват българите там?
Травмите при падане от тротинетка са близки до тези с мотор
Почина Олга Петрова
Вървим към 2 евро за литър дизел, цената на горивата не е достигнала своя пик
3-г. дете стана свидетел на убийство след нападение на питбул
17-годишно момче е загинало в тежката катастрофа край Карлово
Самолет се разби в Германия, има загинали
