×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • МФ емитира 150 милиона евро нов дълг
  • Официално: Вдигат бюджетните заплати с 5%
  • Турция готви енергийно споразумение с „Шеврон“ и разширява сондажите в Черно море
  • Президентът напуска „Дондуков“ 2 в 16 часа
  • 96 ракети за минути: Русия стяга масиран удар с „Искандер“ около Украйна
  • Жилищата поскъпнаха с до 30 на сто за година
  • Циклонът „Хари“ разсипа Сардиния, Сицилия и Калабрия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Допълнителен отпуск за непушачи? Не, че ми пука, но това е дискриминация


24 Януари 2020, Петък, 12:45 ч.
Автор: Флагман.БГ

Омръзна ми хора, на които плащаме хиляди левове заплати всеки месец, да се занимават с глупости, само за да влязат в новините, пише колегата Мариян Иванов

Бургаският журналист от БНР Мариян Иванов изпрати писмо, адресирано до Народното събрание, няколко депутати и заклетия пушач-евродепутат Андрей Слабаков, във връзка с входираното предложение да се отпускат допълнителни 2 дни платен отпуск за непушачитте на работното място.

Той акцентира върху факта, че според закона, работа, която се извършва пред монитор, изисква почивки от по 5-10 минути през час, с цел предпазване от претоварване на очите, както и това, че внесеното предложение е дискриминативно.

Ето какво пише Иванов:

Не, че ми пука особено, че непушачите ще ползват два дни повече отпуска. Обаче ми омръзна хора, на които плащаме хиляди левове заплати всеки месец, да се занимават с глупости, само за да влязат в новините. Затова изпратих своето становище до Народното събрание, тримата депутати от ВМРО - вносители, Комисията за защита от дискриминация и до Andrey Slabakov. Па да видим...:

"До Народното събрание на Република България
До Александър Маиров Сиди
До Искрен Василев Веселинов
До Александър Николаев Сабанов
Копие до Комисията за защита от дискриминация
Копие до Андрей Слабаков, член на групата на
Европейските консерватори и реформисти в ЕП

СТАНОВИЩЕ

Относно Законопроект за допълнение на Кодекса на труда с вносители Александър Сиди, Искрен Веселинов, Александър Сабанов
От Мариян Иванчев Иванов
Гражданин на Република България, пушач

Уважаеми народни представители, уважаеми г-да вносители,

С нескрит интерес прочетох предложените от вас промени в Кодекса на труда, засягащи работещите на трудов договор непушачи и „бонусът“, който им предлагате от два допълнителни дни платен отпуск.
Сред вашите мотиви видях, че така ние сме си осигурявали по 10 минути нерегламентирана почивка, когато излизаме да пушим.

Само за пример – аз работя като журналист през целия си съзнателен живот. Пуша повече, отколкото сте посочили в мотивите си (10 минути на два часа), но, за сметка на това, пуша за около 5 минути. Но нека не изпадам в дребнотемие. В 80% от случаите, аз продължавам да извършвам аспекти от работата си, докато се отдавам на вредния си навик – водя служебни телефонни разговори; следя кореспонденция; следя информационни източници; обсъждаме теми и въпроси с мои колеги, също пушачи; общо – взето – върша работа. Не знам как е при народните представители, но не си представяйте, че почивката за цигара е свързана със състояние близко до нирваната, в което аз (и стотиците други хиляди пушачи) се отдаваме на медитация, изключени от останалата част от света.

Бих си позволил да ви напомня, че работата на мнозина пушачи, в това число и моята, е свързана с дейност пред компютър и/или преносимо устройство (таблет; смартфон). А съгласно Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи:

„Чл. 8. Работодателят организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за:

1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.)“
Кой и кога ще дефинира, ако бъдат приети вашите предложения за промени, за какво точно ползвам почивката си? Само за вредния навик, който имам или за да щадя очите си, за да мога да работя по-дълго и по-качествено.

Нещо повече. Аз, лично, работя на осемчасов работен ден, в условията на ненормирано работно време. Така че, моето работно време е изключително разтегливо понятие, за да правите обобщения по толкова категоричен навик, че ползвам нерегламентирани почивки, за сметка на трудещи се непушачи.
Нещо повече. Намирам, че предложените от вас промени са в противоречие на Закона за защита от дискриминация, чл. 4:

(3) (Изм. –ДВ, бр. 105 от 2016 г.) Непряка дискриминация е поставянето на лице или лица, носители на признак по чл. 4, ал. 1, или на лица, които, без да са носители на такъв признак, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или са поставени в особено неблагоприятно положение, произтичащо от привидно неутрални разпоредба, критерий или практика, освен ако разпоредбата, критерият или практиката са обективно оправданис оглед на законова цел и средствата за постигане на целта са подходящи и необходими

Именно поради това, че според мен вие се опитвате да наложите дискриминационни мерки спрямо пушачите за сметка на непушачите, желая и произнасяне от страна на Комисията за защита от дискриминация.

Интересно би ми било становището, както и наличната европейска практика и от избрания от листата на ВМРО представител в ЕП г-н Андрей Слабаков, поради което изпращам копие и до него"


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
22
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Пребиха водещ журналист пред дома му Пребиха водещ журналист пред дома му 23/01/2026, Петък 22:00 2
Тервел ИЛИЕВ Габриела Петрова защити Ивет Лалова Габриела Петрова защити Ивет Лалова 23/01/2026, Петък 21:30 2
Тервел ИЛИЕВ Почина велик музикант Почина велик музикант 23/01/2026, Петък 20:21 0
22
Коментара по темата
22.
Бургазлия
27.01.2020 12:44:55
0
0
А за тези, които си бъркат в носа по цял ден бонус ще има ли?
21.
Бургазлия
27.01.2020 12:44:49
0
0
А за тези, които си бъркат в носа по цял ден бонус ще има ли?
20.
Христо
25.01.2020 11:19:13
0
2
Я ме се занимавайте с глупости Ами по добре оправете на хората пенсиите кое било дискриминация кое не само с глупости се занимавате
19.
xxl
24.01.2020 21:51:07
1
3
Няма нужда от тези два дни отпуск, за непушачите. Напълно достатъчно е да се спазва забраната за пушене на обществените места посочени в закона, че от поне две години имам чувство, че е отменена. Пуши се навсякъде.
18.
НЕ/пешач/
24.01.2020 21:34:23
1
10
Не че и на мен ми пука,но вземайки повод от заглавието ще кажа следното: Каква вина имат непушачите да стоят в едни и същи помещения с пушачите? Защото всички знаем,че разпоредбите да не се пуши на закрито не се спазват абсолютно никъде.Пуши се и в заведенията и на работните места,та дори и в Народното Събрание.
17.
Smith
24.01.2020 20:17:07
1
5
Пушещия вмирисан лъжепатриот още и псевдо режисьор без режисури Слабаков дали ще си ползва пълния отпуск от европарламента, продължавайки да усвоява тлъстото заплащане в Евро?
16.
Spas
24.01.2020 19:21:27
0
2
Не че ми пука, ама пушача Сан се дискриминира.
15.
До Smith
24.01.2020 19:11:48
0
5
Хаха, или кьоркютук пияните водачи да дават кръв във военна болница, подчинена на ДС агент Каракачанов
14.
Smith
24.01.2020 19:09:58
0
8
Лъжепатриота Джамбазки дали ще внесе законопроект махмурлиите да идват на работа няколко часа по-късно?
13.
No Way
24.01.2020 18:46:41
0
2
Добра идея, но няма шанс за изпълнението и.
1. Не е измеримо кой е пушач и кой не към даденият момент.
12.
No Way
24.01.2020 18:45:06
1
6
Добра идея, но няма шанс за изпълнението и.
1. Не е измеримо кой е пушач и кой не към даденият момент.
2. Работодателите ще започнат да търсят повече пушачи, за да си спестят допълнителният отпуск
3. Много хора не мога да ползват и половината си отпуск през годината и затова им е все тая дали ще им дадат по още 2 дни
11.
Георги
24.01.2020 18:24:19
1
5
На тия от БНР Бургас не знам кога им остава време да работят като непрекъснато са в задния двор да пушат. А лятото вадят маси и столове, опъват едни чадъри и по цял ден висят там, като си приказват и се хилят гръмогласно, особено един възрастен, нямам честта да ми е известно кой е.
10.
do 9
24.01.2020 17:42:43
2
3
В Българското Национално Радио работи. Но явно там са хора без работа, щом им остава време да пишат смешки. На наш гръб и с нашите данъци. Почива или не почива, заплатата си му върви.
9.
Фармацевт
24.01.2020 11:43:59
2
6
Това означава ли, че алкохолизираният и дрогираният колега също ще страдат от липсата на двата допълнителти дни? Како, какво те дразни в пушачите и пушенето в регламентираните почивки? Май работиш в държавна институция, само там лешперите си позволяват да почиват повече.
8.
Koko
24.01.2020 10:28:22
5
15
Дискриминация е към непушачите по време на работа пушачите да ходят през 30 Мин. - час да пушат. Значи ние ще работим, а вие ще си пушите и скатавате от работа и пак ще ви плащат? Даже е логично да имаме повече отпуска от пушачите!!!
7.
Бург
24.01.2020 09:09:17
5
19
А тоя дискриминирания дали си дава сметка, колко пари отиват всяка година за лечение на наркомани, като него? А за щетите, които нанася върху пасивните пушачи, около себе си? Аман вече от мрънкането на хора без никаква воля. Преди цели 12 години отказах тия г.вн@ и мога смело да заявя, че няма нищо по- глупаво и безмислено от пушенето. Така че Мариянчо, ако искаш да си полезен за обществото и за себе си, вместо да дращиш глупости откажи цигарите.
6.
Новатор
24.01.2020 00:45:21
5
11
Сега най добре е да не пушат, а да ги дъвчат и ядат цигарите , защото:
-няма да тровят другите, а само себе си
-кой ще ги усети и ще ползват допълнителен отпуск
5.
До 2.
24.01.2020 00:38:04
7
14
А парите по здравни заведения, във връзка с рак на белия дроб и др. за чия сметка са - на всички данъкоплатци. Да правиш нещо каквото искаш да, но само ако не вредиш на другите. Ами вонята за околните след цигарата?
4.
Гошо
24.01.2020 00:32:35
14
21
Ей, това никотиноманите сте страшна пасмина. Сакън човек да не ви посегне на наркоманията. Приемете го - светът се променя и цигарите рано или късно ще изчезнат. На година умират по над милион от пасивно пушене - вие убивате хора!
Големите компании влагат милиарди да поддържат зависимостта - навсякъде го виждаш - всеки холивудски филм си има бюджет за цигари - обърнете внимание колко много се фокусират върху пушенето.
Целта им е да ги "хванат" от малки - пропушиш ли като дете заради някакъв смешен лайфстайл после няма оттърване.
Само пълните гушите на гадните изроди и тровите себе си и хората около себе си.
Няма оправия...
3.
Абе
23.01.2020 22:16:39
14
23
Аз ще ви кажа. От американския институт са установили че пушачите мислят много по бързо и са по умни. Това се дължи на свойството на никотина да влияе на мозъка. Щом мислите по този начин нека не се продават ама никъде, цигари. Да, се забранят
2.
Xaxo
23.01.2020 22:07:48
18
27
По-скоро пушачите трябва да имат по дълга отпуска.
Това са хората който пълнят бюджета с огромния акциз върху цигарите.Ако не са те ще ви отиде на кино шибания бюджет.
1.
,,,
23.01.2020 21:54:56
9
16
ДИСКРИМИНАЦИЯ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Социолог: Румен Радев насила влезе в политиката, лудост чупи цивилизациите Социолог: Румен Радев насила влезе в политиката, лудост чупи цивилизациите Прави се ново мнозинство и Бойко Борисов, заедно със своя партньор Делян Пеевски могат да отидат в опозиция, коментира пък проф. Светослав Малинов Срещу вноската ни от $1 млдр. в Съвета за мир ще получим дерогация за Лукойл Срещу вноската ни от $1 млдр. в Съвета за мир ще получим дерогация за Лукойл Опозицията е против ратификацията преди решение на Конституционния съд за това дали Желязков е имал право да подпише документа за присъединяване към новото ООН на Тръмп Общинският съветник Тодор Йосифов за преките инвестиции, демографското развитие и работните места в Бургас Общинският съветник Тодор Йосифов за преките инвестиции, демографското развитие и работните места в Бургас Кои предприятия ще стъпят в зоната на Индустриалния и логистичен парк край "Меден рудник" и какво прави местният парламент, за да вдигне качеството на живота тук Президент (2017-2026) обеща да стане премиер и да оправи България Президент (2017-2026) обеща да стане премиер и да оправи България След като Конституционният съд прие оставката му, възрастна дама каза, че иска да го види като министър-председател, за да въведе ред, а той отговори с „обещавам“ Делян Пеевски посрещна младежка делегация от Бургас в Народното събрание Делян Пеевски посрещна младежка делегация от Бургас в Народното събрание Цветът на актива край морето разглежда Музея на сглобката и разговаря с народните представители, правейки първи стъпки в парламентаризма ДaллБогг показва рекордна капиталова адекватност от 188,54% за 2025 г. ДaллБогг показва рекордна капиталова адекватност от 188,54% за 2025 г. Застрахователят е солиден и стабилен. Регулаторът е пристрастен, ако не по-лошо, смятат от дружеството Какво направи проф. Георги Янков, за да стане Бургас Европейска столица на културата Какво направи проф. Георги Янков, за да стане Бургас Европейска столица на културата Цяла Европа и светът ще видят през идните 5 години на какво сме способни тук, за да изпреварим всички претенденти за титлата Тръмп предизвика гняв във Великобритания, след като омаловажи ролята им във войната в Афганистан Тръмп предизвика гняв във Великобритания, след като омаловажи ролята им във войната в Афганистан Разгневен премиерът критикува президента на САЩ за твърдението, че британската армия „са останали далеч от фронтовата линия“ Румен Радев напусна Президентството: Не могат да спрат вълната - много сме (ОБНОВЕНА) Румен Радев напусна Президентството: Не могат да спрат вълната - много сме (ОБНОВЕНА) След като приключи изявлението си, Радев отиде при хората и поговори с тях, хората го прегръщаха и поздравяваха Шнорхел-премиерът на ИТН мина във „Възраждане“ Шнорхел-премиерът на ИТН мина във „Възраждане“ Костадин Костадинов го е назначил за свой парламентарен съветник по външна политика
Кличко предупреждава: Запасете се с храна, вода и лекарства, ситуацията може да се влоши Кличко предупреждава: Запасете се с храна, вода и лекарства, ситуацията може да се влоши Кметът на Киев съветва жителите да се подготвят за по-лоши условия и посочва пунктове за отопление при нужда Гръцкият премиер: Склонни сме да участваме в Съвета за мир, но само за Газа Гръцкият премиер: Склонни сме да участваме в Съвета за мир, но само за Газа Кириакос Мицотакис защити единната европейска политика и подкрепи търговския договор със страните от Южна Америка Най-честите грешки при разплащане в чужда валута и как да ги избегнем Най-честите грешки при разплащане в чужда валута и как да ги избегнем Експерти съветват пътешествениците да избягват динамичното превалутиране и да проверяват таксите по картите си Принц Хари: Mедиите превърнаха живота на съпругата ми в „абсолютна мизерия“.  Принц Хари: Mедиите превърнаха живота на съпругата ми в „абсолютна мизерия“.  Херцогът на Съсекс разказва за страданията си от медиите и защо предприе съдебни действия срещу Associated Newspapers Кристиано Роналдо спира с футбола? Кристиано Роналдо спира с футбола? През този сезон 40-годишният футболист е отбелязал 16 гола и е дал една асистенция в 16 мача от саудитската лига Тол таксите ще скочат с 30 до 130% от 1 март Тол таксите ще скочат с 30 до 130% от 1 март Поскъпването е заради нова въглеродна компонента в тарифата Европа се движи в грешна посока, няма да нападаме Гренландия: Какво каза Тръмп в Давос? Европа се движи в грешна посока, няма да нападаме Гренландия: Какво каза Тръмп в Давос? „Някои места в Европа, честно казано, вече не се разпознават. Обичам Европа, но тя не се движи в правилната посока", смята американският президент Джей Ди Ванс: Американската мощ ще защитава Гренландия Джей Ди Ванс: Американската мощ ще защитава Гренландия Вицепрезидентът на САЩ заяви, че страната ще осигурява защита на Гренландия и ще споделя нейните ресурси поради стратегическото й значение Удар по Ивет Лалова: Повторен тест на пробата ѝ от Олимпиадата в Рио отчел допинг Удар по Ивет Лалова: Повторен тест на пробата ѝ от Олимпиадата в Рио отчел допинг Международната агенция за контрол обяви, че е открито забранено вещество Колко ще ни струва ООН-то на Тръмп и потъпкана ли е Конституцията Колко ще ни струва ООН-то на Тръмп и потъпкана ли е Конституцията Подписът на премиера в оставка Росен Желязков под хартата на Съвета за мир на американския президент предизвика конституционен спор и въпроси за финансовите ни ангажименти
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Някои места в Европа, честно казано, вече не се разпознават. Обичам Европа, но тя не се движи в правилната посока Виц на деня Виц на деня Добрия любовник е като добрия прах за пране. Ухае приятно, прониква в дълбочина и не оставя следи от петна след себе си. Виц на деня Виц на деня Майка се оплаква от сина си:
- Побеля ми косата от тебе!
- Като гледам баба, и ти не си била китка за мирисане!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Главният секрет на успешния брак е в нещастията да се виждат случайности, а случайностите да не се възприемат като нещастия
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори