×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ превзеха ирански кораб край Ормузкия проток
  • Цените на петрола продължават да скачат
  • Рекордна активност в Германия и напрежение пред секциите в Испания
  • Висок риск от градушки в понеделник
  • При близо 100% обработени протоколи: "Прогресивна България" с убедителна победа в Бургас
  • Грешки в протоколите забавят обработката на вота в Кърджали
  • РИК-Бургас обработи рекордно бързо протоколите от всички 747 секции
  • България отбелязва 150 години от Априлското въстание
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вирусът в Китай: Епидемия в най-неподходящото време от годината


21 Януари 2020, Вторник, 19:40 ч.
Автор: Флагман.Бг

Британците подозират, че правителството прикрива случаи

Правителствата по целия свят винаги са изпитвали невероятни затруднения в опитите си да спрат разпространението на опасни вируси – от свинският грип, който се разпространи по цялото земно кълбо през 2009 г., до опасната Ебола, която и до ден днешен се опитват да задържат на територията на Западна Африка. Но нито едно здравно министерство не се е изправяло пред проблем, пред който е изправен Китай сега.

На прага на Китайската нова година стотици милиони души се отправят на път точно когато започна и разпространяването на мистериозния коронавирус, който вече взе 6 жертви, а близо 200 души са заразени.

По време на Лунарната нова година е най-голямата годишна човешка миграция в света Хора от цял Китай ще се качат във влакове, самолети и автобуси, за да се срещнат със семействата си. Други ще се възползват от свободното време за почивка в чужбина. Според държавните медии в Китай миналата година 7 милиона души са напуснали страната по време на празника, който е най-важния в китайския календар. А сега цяла Азия е с повишено внимание. Коронавирусът първо бе регистриран в град Ухан.

Той е заразил близо 200 души или поне за толкова се знае, и се е разпространил в три други държави. В понеделник Китайското здравно министерство потвърди, че вирусът се предава от човек на човек. 15 лекари в една от болниците в Ухан са били заразени и то само от един приносител на вируса. Останалите страни, в които са регистрирани случаи на мистериозния коронавирус, са Южна Корея, Япония и Тайланд. Всички заразени са хора, посетили Ухан в Китай. "Едно от притесненията е, че светът е толкова свързан, което ще помогне на вируса да се разпространи по-бързо, отколкото преди 50 години“, казва Майк Търнър, научен директор в Wellcome Trust, британска благотворителна организация, пред CNN.

Много случаи, регистрирани в Китай, вече са извън пределите на Ухан, което значи, че епидемията се разпространява, създавайки риск от непредвидима по-голяма инфекция. До днес пет случая са потвърдени в Пекин, два в Шанхай и 14 в провинцията Гуандун. Всички те са на стотици километри от Ухан. На 9 януари китайските власти потвърдиха, че новият вирус е подобен на тежкия остър респираторен синдром, който през 2002 година причини смъртта на 800 души, а заразените бяха 8000.

Пандемията обхвана цяла Азия и стигна чак до Канада. Според назначения от китайското правителство експерт Чонг Наншан, новият коронавирус не е толкова силен, колкото тежкия остър респираторен синдром, но броят на заболелите се увеличавал, а "нивото на смъртност в момента не е толкова представително“. От декември, четирима души са починали в следствие на вируса. Има много неясноти около вируса от Ухан, най-вече, неговият източник, което води до притеснението, че може би има много повече заразени от тези, за които лекарите знаят.

Джеръми Фарар, който също е част от Wellcome Trust, казва, че "епидемията е много притеснителна“. "Има вероятност много хора да са заразени без да проявяват симптоми, но да предават вируса от човек на човек“, обяснява той пред CNN. Също така първите симптоми на коронавируса са кашляне и треска, също като при грипа. Според СЗО, някои от заразените изпитват и трудност при дишането. Епидемия в най-лошия момент от годината Според скорошно проучване на Imperial College London, преди да бъдат взети мерки, броят на заразените в Ухан е бил много по-голям, а опасността – подценена. За това вирусът вероятно вече се е разпространил из цял Китай. Говорителят на Външното министерство на Китай Дженг Шуан обяви, че след установяването на заразата, страната е взела необходимите мерки да спре разпространението й.

Според Китайската здравна комисия ситуацията все още е "предотвратима и контролирана“. Но британците твърдят, че заболелите са вероятно много повече – 1700 до 12 януари. В своите сметки те включват заразените в Тайланд и Япония, и броят на хората, които са отпътували от летището в Ухам. Международното летище в града свързва страната с повече от 60 дестинации, които включват директни полети до Сан Франциско, Сидни, Париж и Лондон. В центъра на Ухам пък се намира ЖП гарата, от която тръгва скоростната железница.

Целият свят е готов с мерки, които да ограничат разпространението на вируса предвид голямото пътуване, което предстои. Австралия ще прави допълнителни проверки по летищата си за полетите от Ухам до Сидни. В Ню Йорк пък пристигналите от Китай ще бъдат проверявани от специални сензори. Сан Франциско и Лос Анджелис също обявиха подобни мерки. Но Китайското правителство наложи проверките по летищата пет седмици след първия регистриран случай, което означава, че безброй хора са напуснали страната без да са проверени.

Също така не е ясно дали тези мерки всъщност дават резултат. Жената, която е заболяла от коронавируса в Южна Корея е развила симптоми като треска и мускулни болки. Лекарите й дали лекарство за настинка и я изпратили у дома. Появяват се и притесненията, че Китай може да прикрива броя на заразените По време на пандемията от тежък остър респираторен синдром китайското правителство е прекалено бавно в разпространението на информация. Държавата цензурира новините и омаловажава последствията от вируса. Липсата на откритост предизвика недоволство у много държави, както и от Световната здравна организация. През април 2003 година един от лекарите в Пекин обвини правителството в прикриване на информация. Този път Здравната комисия на Ухам обяви началото на епидемията на 31 декември – три седмици след първия регистриран случай.

Китайските учени идентифицираха патогена седмица по-късно, което бе достатъчно бързо, за да предизвика одобрението на СЗО. Всеки ден Здравната комисия на Ухам обновява сайта си с повече информация за заболелите, но това не намалява притесненията за разпространението на вируса. Броят на заразените през събота и неделя скочи драстично със 136 нови случая. Според СЗО тази голяма цифра е в резултат на интензивно проучване и тестване. Но преди тази информация да бъде обявена, властите в Ухам твърдяха, че от 3 януари нови случаи не са били регистрирани.

Фактът, че другите провинции не обявяват дали има заболели от коронавируса там, също води до съмнения за прикриване. Много потребители в Twitter отбелязват, че мерки се взимат за хората в Ухам, които пътуват в чужбина, но не и за тези, които пътуват из страната. "Това значи ли, че хората в Ухам пътуват само навън, но не и в Китай“, пише един от притеснените потребители. Висшестоящите управници в Китай обявиха, че всеки, който прикрива нови случаи, ще бъде “прикован на стълба на срама за цяла вечност“.


В категории: Животът


Коментари
Светлозария КИДЕРОВА Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва Нежният пол залитна по Радев, харизмата на Бойко стихва 20/04/2026, Понеделник 15:40 0
Емел МАХМУД Баскетболен кош падна върху момче Баскетболен кош падна върху момче 20/04/2026, Понеделник 15:00 0
Емел МАХМУД Отиде си летописецът на прехода Джони Отиде си летописецът на прехода Джони 20/04/2026, Понеделник 13:56 0
Флагман.БГ Той е абсолютният рекордьор по преференции Той е абсолютният рекордьор по преференции 20/04/2026, Понеделник 13:38 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Почина големият бургаски монументалист Енчо Рачев Почина големият бургаски монументалист Енчо Рачев Tворецът, чието име е неразривно свързано с естетическия облик на морския град СУ „Н. Й. Вапцаров“ - Царево отбеляза 150 години от Априлското въстание СУ „Н. Й. Вапцаров“ - Царево отбеляза 150 години от Априлското въстание Ученици и преподаватели от Царево почетоха героите с тържествено честване и рецитали Ангажирани и доволни служители – как да създадем силни екипи? Ангажирани и доволни служители – как да създадем силни екипи? Проучване на Mercer разкрива стратегиите и тенденциите за ангажираност и удовлетвореност на служителите в успешните компании Пеевски взима почти 3 пъти повече гласове от Доган в Турция Пеевски взима почти 3 пъти повече гласове от Доган в Турция ПБ на Румен Радев е трета политическа сила в югоизточната ни съседка Двама шофьори се скараха на АМ "Тракия", единият напръска другия с лютив спрей Двама шофьори се скараха на АМ "Тракия", единият напръска другия с лютив спрей Причината била засечка на пътя В операционната зала думите са излишни, там говори смирението и прецизността В операционната зала думите са излишни, там говори смирението и прецизността Операционната сестра не е просто асистент – тя е пазител на реда и сигурността в залата, казва Галина Вардева Инфарктни часове за партийните центали в Бургас, ето как се разпределят мандатите по системата "Хеър-Ниймайер" Инфарктни часове за партийните центали в Бургас, ето как се разпределят мандатите по системата "Хеър-Ниймайер" Има 12 сигурни мандата и още 2, които ще се въртят между партиите в следващите часове  Той е абсолютният рекордьор по преференции Той е абсолютният рекордьор по преференции Божидар Божанов пак отива в НС, макар да беше пети в листата Ученици от Математическата гимназия проследиха в реално време съдебно заседание в Апелативен съд-Бургас Ученици от Математическата гимназия проследиха в реално време съдебно заседание в Апелативен съд-Бургас Делото беше образувано по искане за възобновяване, подадено от жена, осъдена за подбудителство и съучастие в грабеж в село Кремен, община Сливен Най-богатите държави в Европа до 2030 г.: къде се нарежда България Най-богатите държави в Европа до 2030 г.: къде се нарежда България Сред петте най-големи икономики в Европа Германия заема най-високото място
Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Първи вълни цунами достигнаха източното крайбрежие на Япония Цунами с вълни до 3 м се очаква да засегне префектурите Хокайдо и Ивате Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение Трусът с магнитуд 7,6 по Рихтер удари на 236 км източно от Хачинохе Цените на петрола продължават да скачат Цените на петрола продължават да скачат Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпват на фона на напрежението между САЩ и Иран Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Откриха отрова за плъхове в бебешка храна Властите подозират опит за изнудване, изтеглят партиди и в Чехия, и в Словакия Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Черна гора привлича с комбинацията от морски климат, планински пейзажи и по-бавен ритъм на живот Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Очаква се четири различни предложения да стигнат до крайния потребител Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Баскетболната легенда си отиде на 68 години след дълга битка с мозъчен тумор
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Само който е бил депутат, знае колко боли, когато вече не си депутат.
Виц на деня Виц на деня Депутат:
- Политика правим само предизборно, после правим само икономика.
Виц на деня Виц на деня - Интересувате ли се от политика?
- Разбира се!
- Активен или пасивен?
- В смисъл?
- В смисъл - депутат ли сте или просто гледате телевизия?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Интересно, но и озадачаващо е, че все повече психиатри коментират българската политика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори