×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване на IQOS е по-малко вредно от продължителното пушене на цигари


Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване на IQOS е по-малко вредно от продължителното пушене на цигари
Аерозолът на IQOS съдържа средно 95% по-ниски концентрации на токсични вещества в сравнение с цигарения дим, съобщава д-р Бейкър
14 Януари 2020, Вторник, 13:30 ч.
Автор: Флагман.БГ

През май 2019 Американската агенция по храни и лекарства разреши пускането на устройството за нагряване на тютюн IQOS на пазара в САЩ

Д-р Жизел Бейкър e директор по научните въпроси във Филип Морис Интернешънъл. Тя ръководи стратегиите за връзки с научната общност и отговаря за представянето на научните изследвания на компанията за продуктите с намален риск пред експертите по обществено здраве и регулаторните органи.

Има докторска степен по биометрия и епидемиология от Медицинския университет на Южна Каролина. Преди това е отговаряла за екипите по биостатистика, управление на клинични данни и моделиране на здравето на населението, които генерират и анализират данни от клинични и следпазарни проучвания, наблюдение на базопасността на продукта и оценка на въздействието върху здравето на населението. Д-р Бейкър и екипът й са в основата на полученото разрешение за продажба на бездимния продукт на компанията IQOS от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA).

„От научна гледна точка и на база съвкупността от доказателства, получени до момента, можем да твърдим, че пълното преминаване на IQOS е по-малко вредно от продължителното пушене на цигари“. Това заяви д-р Жизел Бейкър, директор по научните въпроси във Филип Морис Интернешънъл в интервю по повод на решението на Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ да разреши продажбата на устройството за нагряване на тютюн IQOS на американския пазар. През май Американската агенция разреши пускането на бездимното устройство на пазара в САЩ с мотив, че продуктът е подходящ за опазване на общественото здраве, като се вземат предвид рисковете и ползите за населението като цяло. Преди да публикува решението си, американският регулатор направи цялостен преглед на досието и научните данни за IQOS, подадени от компанията, както и на независимите източници.

„Твърдението, че IQOS е по-малко вредно от продължителното пушене не се основава на решението на АХЛ, а на всички доказателства до момента, заяви д-р Бейкър, която е участвала в защитата на научното досие пред американския регулатор. “Ако погледнете научните доказателства, получени до момента, ще видите, че аерозолът на IQOS съдържа средно 95% по-ниски концентрации на токсични вещества в сравнение с цигарения дим. Освен това ние доказахме, че при пълно преминаване на пушачите на IQOS се постига до 95% намаление на излагането на токсични вещества, когато те се въздържат от пушене за срока на провеждане на проучването”, допълва научният директор. Компанията е провела и шестмесечни клинични проучвания, в които се установява, че намаленото излагане на токсични вещества при употребата на IQOS води в краткосрочен план до благоприятни изменения в няколко крайни точки за клиничен риск, които са свързани с развитието на заболявания, свързани с пушенето. Тези краткосрочни изменения се потвърждават и от дългосрочни животински модели на заболяванията за сърдечно-съдови болести, заболявания на дихателната система и рак.

За да се пусне за продажба в САЩ, научните данни за устройството за нагряване на тютюн IQOS и тютюневите изделия към него трябваше първо да преминат през прегледа и оценката на американския регулатор, разясни д-р Бейкър. Затова и в рамките на 2 години Агенцията по храни и лекарства в САЩ (FDA) извършва преглед на досието с научните данни за IQOS преди да излезе с решението си за одобрение на продажбата на продукта.  IQOS е първият продукт с нагряване на тютюн, който получава такова разрешение от американския регулатор в САЩ.

Макар IQOS да се предлага на 52 пазари в света, Агенцията по храни и лекарства в САЩ е първият държавен орган, който извърши цялостна и задълбочена оценка на научните резултати на компанията – производител на IQOS. Американският регулатор, който одобрява пускането на всички лекарства в САЩ, анализира научните данни за устройството за нагряване на тютюн на компанията, както и други научни публикации по темата. „Агенцията провежда и собствени тестове на продукта, за да гарантират, че предлагането на IQOS в САЩ ще е благоприятно за опазването на общественото здраве. Като компания, която поставя науката в центъра на своята дейност, за нас този тип оценка е много важна, допълни директорът по научни въпроси във Филип Морис Интернешънъл.

Материала е публикуван с подкрепата на Филип Морис България


В категории: Здраве


Флагман.БГ Лек автомобил се озова в подлез във Варна Лек автомобил се озова в подлез във Варна 17/11/2025, Понеделник 12:10 0
Флагман.БГ Мечка обикаля вилната зона на Карлово Мечка обикаля вилната зона на Карлово 17/11/2025, Понеделник 11:43 1
Флагман.БГ Забрави ли светът ужаса от ядрените оръжия? Забрави ли светът ужаса от ядрените оръжия? 17/11/2025, Понеделник 11:30 2
България Всички новини
Бургаската школа по джу джицу прослави България на световното в Тайланд Бургаската школа по джу джицу прослави България на световното в Тайланд С 8 състезатели от морския град България зае 8-о място в генералното класиране сред над 30 държави и 4000 участници Откриват паметна плоча на д-р Спас Радев, загинал в битката с COVID–19 край Откриват паметна плоча на д-р Спас Радев, загинал в битката с COVID–19 край Паметната плоча ще напомня на поколенията за д-р Спас Радев, жертвал докрай себе си, отстоявайки достойно лекарския си дълг Продължава делото "Дебора" с разпит на свидетели Продължава делото "Дебора" с разпит на свидетели Припомням, че след многократно влизане и излизане от ареста Георги Георгиев бе пуснат на свобода под парична гаранция Правилата и санкциите за собствениците на кучета, които трябва да знаете Правилата и санкциите за собствениците на кучета, които трябва да знаете Кой са най-важните неща Румен Спецов вече е вписан като особен управител на дружествата на „Лукойл" у нас Румен Спецов вече е вписан като особен управител на дружествата на „Лукойл" у нас Миналата седмица той  беше назначен с решение на правителството Тропическите бял джак и морска врана се появиха в Черно море, учените са изненадани Тропическите бял джак и морска врана се появиха в Черно море, учените са изненадани Белият джак достига до 10-15 кг и е изключително атрактивен, екземпляр от този вид риба е открит преди това по турското крайбрежие Ето как да се храним балансирано спрямо лунния календар Ето как да се храним балансирано спрямо лунния календар B 27-ия лyнeн дeн, cĸpoмнoтo пpaзнeнcтвo нe e зaбpaнeнo, нo дa нe ce пpeяждa и дa ce избягвa aлĸoxoлa Лек автомобил се озова в подлез във Варна Лек автомобил се озова в подлез във Варна Колата е с нидерландска регистрация, а собственикът ѝ ще бъде глобен Ергенът Виктор Стоянов вече иска бебе Ергенът Виктор Стоянов вече иска бебе Връзката на звездата от първия сезон на „Ергенът” и актрисата Поли Недкова процъфтява Полицията издирва дилъра, продал дрога на сина на Радан Кънев Полицията издирва дилъра, продал дрога на сина на Радан Кънев 16-годишният Борис бе хванат с 1 грам марихуана
Тревога! Половината от плажовете ще изчезнат до края на века Тревога! Половината от плажовете ще изчезнат до края на века Явлението вреди на дейности като риболов и туризъм Икона на екшън филмите получи първата си награда "Оскар" Икона на екшън филмите получи първата си награда "Оскар" Том Круз беше удостоен с почетната статуетка  по време на церемонията на Governors Awards  Климатът на Земята еволюира, появи се невиждано за Арктика явление Климатът на Земята еволюира, появи се невиждано за Арктика явление Наличието на мълнии в северната полярна област е знаково Страхотен двубой за Везенков Страхотен двубой за Везенков Вихри се за Олимпиакос След военен удар - почина вдовицата на първата жертва на ядрената катастрофа в Чернобил След военен удар - почина вдовицата на първата жертва на ядрената катастрофа в Чернобил Тя е поразена при бомбардировка срещу Киев „Това е моят път“-звездите, които открито говорят за избора да нямат деца „Това е моят път“-звездите, които открито говорят за избора да нямат деца „Милка“ наказа потребители с концерт на Кейти Пери „Милка“ наказа потребители с концерт на Кейти Пери Богатата компания ги задължи да обиколят Европа общо три пъти, за да летят до Унгария, и да си платят нощувките Гърция и Украйна договориха транзит на американски газ през България Гърция и Украйна договориха транзит на американски газ през България Доставките на газ ще бъдат финансирани с помощта на европейските ни партньори, подчерта Зеленски Ето и новата звездна двойка в Холивуд Ето и новата звездна двойка в Холивуд Двамата са неразделни по време на снимките на филма „Cash Out“   Ужас: "Клаудия" взе три жертви в Португалия Ужас: "Клаудия" взе три жертви в Португалия Хора изгубиха живота си след природно бедствие в иберийска държава
Бойко Борисов Бойко Борисов Ще имаме дерогация за Лукойл от САЩ, чичо ми зад Океана каза Виц на деня Виц на деня - Скъпа, тая манджа не е ли развалена?
- Яж, не се страхувай. Утре е почивен ден!
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, ние правим с*кс само когато имаш нужда от пари?!
- Е, не ти ли е достатъчно често?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинските мъже носят широки панталони, за да скриват мислите си...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори